Puls rynku
2013-12-03 16:00 | Decyzja ECB wydarzeniem minionego miesiąca |
Raporty miesięczne |
Zobacz jak wyglądał listopad na rynku walutowym
Niemal cały miniony miesiąc byliśmy świadkami umacniania się wspólnej waluty wobec dolara, a tym samym wzrostów na głównej parze walutowej. Najwyższą zanotowaną wartością był poziom 1,3620 (29 listopada), jednak później nastąpiło odbicie i spadek kursu. Obecnie para EUR/USD jest wyceniana na 1,3578.
Jeżeli chodzi o dane makroekonomiczne, to w ostatnich tygodniach widoczna była pewna poprawa na amerykańskim rynku pracy, jednak nie była ona na tyle widoczna, aby można było już myśleć o ograniczeniu programu luzowania ilościowego. Na plus trzeba zaznaczyć również lepszy od prognoz odczyt dynamiki PKB USA za III kwartał.
W Eurolandzie gospodarka ma się dość słabo, choć widać pewne ożywienie. Głównym motorem napędowym gospodarki Strefy Euro pozostają Niemcy, gdzie ożywienie widoczne jest najlepiej.
Pomimo wspomnianych lepszych od prognoz danych z USA program QE3 nadal zasila rynki dodrukiem pieniądza, który zwiększa apetyt na ryzyko i wspiera wspólna walutę. O sile wspólnej waluty świadczy też fakt, że listopadowa zaskakująca decyzja ECB, który zdecydował się na obniżenie stopy refinansowej do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. co prawda spowodowała spadek kursu, jednak w kolejnych dniach został on zanegowany. Kurs wzrósł powyżej stanu sprzed obniżki.
Złoty względnie stabilny
Złoty w listopadzie pozostawał względnie stabilną i silną walutą (patrząc przez pryzmat całego roku). Dolar obecnie kosztuje niemal tyle co na początku listopada, mianowicie 3,0913 PLN. Wspólna waluta nieco podrożała, a teraz jej wartość wynosi 4,1999 PLN. Jeżeli chodzi o odczyty makroekonomiczne, to nadal potwierdzają one umiarkowane ożywienie gospodarcze w naszym kraju. Jeżeli chodzi o stopy procentowe to nadal znajdują się one na rekordowo niskim poziomie 2,5 proc. i utrzymania takiego stanu rzeczy spodziewamy się w najbliższych miesiącach.
Michał Palenciuk
FMCM