FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2015-10-14 14:46

Europejski przemysł, amerykańska sprzedaż

Raporty codzienne

Po danych
Dynamika produkcji przemysłowej w Strefie Euro wyniosła w sierpniu, jak to dziś podano, -0,5 proc. w relacji miesięcznej (zgodnie z prognozą) oraz +0,9 proc. r/r. W tym drugim ujęciu było to znacznie gorzej niż przewidywano, założeniem był bowiem wynik +1,8 proc. r/r. Co więcej, rezultat lipcowy obniżono z +1,9 proc. r/r do +1,7 proc. r/r w ramach rewizji. Zrewidowano również i amerykańskie dane o sprzedaży, pochodzące z lipca. Była to rewizja w dół: z +0,1 proc. m/m do -0,1 proc. bez samochodów, z +0,2 proc. m/m do 0,0 proc. ogólnie. Z kolei wyniki sierpniowe, podane o 14:30, to -0,3 proc. bez samochodów oraz +0,1 proc. r/r w całości. Były to raczej słabe rezultaty i stąd też kolejny, po kiepskich payrollsach czy niskich danych o imporcie chińskim, głos za tym, że Fed być może jednak nie podniesie stóp. Oznaczałoby to spadek wartości dolara. Z drugiej strony wiadomo też skądinąd, że na zbyt mocne euro nie może sobie pozwolić EBC w dłuższym terminie – stąd pewnie znów zaczną się spekulacje na temat tego, czy operacja QE w Eurolandzie zostanie przedłużona.

EUR/USD jest teraz w okolicach 1,1430-40, a bywał chwilami i wyżej. W pewnym przybliżeniu ruchy te można uznać za test oporowych okolic 1,1460. Nawet jeśli się nie powiedzie, to i tak para powinna się w przyszłych dniach utrzymać stosunkowo wysoko. Choćby tylko zejście poniżej 1,13 będzie czymś trudnym.


W Polsce
Saldo obrotów towarowych za sierpień wyniosło 91 mln EUR – na minusie. Saldo rachunku bieżącego natomiast -864 mln EUR. Wykres EUR/PLN wahał się pomiędzy 4,23 a 4,2450. Teraz jest bliżej dolnej granicy, przy 4,2340-50, ale i tak wydaje się, że trend wzrostowy (kilkumiesięczny) został uratowany. Za to na USD/PLN można chwytać korzystne kursy bliskie 3,70, niższe od niedawnych dołków. Przebicie 3,70 teoretycznie mogłoby nawet poskutkować wędrówką ku 3,65 – ale na razie na to nie liczymy.

Co do rentowności polskich obligacji 10-letnich, to obecnie wynosi ona 2,707 proc. i idzie w dół. Jutro istotne – pośrednio dla złotego, a bezpośrednio dla EUR/USD – będą m.in. takie dane jak wrześniowa inflacja CPI w USA czy indeksy NY Empire State i Fed z Filadelfii. Wypowiedzą się też publicznie m.in. Dudley, Bullard i Mester z Fed.

Tomasz Witczak
Ciekawy obraz na złotym -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice