FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

22 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty tygodniowe

2014-08-22 15:20

Tydzień z finałem w Jackson Hole

Słabe euro, silny dolar
Kończący się tydzień (roboczy) zasadniczo upłynął pod znakiem przeceny euro i wzrostu wartości dolara, jeśli chodzi o główną parę walutową. Jeszcze w poniedziałek maksimum dzienne wypadło niemal na poziomie 1,34, ale były to już ostatnie chwile, w których byki miały coś do powiedzenia. Sesja była wybitnie spadkowa, podobnie było we wtorek i środę. W czwartek świeca dzienna miała charakter wzrostowy, ale już na bardzo niskich poziomach (zamknięcie w pobliżu 1,3280).

W poniedziałek nie było zbyt wielu istotnych odczytów makroekonomicznych, aczkolwiek indeks NAHB z amerykańskiego rynku nieruchomości wzrósł z 53 pkt do 55 pkt (podano wynik sierpniowy), co mogło być już pewnym zwiastunem dalszych dobrych publikacji właśnie z tego sektora. Mianowicie we wtorek okazało się, że w USA wydano w lipcu zaskakująco dużo pozwoleń na budowę domów, od prognoz była też większa nowo rozpoczętych w tymże miesiącu budów (1,093 mln zł wobec zakładanych 969 tys., aczkolwiek zrewidowano równocześnie wynik z czerwca, podnosząc go z 893 tys. do 945 tys.).

2014-08-08 15:30

Tydzień osłabionego orła

Droga w dół
Mijający tydzień był na eurodolarze czasem, w którym potwierdziła się teza, iż euro na razie traci i będzie tracić na wartości, zaś dolar w tym układzie rzecz jasna zyskiwać.

W poniedziałek wykres EUR/USD oscylował jeszcze w okolicach 1,3410 – 1,3430, a zatem powyżej charakterystycznej (także z psychologicznego punktu widzenia) granicy 1,34. W piątek po południu mamy 1,3390, a to i tak rezultat lekkiego odreagowania wzrostowego, bowiem faktyczne minima w tym tygodniu wypadły przy 1,3335.

Oczywiście eurodolar już od I połowy maja osuwa się na południe, warto jednak zastanowić się nad tym, co bezpośrednio w ostatnich dniach pchało go w tym kierunku. Na pewno swój udział miała ogólna sytuacja międzynarodowa, skutkująca zwiększoną awersją do ryzyka. Mowa tu przede wszystkim o wojnie w Noworosji (jak chcieliby ten obszar nazywać Rosjanie – lub też we wschodnich rejonach Ukrainy, jak wolałby o tym myśleć rząd kijowski). Istotna jest nie tyle sama wojna (choć na kryzysie tracą np. liczne polskie firmy, acz to raczej temat z parkietu giełdowego), ile groźba jawnej interwencji rosyjskiej (a więc wojny na całego, mówiąc kolokwialnie) – oraz sankcje, jakimi już szachują się obie strony. Sankcje te mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę Strefy Euro, co tym bardziej nie pomaga euro.


2014-07-11 16:00

Spokojny tydzień na rynku walut

Eurodolar stabilny

Miniony tydzień upłynął nam w sennej, letniej atmosferze. Na głównej parze walutowej zmienność była bardzo niewielka, a tydzień kończymy niemal na identycznym poziomie, jak go zaczynaliśmy. Trudno się jednak temu dziwić, gdyż figur makroekonomicznych mieliśmy jak na lekarstwo. A te, które się ukazały przemawiały raczej za słabością gospodarek Strefy Euro.

2014-07-04 16:00

Tydzień dla waluty amerykańskiej

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynkach walut

Podczas poniedziałkowej sesji (30.06) czekaliśmy głównie na odczyt dotyczący dynamiki inflacji HICP w Strefie Euro, ponieważ po cichu rynek spodziewał się wyższego odczytu po lepszym od prognoz, ubiegłotygodniowym odczycie z Niemiec. Dane okazały się jednak zgodne z prognozą i dynamika wyniosła 0,5 proc. Na głównej parze walutowej nadal był kontynuowany zapoczątkowany 16 czerwca tego roku trend wzrostowy.

2014-06-27 16:00

Końcówka tygodnia dla wspólnej waluty

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walutowym

Poniedziałkowa sesja (23.06) na głównej parze walutowej to spadki kursu eurodolara. W głównej mierze odpowiedzialne za nie były słabsze od prognoz odczyty dotyczące indeksów PMI dla przemysłu i usług z najważniejszych europejskich gospodarek oraz Strefy Euro, jako całości. 

2014-06-13 16:00

Tydzień słabszego złotego

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walut

Poniedziałkowa sesja (09.06) na głównej parze walutowej to spadki kursu eurodolara. Podczas tamtej nie mieliśmy znaczących odczytów makroekonomicznych, poznaliśmy tylko wartość indeksu Sentix (obrazującego oczekiwania inwestorów finansowych) dla Strefy Euro. W czerwcu wyniosła ona 8,6 pkt., wobec prognozy na poziomie 13 pkt. i wartości poprzedniej 12,8 pkt. Dodajmy, że była to najniższa wartość od grudnia 2013 roku.

2014-06-06 16:00

Tydzień ECB i mocnego złotego

Za nami ciekawy tydzień, zobacz co działo się na rynku walutowym?

Poniedziałkowa sesja (02.06) na głównej parze walutowej to spadki wartości eurodolara. Około godziny 16:00 (tego dnia) wyceniany on był na 1,3600, co więcej podczas tej sesji notowane już były kursy rzędu 1,3589, jednak nie doszło tu do przebicia i spadku kursu. 

2014-05-30 16:00

Dobry tydzień w wykonaniu złotego

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walut

Poniedziałkowa sesja (26.05), jak można było przypuszczać z racji braku ważnych graczy z UK i USA cechowała się mniejszą niż zwykle zmiennością. Brak było też znaczących impulsów ze strony figur makroekonomicznych, a zakończone wybory prezydenckie na Ukrainie i do parlamentu europejskiego zostały przez rynek nieco zignorowane.

Podczas tamtej sesji mieliśmy za to kilka wystąpień członków ECB. Na jednym z nich Mario Draghi – prezes ECB powiedział, że Bank nie rezygnuje z walki z niską inflacją, a niskie oczekiwania inflacyjne mogłyby wymagać programu QE lub Bank mógłby zaoferować LTRO czy skup ABS-ów. 

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice