FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2015-01-13 14:12

W zasadzie zgodnie z prognozą

Raporty codzienne

Eurodolar niżej
Wczesnym rankiem zakładaliśmy, że EUR/USD po lekkim podejściu do góry, wykreowanym w nocy, powtórzy wczorajszy scenariusz, tj. po godzinie 8 – 9 zejdzie niżej, w kierunku 1,18 czy nawet 1,1775. W istocie tak się mniej więcej stało, po 14:00 notowane są już wartości niższe niż 1,18.

Sytuacja jest w dalszym ciągu dość klarowna. To znaczy – w USA nadchodzi podwyżka stóp procentowych, przy czym np. członek FOMC Jeffrey Lacker optowałby za terminem szybszym niż połowa roku, a z kolei Williams i Lockhart ową połowę uważają za moment właściwy. A zatem wizja niskich stóp przez jeszcze dłuższy czas (np. 8 czy 10 miesięcy) jest mało prawdopodobna.

Z drugiej strony, w Strefie Euro rośnie prawdopodobieństwo wprowadzenia QE w tym kwartale, a może nawet w tym miesiącu. Taki układ informacji fundamentalnych pozwala spokojnie rozważać osiągnięcie co najmniej minimów z roku 2006, jeśli nie poziomów jeszcze niższych – i to w perspektywie kilku tygodni czy nawet kilkunastu dni. Naturalnie w międzyczasie mogą nastąpić jakieś korekty, ale raczej nie będą one trwałe czy znaczące.


Co ze złotym?
USD/PLN podążał ścieżką wytyczoną przez EUR/USD, a zatem nad ranem para była relatywnie nisko, w okolicach 3,60, po czym poszła w górę. Po południu mamy poziomy rzędu 3,6320 – 3,6350, co w zasadzie również wpisuje się w nasze poranne założenia. EUR/PLN też poszedł w górę, ale nie ma dramatu, notowane są okolice 4,28 – 4,2815.

Co do perspektywy QE w Strefie Euro, wyższych stóp dla dolara i spadków głównej pary, to z pewnością osłabi to złotego w relacji do dolara. W stosunku do euro zapewne też – ale w dłuższym terminie. Może się natomiast zdarzyć, raczej chwilowo, że nagłe spadki eurodolara skutkowałyby tymczasowymi podwyżkami wartości PLN do EUR, przy czym 4,25 – 4,2550 wypada uznać za naprawdę solidną strefę wsparcia.

Jutro, jak wiemy, decyzja RPP w sprawie stóp. Długofalowo największy wpływ na EUR/PLN i USD/PLN ma tak naprawdę eurodolar, ale gdyby doszło jednak do obniżki (co jest mało prawdopodobne), to złoty zostanie dość gwałtownie i krótkotrwale przeceniony. W tym kontekście pamiętajmy, że maksima na USD/PLN (styczniowe) to niemal 3,6540.

Tomasz Witczak
Zmienność będzie większa? -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice