FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

22 grudzień 2024

Puls rynku

2015-11-03 04:32

Dziś wieści z USA i Antypodów

Raporty codzienne

Jaka sytuacja?
Wczesnym rankiem eurodolar sytuuje się w okolicach 1,1010-15, co oznacza, że w gruncie rzeczy to dolar jest tą mocniejszą stroną rynku, jakkolwiek do minimów na 1,09 droga jeszcze długa. To znaczy – do powrotu do nich, bo były one kilka dni temu, jak pamiętamy, testowane. J. Williams z Rezerwy Federalnej nie odniósł się wczoraj do kwestii stóp procentowych w grudniu, nic też nie słychać o komentarzach ze strony J. Yellen. Rynek czekać będzie więc na amerykańskie dane makro, ale te pojawią się dopiero o godzinie 16:00. Mamy tu na myśli dane o zamówieniach. W przypadku zamówień liczonych bez środków transportu prognozuje się -0,4 proc. m/m (poprzednio -0,9 proc.), w dobrach trwałego użytku -1,2 proc. m/m (w sierpniu -3 proc.), w przemyśle -0,9 proc. m/m (poprzednio -1,7 proc.). O 18:00 wypowie się publicznie T. Jordan z SNB, co może być istotne dla graczy obserwujących rynek franka, zaś o 19:00 Mario Draghi, szef EBC, co z kolei może być ważne dla eurodolara. W nocy poznamy dane z Antypodów, które mogą zainteresować osoby grające na parach powiązanych z NZD czy AUD. Otóż o 22:45 pojawi się publikacja z Nowej Zelandii na temat bezrobocia (ma wzrosnąć z 5,9 proc. do 6 proc.) i zmiany zatrudnienia, zaś o 23:30 poznamy australijski indeks PSI dla usług.

Tymczasem w Europie i USA jutro pojawią się indeksy PMI dla usług, zaś w piątek ważne będą amerykańskie payrollsy – dane z rynku pracy. Na razie w najogólniejszym rozrachunku założeniem jest mocniejszy dolar, acz nie znaczy to, że przebicie 1,09 będzie banalnie proste. Po drugiej stronie, w pobliżu 1,11, korekcyjne wzrosty mogą być ograniczane dawną linią trendu, mierzoną od 13 marca.


W Polsce
W Polsce znów okazało się, że proces wzmacniania złotego nie jest tak prosty, jak by się chciało. Na EUR/PLN mamy 4,2560, a wczoraj ogólnie wykres wykraczał grubo ponad 4,26. Na USD/PLN notujemy 3,8645. Innymi słowy, na parze dolarowej obroniły się okolice 3,85, zaś na EUR/PLN wciąż jeszcze walczy długoterminowy trend wzrostowy. Dopiero przy wyraźniejszym ruchu poniżej 4,24 bylibyśmy skłonni pogrzebać wiarę w tę tendencję i dopuścić opcję wędrówki ku 4,20. Dziś w programie nie ma danych makro z Polski.

Tomasz Witczak
Siła dolara znów widoczna? -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice