FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

07 styczeń 2025

Puls rynku

2017-04-26 22:41

Dolar, podatki, Trump

Raporty codzienne

Wahania głównej pary
Wczoraj i dziś rano eurodolar dobijał do 1,0950, co było wynikiem kontynuowania (w nieco irracjonalny sposób) euforycznego nastroju, wywołanego kształtem drugiej tury francuskich wyborów prezydenckich. Innymi słowy, obecność Macrona podbijała kursy na giełdach oraz wartość euro.

Dziś jednak swe plany podatkowe ogłasza i opisuje Donald Trump (wraz z sekretarzem skarbu Mnuchinem). Już w ciągu dnia dolar się umacniał, a główna para schodziła do 1,0860. Teraz mamy korektę tej korekty, kurs wykracza trochę ponad 1,09.

Mnuchin obwieścił, że celem jest wykreowanie rozwoju gospodarczego z dynamiką roczną 3 proc. Pary małżeńskie mają mieć zerową stawkę podatkową dla pierwszych 24 tys. dolarów. Podatek dochodowy od osób prawnych ma zejść z 35 proc. (czy nawet prawie 40 proc., bo taka była stawka small-businessu) do 15 proc. Podatek od zysków zagranicznych być może spadnie z 35 proc. do 10 proc., by zachęcić amerykańskie firmy do produkowania w kraju.

I tak dalej, i tak dalej. Co prawda równocześnie Trump wdaje się w wojnę celną z Kanadą, a to z powodu ogłoszenia, że kanadyjskie drewno konstrukcyjne zostanie obłożone 24-procentowym cłem. Poza tym źródła z Białego Domu podają, że administracja Trumpa rozważa szybkie wycofanie się z układu NAFTA, na co zresztą negatywnie reaguje Meksyk. Ale to inna sprawa, poza tym protekcjonizm Trumpa jest znany. W każdym razie jego plany podatkowe być może ocieplą nastawienie wolnorynkowej prawicy do niego.


Na złotym
Dolar-złoty schodził dziś do 3,86 – ale odbił i złoty trochę stracił. Teraz mamy 3,8715, ale notowano kurs jeszcze o dwa grosze wyższy. Prawdopodobnie na razie proces umacniania PLN wyhamował – ale nie zmienia to faktu, że od połowy grudnia 2016 mamy trend spadkowy, a dwuletni trend wzrostowy (minima z połowy maja 2015 i 1 kwietnia 2016) został pokonany.

W Polsce podano dobry odczyt bezrobocia, spadło do 8,1 proc. Akurat dziś nie miało to takiego znaczenia, ale generalnie dane makro dla naszego kraju są dobre. Agencje ratingowe nie mają już pretekstu ani powodu, by obniżać nam rating. Dobrze rozwija się budowlanka czy produkcja przemysłowa. Naturalnie wartość złotego zależy od czynników nie tylko krajowych, ale i globalnych, przede wszystkim od nich – i to trzeba mieć na uwadze. Co do euro-złotego, to mamy 4,2225, czyli nadal wędrowanie w starej konsolidacji. Funt jest po 4,9740, złoty wygląda tu na mocnego.

Tomasz Witczak
Przy zero dziewiątce -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice