FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

22 grudzień 2024

Puls rynku

2013-10-02 16:00

Kluczowa decyzja FOMC. Złoty zyskał

Raporty miesięczne

Zobacz jak wyglądał wrzesień na rynku walut

Mocny wzrost wartości eurodolara

Wrzesień był miesiącem wzrostu apetytu na ryzyko. Doskonale widać to było po znaczącym wzroście kursu głównej pary walutowej. O ile jeszcze na początku miesiąca notowane były poziomy rzędu 1,31-1,32 to koniec miesiąca kończyliśmy w okolicach poziomu 1,3550, co jest najwyższym poziomem od początku lutego bieżącego roku. Dla takiego obrotu wydarzeń kluczowy był 18 wrzesień i zaskakująca decyzja FOMC w sprawie programu QE3 i utrzymaniu  skupu aktywów na poziomie 85 mld USD, rynek natomiast spodziewał się ograniczenia w wysokości 10 mld USD. Inwestorzy na takie posuniecie zareagowali rzecz jasna optymizmem, a kurs w ciągu kilku godzin wzrósł z poziomu 1,3350 do 1,3550. W uzasadnieniu do decyzji usłyszeliśmy, że obecna skala ożywienia w USA jest zbyt mała aby można „już” ograniczać QE3. Patrząc na odczyty za oceanu rzeczywiście nie były one we wrześniu zadowalające, szczególnie rozczarowały dane z amerykańskiego rynku pracy, niekorzystnie wypadły też odczyty indeksu Uniwersytetu Michigan oraz Conference Board, kiepsko wypadły też dane z rynku nieruchomości. Na plus można zaliczyć odczyty indeksów ISM dla usług i przemysłu.

Kolejne dni upłynęły nam na konsolidacji kursu w okolicy poziomu 1,3550, a miesiąc kończyliśmy brakiem porozumienia zza oceanem odnośnie budżetu. Z tego względu „government shutdown” wszedł w życie, lecz nie wywołało to dużej paniki na rynkach.

Złoty zyskał

We wrześniu otrzymaliśmy również kolejne sygnały mówiące o lekkim ożywieniu gospodarczym w naszym kraju. Te informacje w połączeniu z korzystnymi dla złotego kwotowaniami głównej pary walutowej spowodowały znaczący wzrost wartości złotego. O ile na początku miesiąca za euro płaciliśmy  nawet 4,31 PLN to po decyzji FOMC wspólną walutę można było nabyć nawet za 4,15 PLN, a jej kurs pod koniec miesiąca kształtował się na poziomie 4,2250 PLN. W przypadku amerykańskiej waluty sytuacja była podobna, na początku miesiąca notowane były poziomy nawet rzędu 3,28 PLN, to po wspomnianej decyzji kurs zniżkował nawet do 3,06 PLN, jednak miesiąc kończyliśmy nieco wyżej, w okolicach 3,1250 PLN.

 

Michał Palenciuk

FMCM

 

 

 

 

Bez przełomu w USA. Słowa Draghiego umacniają Euro -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice