FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

27 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty codzienne

2017-11-08 20:53

Euro-złoty nie odnotował przełomu

Zagraniczne sprawy
W Hiszpanii produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 3,4 proc. r/r, oczekiwano natomiast wyniku 3,1 proc., tak więc odczyt był dobry. W Kanadzie dane o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na ich budowę też przebiły założenia.

Zdaje się, że nie było dziś impulsów, które mogłyby wykreować jakieś drastyczne ruchy na głównej  parze walutowej. I tak eurodolar wahał się w obszarze 1,1580 – 1,1610, wieczorem jest mniej więcej w połowie tej drogi. Mamy zatem konsolidacyjne krążenie przy 'szesnastce'. Gdyby ta linia pękła, stałoby się możliwe zejście nawet i do 1,1480.

2017-11-08 08:05

Dziś RPP powie parę słów

Główna para i nie tylko
O 9:00 mamy w programie odczyty na temat produkcji przemysłowej w Hiszpanii i na Węgrzech (za wrzesień). W Hiszpanii prognozuje się ruch w górę o 3,1 proc. w relacji rocznej.

Godzina 14:00 przyniesie nam protokół z ostatnich obrad Narodowego Banku Węgier, o 14:15 i 14:30 mamy natomiast publikacje z Kanady: rozpoczęte budowy domów (w październiku) i wydane pozwolenia na ich budowę (za wrzesień). Im wyższe liczby, tym lepiej świadczyć to będzie o tamtejszym rynku nieruchomości.

Godzina 16:30 to amerykański odczyt o tygodniowej zmianie zapasów paliw, publikowany przez Energy Information Administration. Ropa WTI stoi teraz przy 56,9 dolara za baryłkę, jeszcze w nocy notowano 57,1 dolara. Ogólnie jednak cena jest dość wysoka, jeśli brać pod uwagę długi termin – dość wspomnieć, że np. w czerwcu zdarzały się minima w pobliżu 42 dolarów.

2017-11-07 20:13

Produkcja, sprzedaż - tego typu sprawy

Europa i Niemcy
Eurodolar jest obecnie w okolicach 1,1580 – czyli obniżył lot podczas dzisiejszej sesji, albowiem rankiem notowano maksima rzędu 1,1615. Za nami kilka publikacji makro.

Otóż np. w Niemczech wrześniowa produkcja przemysłowa wzrosła tylko o 3,6 proc. r/r, gdy oczekiwano dynamiki 4,5 proc. W skali miesięcznej nastąpił spadek o 1,6 proc., zakładano -0,8 proc.

Z drugiej strony sprzedaż detaliczna w Strefie Euro wypadła dobrze: +3,7 proc. r/r, przewidywano +2,7 proc. r/r, zaś wynik sierpniowy poprawiono z 1,2 proc. r/r do +2,3 proc. r/r. Tak więc nie można powiedzieć, że eurodolarem kierowały jakieś szczególnie słabe dane z Europy, szczególnie że np. włoska sprzedaż detaliczna też przebiła założenia rynkowe.

2017-11-07 06:34

Banki, ludzie, pieniądze

Co dziś w programie?
Eurodolar pozycjonuje się przy 1,16 – zatem poniżej wczorajszych szczytów, ale i powyżej minimów. Dolar pozostaje, ogólnie rzecz biorąc, w miarę mocny. O 21:00 wypowie się ustępująca (de facto dopiero po Nowym Roku) szefowa Rezerwy Federalnej, pani Yellen. Zawsze warto posłuchać, choć na rynku generalnie wierzy się w trzecią w tym roku, mianowicie grudniową, podwyżkę stóp.

Dziś stóp nie ruszył Królewski Bank Australii, utrzymując główną na poziomie 1,5 proc. Swoją decyzję podejmą też Rumunii, zapewne utrzymując 1,75 proc. Naturalnie rumuński bank centralny nie jest na tyle istotny, by poruszyło to głównymi parami walutowymi, ale zawsze warto wiedzieć, jakie są trendy w świecie. Na przykład Czesi ostatnio podwyższyli oprocentowanie z 0,25 proc. do 0,50 proc.

2017-11-06 20:38

Eurodolar - minima i maksima

Wahania dzienne
Minima z dnia na eurodolarze to ok. 1,1580 – a maksima widzimy przy 1,1620 (przy czym dobę mierzymy naszym czasem; i oczywiście jeszcze się ona nie zakończyła). Aktualnie wykres jest w pobliżu szczytów, podobnie jak to było nad ranem.

Tak czy inaczej, nie nastąpił żaden szczególny przełom. Jak zaprezentowały się odczyty? Niemieckie zamówienia za wrzesień wypadły dobrze, przebiły prognozy. Ale już np. PMI dla niemieckich usług to tylko 54,7 pkt, oczekiwano 55,2 pkt. Odczyt dla Francji też (delikatnie) zawiódł, podobnie miała się sprawa z Włochami. Indeks dla całego Eurolandu wyniósł 55 pkt, oczekiwano 54,9 pkt – zatem prognozę przebito, ale minimalnie.

2017-11-06 08:46

Kondycja PLN i nie tylko

Co widzimy na wykresach?
Eurodolar pozycjonuje się dosyć nisko – schodzi poniżej 1,16. Tym samym dolar jest silny, wzmocnił się zresztą po piątkowej publikacji danych z rynku pracy USA. Co prawda zatrudnienie wzrosło w mniejszym stopniu niż oczekiwano, ale np. podwyższono w ramach rewizji odczyt wrześniowy. Rynek uznał, że Fed nie zrezygnuje z grudniowej podwyżki oprocentowania.

Dodajmy też, że indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług przebił prognozę (choć PMI dla tego samego sektora był nieco słabszy od oczekiwań). Dane o zamówieniach poszły w trzy strony: poniżej prognoz (dobra trwałe), powyżej (w przemyśle) i zgodnie z nimi (dobra bez środków transportu).

Dziś poznaliśmy wrześniową dynamikę zamówień w przemyśle Niemiec. Odczyt wypadł dobrze, w skali rocznej zanotowano ruch o 9,5 proc. w górę, gdy zakładano 6,8 proc. Podwyższono przy tym publikację sierpniową.

2017-11-03 09:22

Amerykańskie popołudnie

Co będzie rządzić eurodolarem?
Mamy piątek, trzeci dzień listopada, eurodolar pozycjonuje się przy 1,1645 – zatem poniżej dolnego ograniczenia konsolidacji, która obowiązywała przez sierpień, wrzesień i niemal cały październik, a która została rozbita przed tygodniem.

Co będzie kierować eurodolarem? Zawsze znajdą się ci, którzy odpowiedzą, że lucyferianie, iluminaci i ludzie-jaszczury, a przynajmniej jacyś biznesowo-polityczni "możni tego świata". Prawdopodobnie jednak fakty okażą się bardziej prozaiczne. O 13:30 mamy kluczowe dane z rynku pracy USA, tzw. payrollsy – mianowicie październikowe. Miesiąc temu payrollsy wrześniowe rozczarowały, rozpoznano bowiem (może i niewielki, ale jednak) spadek zatrudnienia, a nie jego wzrost. Dziś prognoza mówi o 314 tys. nowych miejsc pracy w rolnictwie, zakłada się też przyrost godzinowej stawki o 2,7 proc. w skali rocznej oraz o 0,2 proc. w miesięcznej.

2017-11-02 21:14

Powell Power

Nominat
Nie było zaskoczenia: Donald Trump zarekomendował vel nominował Jerome Powella na funkcję prezesa amerykańskiej bankowości centralnej, czyli Rezerwy Federalnej (Fed). Teraz decyzję prezydenta USA musi zatwierdzić Senat.

Zazwyczaj szefowie Fed urzędują przez dwie kadencje, przynajmniej tak było w ostatnim trzydziestoleciu. Ale teraz Trump uczynił wyjątek. Naturalnie Powell to na razie tylko prezes-elekt, bo kadencja pani Janet Yellen kończy się dopiero 3 lutego 2018. Powell jest prawnikiem z wykształcenia (a nie ekonomistą), niemniej ma długoletnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej. Generalne założenie na rynku jest takie, że Powell nie zmieni obecnej polityki w znaczący sposób: nadal będzie to stopniowe zacieśnianie.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice