Puls rynku
2013-01-31 08:45 | Dziś wiele odczytów. Złoty pod presją podażową |
Raporty codzienne |
Słaby początek eurodolara
Po wczorajszych dobrych nastrojach gdzie główna para walutowa dochodziła do poziomów niewidzianych od ponad roku, dziś rozpoczynamy sesje od spadków, które zostały dodatkowo wzmocnione po fatalnych odczytach z Niemiec dotyczących sprzedaży detalicznej, przypomnijmy zmniejszyła się ona aż o 4,7 proc. r/r i 1,7 proc. m/m. wobec prognozy -1,6% r/r i 0,0% m/m oraz wartości poprzednich -0,6% r/r i 0,6% m/m. Obecnie kurs pary EUR/USD to 1,3552.
Wczoraj wieczorem Rezerwa Federalna zdecydowała w o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Fed podał w komunikacie po zakończeniu posiedzenia, że wzrost gospodarczy w USA został zatrzymany w ostatnich miesiącach z powodu zakłóceń pogodowych oraz czynników tymczasowych. Rezerwa Federalna zdecydował również o pozostawieniu bez zmian realizowania obecnie QE3.
Dziś w kalendarzu mamy wiele istotnych figur makroekonomicznych. O 9:00 pojawi się odczyt dla Polski - a mianowicie Wskaźnik Rynku Pracy według BIEC (Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych).
Niespełna godzinę po publikacji odczytu BIEC Niemcy podadzą stopę bezrobocia w swoim kraju. O 14:30 Amerykanie przedstawią swoje dane z rynku pracy, a mianowicie tygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Kwadrans przed 16:00 nastąpi jeszcze publikacja indeksu Chicago PMI - ostatnio wyniósł 48,9 pkt, teraz spodziewany jest wzrost do 50,8 pkt.
Złoty pod presją podażową
Prezes NBP Marek Belka powiedział wczoraj podczas wystąpienia w Senacie, że spodziewa się dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Same obniżki po części mogą już być zdyskontowane przez rynek, jednak złoty w kolejnych tygodniach może pozostać pod presją podażową. Wczorajsze umocnienie naszej waluty, które spowodowane było tylko wzrostem kursu głównej pary walutowej, jest tylko tymczasowe, a kwotowania pary EUR/USD w dłuższym terminie nie utrzymają silnego złotego, któremu ciążą kiepskie dane z naszej gospodarki, wspomniane obniżki stóp oraz kończąca się hossa na rynku polskiego długu.
Obecnie dolar jest wyceniany na 3,1031 PLN zaś euro na 4,2068. Rentowność polskiego długu wynosi 3,924 proc.