Puls rynku: Raporty codzienne
2013-03-25 08:45 | Czy Cypr trwale poprawi nastroje na rynkach? |
Eurodolar blisko 1,30
Poniedziałkowa sesja przynosi wzrost wartości głównej pary walutowej, obecnie jest ona wyceniana na 1,2993 i znajduje się na poziomie nie widzianym od 14 marca. Za poprawą nastrojów na rynkach stoi porozumienie w sprawie Cypru, który znalazł brakujące 6 mld EUR, potrzebne do uzyskania kolejnych 10 mld EUR od Strefy Euro.
2013-03-22 09:00 | Czy dziś kiepskie nastroje znów zawładną rynkami? |
Rosja nie pomoże Cypryjskim przyjaciołom
Wczoraj byliśmy świadkami spadkowej sesji na głównej parze walutowej. Spadkami zakończyła się również sesja na Wall Street gdzie S&P500 spadł o 0,83%, a Nasdaq o -0,97%. Wczoraj poza problemami na Cyprze negatywnych sygnałów dostarczyła europejska gospodarka, bowiem otrzymaliśmy słabe odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług z największych gospodarek wspólnoty oraz Strefy Euro jako całości
2013-03-21 16:00 | Słabe dane ze Strefy Euro dobijają złotego |
Zadyszka Niemieckiej gospodarki
Za nami kolejna spadkowa sesja na głównej parze walutowej, obecnie eurodolar jest wyceniany na 1,2904. Podczas dzisiejszej sesji na główną parę walutową wpływ miały (poza oczywiście zamieszaniem na Cyprze) słabe odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług we Francji, Niemczech i Strefie Euro jako całości. O ile kiepskie odczyty z Francji nie są wielkim zaskoczeniem, to słabe odczyty z Niemiec, które uchodziły za maszynę napędową europejskiej gospodarki bardzo zaskoczyły. Widać, że najsilniejsza z gospodarek Strefy Euro również dostała zadyszki. Odczyty ze Strefy Euro również wypadły bardzo słabo.
2013-03-21 09:00 | FOMC nie zaskakuje, w centrum uwagi nadal Cypr. Co z walutami? |
Fed utrzymuje politykę monetarną na dotychczasowym poziomie
Wczoraj odbyło się wyczekiwane w tym tygodniu posiedzenie Komitetu Federalnego Otwartego Rynku w USA, po nim zaś konferencja prasowa Szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke. Zgodnie z oczekiwaniami FOMC nie zmienił stóp procentowych, utrzymując przedział 0,0-0,25 proc. i dodając , że utrzyma niskie stopy procentowe do momentu osiągnięcia zakładanych celów, tj. gdy bezrobocie spadnie poniżej 6,5 proc., a inflacja prognozowana na kolejne 1-2 lata nie przekroczy 2,5 proc. Komitet potwierdził również, że w ramach programu QE3 (luzowania ilościowego) Fed nadal będzie skupował aktywa o wartości 85 mld USD miesięcznie. Okazuje się też, że większość członków FOMC uważa, iż QE znacząco wspiera gospodarkę.
2013-03-20 16:25 | Na Cyprze brak porozumienia |
Eurodolar po 1,2950
Dzisiejsza sesja przyniosła ciąg dalszy zamieszania z Cypryjskim zadłużeniem. Przypomnijmy, że wczoraj wieczorem parlament tego kraju odrzucił kontrowersyjną ustawę o wprowadzeniu jednorazowego podatku od depozytów bankowych, która była jednym z warunków Strefy Euro do otrzymania pomocy finansowej. W 56 osobowym parlamencie, 36 deputowanych zagłosowało przeciwko projektowi, 19 wstrzymało się od głosu. Nikt nie zagłosował „za”.
2013-03-20 08:45 | Czy Cypr zainfekuje resztę Strefy Euro? Co z kwotowaniami walut? |
Lekkie odreagowanie Eurodolara
Wczoraj na głównej parze walutowej handel przebiegał w atmosferze spadków. Za takim stanem rzeczy, jak można się domyślać, stały wydarzenia na Cyprze. Rynkowi nie pomogły wczoraj lepsze od oczekiwań dane makro (niemiecki indeks instytutu ZEW oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, potwierdzające ożywienie).
2013-03-19 16:10 | Zamieszania na Cyprze ciąg dalszy. Co z kwotowaniami walut? |
Stan wyczekiwania
Dzisiejsza sesja na głównej parze walutowej przebiegała względnie spokojnie. Na wykresie widać stan wyczekiwania co do dalszego rozwoju wydarzeń na Cyprze. Nie odbędzie się dziś zaplanowane wcześniej głosowanie w cypryjskim parlamencie, a Nikos Anastasiadis – prezydent Cypru - zamierza spotkać się z jutro z liderami największych partii, aby spróbować wypracować alternatywne rozwiązanie. Spotkanie ma się rozpocząć jutro około 08:00 naszego czasu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że narzucony podatek może być progresywny i może wynosić od 0 proc. do 12,5 proc. (zależnie od wysokości depozytu)
2013-03-19 08:45 | Zamieszanie na Cyprze trzęsie rynkami. Co z kwotowaniami walut? |
Wskaźnik apetytu na ryzyko w dół
Wskaźnik Apetytu na Ryzyko konstruowany przez ekonomistów banku Lloyds, w ubiegłym tygodniu znacznie obniżył się, podobnie jak wskaźnik apetytu na ryzyko dla strefy euro. Jak można się domyślać związane jest to z obecną sytuacją na Cyprze.
Wczoraj widmo obłożenia podatkiem depozytów w tym kraju, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego wywołała wczoraj duże zamieszkanie na rynkach. Spadki zanotowały zarówno parkiety - najważniejsze indeksy Wall Street zakończyły sesje na minusie, spadł również kurs głównej pary walutowej. Dodatkowo atmosfera jest podgrzewana w mediach. Ponadto rośnie rentowność na rynkach długu krajów PIIGS – Hiszpanii i Włochów. Ich obywatele również obawiają się zajścia podobnego scenariusza jak na Cyprze.