FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2013-08-06 11:00

Zawężenie konsolidacji

Raporty codzienne

Na razie mała zmienność

W ostatnich kilkunastu godzinach mieliśmy na eurodolarze małą zmienność – z grubsza w granicach 1,3235 – 1,3270. Trwałym i wyraźnym oporem pozostaje 1,33, po drugiej stronie mamy oczywiście mocne wsparcie na 1,32, po drodze do niego warto odnotować 1,3240 oraz 1,3220. Z kolei u góry, jeszcze przed 1,33, mamy 1,3270.

Wątpliwe, by te dane makro, które pojawią się przed południem (np. produkcja przemysłowa i PKB we Włoszech) zamieszały jakoś szczególnie rynku. Nieco bardziej czujnym wypada być około południa, albowiem o 12:00 pojawi się odczyt na temat zamówień w niemieckim przemyśle (na temat ich dynamiki w czerwcu w stosunku do maja, by być ścisłym). Wartość powyżej 1 proc. (bo tyle wynosi prognoza) skłaniałaby do optymizmu i mogła przełożyć się na umocnienie euro. Zauważmy jednak, że np. wczorajsze odczyty nt. PMI i sprzedaży w Strefie nie zakończyły się nawet jakimś solidniejszym testowaniem 1,33, większe ruchy można było raczej obserwować na parach złotowych. Mimo wszystko ważniejszy będzie jutrzejszy odczyt, również niemiecki, o produkcji przemysłowej. Dziś prawdopodobnie utrzyma się dość mała zmienność, zakrojona wspomnianymi wyżej liniami wsparcia i oporu – i to niekoniecznie tymi najbardziej skrajnymi.

 

Spokojny złoty

Inwestorzy handlujący rodzimą waluta nie kwapią się, póki co, z realizacją zysków po ostatnim umocnieniu. Dziś rano zarówno EUR/PLN jak i USD/PLN oscylowały wokół lokalnych minimów (odpowiednio 4,21 i 3,1770). Ta pierwsza para testowała jednak dolne ograniczenie średnioterminowego trendu wzrostowego i jest to sytuacja, która wymaga czujnej obserwacji. Ewentualne wyłamanie się dołem mogłoby bowiem być zapowiedzią możliwości kontynuacji umocnienia.

Dzisiejsze kalendarium nie zawiera żadnych istotnych polskich odczytów, toteż zachowanie par złotowych uzależnione będzie od wydarzeń na EUR/USD. Dopóki tam nie dojdzie do mocniejszego spadku, realny pozostaje scenariusz pozostania złotego w okolicach obecnej zmienności lub jego nieznaczne osłabienie.

Tomasz Witczak
Oczekujemy niemieckich danych -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice