FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

08 styczeń 2025

Puls rynku

2017-03-23 04:46

Czy euro jeszcze zyska?

Raporty codzienne

Jaka sytuacja?
Wczesnym rankiem 23 marca eurodolar pozycjonuje się przy 1,0785 – przynajmniej w przybliżeniu, bo oczywiście kurs się zmienia, nawet jeśli na razie w ograniczonym stopniu. Wczoraj wykres osiągnął 1,0820, po czym zszedł na nieco niższe poziomy, euro straciło na wartości.

Cóż, po pierwsze: mieliśmy zamach w Londynie, co w naturalny sposób mogło popsuć nastroje i skierować środki do dolara jako do kotwicy bezpieczeństwa. Po drugie, pojawił się konfliktowy wątek w Strefie Euro, bo oto włoscy politycy oburzyli się na Jeroena Dijsselbloema, szefa eurogrupy (zebrania ministrów finansów Strefy Euro), który porównał tzw. kraje Południa Europy do ludzi wydających pieniądze na alkohol i kobiety, a następnie wracających z prośbami o pomoc. Ba, także Hiszpanie i Portugalczycy wyrazili swój protest. Po trzecie, niekorzystnie wypadł bilans płatniczy Strefy Euro za styczeń, mocno poniżej prognozy.

Z drugiej strony, ruch na eurodolarze jest na razie bardzo skromny. Można próbować powiązać wczorajszy szczyt świecy z jakąś linią spadkową (np. przez maksima z 18 i 26 sierpnia 2016), acz my bardziej stawiamy na linię 3 maja – 18 sierpnia – 8 września – 26 września. Zawsze coś, z tym że do niej mamy jeszcze trochę miejsca, co dawałoby szanse na wzrost pary jeszcze do ok. 1,0850. Ostatecznie jednak, być może trochę wbrew coraz silniejszym przeświadczeniom, bardziej obstawiamy scenariusz wzmocnienia dolara w kolejnych tygodniach i miesiącach – niż scenariusz długotrwałego, ostrego osłabienia waluty USA. Jasne, scenariusz trzech podwyżek jest mocno wyceniony, ale czy aby na pewno na 100 proc.? Czasami mogą wkraść się jakieś zawirowania i zawahania, które teoretycznie nie będą służyć dolarowi, ale których ew. późniejsze zniwelowanie może być pomocne. No i ostatecznie: Fed wszedł w dość jastrzębią politykę, zaś w EBC to dopiero pogłoski i luźne sugestie.

Agencja Fitch obniżyła rating Arabii Saudyjskiej z AA- do AA+. Problemem kraju jest m.in. wysoki deficyt budżetowy. Ten zaś problem wynika w dużej mierze z niskich (wciąż, mimo wszystko) cen ropy. Jak pamiętamy, WTI ma poważny problem z przebiciem 54 dolarów jako oporu. Obecnie mamy 48,4 USD za baryłkę.

Dziś o 13:45 mamy Janet Yellen w programie, tj. szefową Fed. Poza tym: o 8:00 poznamy indeks zaufania konsumentów GfK, o 8:45 francuski indeks zaufania biznesu, o 10:30 sprzedaż detaliczną w Wielkiej Brytanii, a o 12:00 wskaźnik tejże sprzedaży (w  punktach, mierzony przez Konfederację Brytyjskiego Przemysłu). O 13:30 mamy tygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, zaś o 15:00 dane o sprzedaży nowych domów w Stanach. Do tego o 17:30 wypowie się Neel Kashkari, obecnie etatowy gołąb FOMC.

Jutro w "ofercie" m.in. wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług (Niemiec, Francji, Eurolandu, USA), a także amerykańskie zamówienia. Piątek może być więc ciekawy.


Nasz orzeł
Euro-złoty pozycjonuje się przy 4,2780. Zatem wczoraj złoty stracił na wartości, ale potem odrobił część tych strat, nie wracamy na razie do jakichś szczególnie wysokich poziomów pary. Podobnie na dolar-złotym, gdzie widzimy 3,9650.

Na obu parach przebito niedawno konsolidacyjne wsparcia, na euro-złotym do tego pokonano długoterminową linię wzrostową, biegnącą m.in. przez minima z 21 września 2015 i 4 kwietnia 2016. Na USD/PLN też mamy zwyżkową linię, poprzez dołki z połowy maja 2015 i również początku kwietnia 2016 – ale do jej testu pozostało jeszcze trochę miejsca.

O 10:00 mamy w programie polską stopę bezrobocia (prognoza to 8,5 proc., poprzednio, tj. w styczniu, bo odczyt będzie lutowy, notowano 8,6 proc.). O 14:00 poznamy protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Tomasz Witczak
Czwartek: słowa, gesty, czyny -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice