FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

25 grudzień 2024

Puls rynku

2018-01-29 21:45

Co słychać w nocy?

Raporty codzienne

Europa, Ameryka, pieniądze
Eurodolar był dziś momentami przy 1,2420-30, głównie w godzinach porannych. Później euro straciło na wartości. Prześledźmy te wydarzenia.

Otóż Peter Praet z EBC powiedział, że polityka monetarna na razie powinna utrzymać swój dotychczasowy kształt - potrzeba bowiem cierpliwości, gdyż nadal jest problem z wykreowaniem pożądanego poziomu inflacji w Strefie Euro. Aby można było rozmawiać o wycofaniu się z luźnego nastawienia, inflacja powinna zbliżyć się wyraźnie do 2 proc., a decydenci z EBC musieliby być silnie przekonani o trafności swojego oglądu rzeczy.

Być może (zapewne) na fali tej wypowiedzi kurs zszedł do 1,2340. Zresztą, pojawiły się też pozytywne dla dolara informacje o tym, iż nadszedł powiew optymizmu, postępu i zrozumienia w negocjacjach nt. NAFTA między USA i Kanadą.  Wieczorem jednak znów wykres poszedł w górę, mamy teraz ok. 1,2380-90. Cóż, na rynek poszedł kolejny komunikat, tym razem nieoficjalny, kolportowany przez portale forexowe: o tym, że podobno decydenci EBC sugerują za kulisami, iż program QE nie zakończy się nagle, ale raczej zostanie stopniowo wygaszony.

W tym tygodniu kulminacją będą payrollsy, czyli oficjalne dane z rynku pracy USA – które tradycyjnie poznamy w pierwszy piątek miesiąca, w tym wypadku lutego.


Na złotym
Złoty trochę dziś stracił. Minima z euro-złotego to ok. 4,13, owszem – ale w nocy jesteśmy bliżej 4,1450, a były i jeszcze wyższe poziomy. USD/PLN dochodził do 3,3570, teraz jest ok. grosz niżej – niemniej to już trochę inna perspektywa niż piątkowe dołki poniżej 3,31.

Pamiętajmy, że na dolar-złotym ważą się losy długoterminowej tendencji wzrostowej, mierzonej od roku 2011 – wzrostowej, tj. osłabiającej PLN. Teraz istnieje ryzyko jej potwierdzenia, o ile na eurodolarze wygra raz jeszcze 10-letni trend spadkowy. Warto mieć na uwadze takie długoterminowe rozważania, nawet jeśli z pozoru zdają się one nieco abstrakcyjne.

Tomasz Witczak
Dziś szacunki polskiego PKB -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice