FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2018-12-29 21:51

Świąteczny tydzień

Raporty codzienne

Ku nowemu
Ku nowemu... To z przymrużeniem oka, bo niekoniecznie spodziewamy się jakichś przełomowych zmian zaraz po Sylwestrze. A co w dalszej części roku 2019? Tego oczywiście nikt nie wie, ale tego nie wypada mówić.

Cóż, ponad tydzień temu mogliśmy usłyszeć np. p. Williamsa z Fed, który wprost stwierdził, że jego zdaniem dobrym rozwiązaniem monetarnym byłyby dwie (a więc nie trzy) podwyżki stóp w roku przyszłym. W ogóle zresztą najnowsze zacieśnienie, grudniowe, zostało przez rynek odebrane jako dość gołębie. W to wpisały się również wypowiedzi J. Powella, a i tak mieliśmy jeszcze małą aferkę wokół pogłosek o tym, iż prezydent Trump chce tegoż Powella zwyczajnie odwołać.

Tak więc dolar jest trochę osłabiony i zawsze można znaleźć parę słabszych od prognoz odczytów makro z tego tygodnia, które ten stan rzeczy uprawomocnią. Na przykład Conference Board zaufania konsumentów czy mizerny Richmond Fed (-8 pkt, oczekiwano 12 pkt na plusie). Ale były i dane pozytywne, jak choćby wskaźnik Chicago PMI, tak więc roli odczytów nie przeceniamy.

Jeśli mówimy, że dolar jest "trochę" osłabiony, to mamy na myśli fakt, iż wykres klaruje się przy 1,1440. Był wczoraj i przy 1,1470 - a jednak nawet takie szczyty nie negują ogólnego obrazu konsolidacyjnego. Ten natomiast towarzyszy nam od końcówki października. Wsparcia to ok. 1,1345, niżej 1,13 i 1,1270, w końcu 1,1220 - wnosząc z wykresu o interwale dziennym.


Perypetie PLN
USD/PLN dość wiernie odtwarza nastroje głównej pary. Teraz mamy 3,7540, a od przełomu października i listopada zabawa walutowa toczy się w zakresie 3,73 - 3,84 (w przybliżeniu). Aktualnie mamy więc dolne rejony tej konsolidacji, choć parę dni temu były rozgrywane te jeszcze bardziej dolne.

EUR/PLN wybił wczoraj do 4,3050, aktualnie jest ok. grosz niżej, ruch był przedwczesny. W każdym razie wzmocnienie euro do dolara nie pomogło nam: tym razem był to wymowny znak siły euro, które zarobiło także i kosztem naszym.

Dane makro generalnie są dobre, ale w mediach pojawiają się informacje - m.in. ze strony analityków bankowych - iż w relatywnie niedalekiej przyszłości, np. w roku 2019 oraz 2020 - można oczekiwać spowolnienia dynamiki PKB.

Tomasz Witczak
Wzmocnienie waluty amerykańskiej na początku roku -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice