FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

15 styczeń 2025

Puls rynku

2014-08-11 08:10

Spokój czy napięcie?

Raporty codzienne

Cienka, czerwona linia

Ta linia to 1,34 na EUR/USD, charakterystyczny poziom, o który toczy się obecnie gra. Gra ta jest jednak dziś rano jeszcze dość leniwa, zapewne dlatego, że brakuje impulsów makroekonomicznych, a z kolei przedstawiciele EBC co mieli powiedzieć – to powiedzieli (w ostatni czwartek). Minima z ubiegłego tygodnia wypadają w okolicach 1,3335, a więc jeśli dziś rano mamy wahania tuż przy 1,34 – to wygląda to na korektę wzrostową. Jest to jednak na razie tylko skromna realizacja zysków w obrębie trendu i za wcześnie, by doszukiwać się w tym ogólnej odmiany sytuacji. Nawet przebicie oporu w pobliżu 1,3430 – gdyby w ogóle nastąpiło – okazałoby się raczej zjawiskiem krótkotrwałym. Zauważmy np., że w drugiej połowie czerwca na wykresie zaczęło się nawet formować coś w rodzaju miniaturowego trendu wzrostowego, ale po dwóch tygodniach (przy 1,37) sytuacja się odwróciła i doszliśmy tam, gdzie jesteśmy dziś. Ogólne perspektywy (niepewność co do Rosji, niezłe dane z USA, luźna polityka EBC czy też chęć jej prowadzenia) działają raczej na korzyść dolara.

2014-08-08 15:30

Tydzień osłabionego orła

Raporty tygodniowe

Droga w dół
Mijający tydzień był na eurodolarze czasem, w którym potwierdziła się teza, iż euro na razie traci i będzie tracić na wartości, zaś dolar w tym układzie rzecz jasna zyskiwać.

W poniedziałek wykres EUR/USD oscylował jeszcze w okolicach 1,3410 – 1,3430, a zatem powyżej charakterystycznej (także z psychologicznego punktu widzenia) granicy 1,34. W piątek po południu mamy 1,3390, a to i tak rezultat lekkiego odreagowania wzrostowego, bowiem faktyczne minima w tym tygodniu wypadły przy 1,3335.

Oczywiście eurodolar już od I połowy maja osuwa się na południe, warto jednak zastanowić się nad tym, co bezpośrednio w ostatnich dniach pchało go w tym kierunku. Na pewno swój udział miała ogólna sytuacja międzynarodowa, skutkująca zwiększoną awersją do ryzyka. Mowa tu przede wszystkim o wojnie w Noworosji (jak chcieliby ten obszar nazywać Rosjanie – lub też we wschodnich rejonach Ukrainy, jak wolałby o tym myśleć rząd kijowski). Istotna jest nie tyle sama wojna (choć na kryzysie tracą np. liczne polskie firmy, acz to raczej temat z parkietu giełdowego), ile groźba jawnej interwencji rosyjskiej (a więc wojny na całego, mówiąc kolokwialnie) – oraz sankcje, jakimi już szachują się obie strony. Sankcje te mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę Strefy Euro, co tym bardziej nie pomaga euro.


2014-08-08 07:30

Potwierdzają się obawy

Raporty codzienne

Bez powrotu na północ
Wczorajsze posiedzenie EBC nie mogło oczywiście pomóc eurodolarowi, choć nie było na tyle drastyczne, by spowodować jakąś gwałtowną przecenę wspólnej waluty w stosunku do dolara. Tym niemniej z pewnością nie było szans na to, by EUR/USD posunął się mocno na północ, by np. przekroczył linię 1,34. Takim to sposobem dziś rano budzimy się w okolicach 1,3360. W kalendarium nie będzie zbyt wiele istotnych czynników, o godzinie 8:00 można zerknąć na niemieckie dane o handlu zagranicznym, później będą napływać odczyty z krajów mało istotnych dla głównej pary, takich jak Francja (produkcja przemysłowa za czerwiec o 8:45), Turcja (analogicznie, ale o 9:00), Szwecja (także produkcja, o 9:30) czy Wielka Brytania (bilans handlu zagranicznego o 10:30).

2014-08-07 15:45

Bez wielkich zmian

Raporty codzienne

Ogólny kierunek zachowany
Zgodnie z tym, czego się spodziewaliśmy, dzisiejsze posiedzenie EBC nie pomogło walutom takim jak złoty, ani też nie podniosło wartości euro w stosunku do dolara – ale równocześnie nie doprowadziło do jakiejś gwałtownej przeceny na głównej parze. Zasadnicze kwestie były już wpisane w rozważania graczy forexowych, stąd też krótko przed 16:00 na EUR/USD notowane są okolice 1,3360 – 1,3380.

EBC nie obniżył (ani tym bardziej nie podwyższył) stóp procentowych, główna pozostała więc na poziomie 0,15 proc. Mario Draghi wypowiedział się w tonie dość neutralnym podczas konferencji prasowej – potwierdził, że operacja QE (analogiczna do amerykańskiej) może zostać wprowadzona (ale jeszcze nie została), przyznał też, że sytuacja geopolityczna (czyli w praktyce konflikt z Rosją) może wpłynąć na wzrost gospodarczy Europy (Strefy Euro). Zapowiedział też utrzymanie dotychczasowych stóp procentowych i zaznaczył, że akcja kredytowa dla przedsiębiorstw wciąż stoi na niskim poziomie (to głos za ew. QE). Ostatecznie obyło się jednak bez dramatycznych haseł, a równocześnie napłynął dobry odczyt z USA – 289 tys. zasiłków dla bezrobotnych w tygodniu, choć zakładano aż 302 tys. To rzecz jasna nie podbiło notowań euro.

2014-08-07 09:00

Dzień Banku

Raporty codzienne

Pod znakiem EBC
Niemieckie dane o produkcji przemysłowej za czerwiec okazały się słabe (wzrosła ona o 0,3 proc. m/m, a zakładano 1,0 proc. m/m), co raczej nie pomoże eurodolarowi – ale tak naprawdę odczyt ten nie jest dziś zbyt istotny. Ważniejsze będzie posiedzenie EBC, którego rezultaty poznamy wczesnym popołudniem. Kwadrans przed 14:00 podjęta zostanie decyzja nt. stóp procentowych dla euro (ale tu akurat nie będzie raczej zaskoczenia, stopa powinna pozostać na poziomie 0,5 proc.), zaś o 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa.

2014-08-06 15:22

Przecena polskiej waluty

Raporty codzienne

Na południe
Wykres pary EUR/USD wytrwale podąża w dół, do tego stopnia, że dziś momentami schodził poniżej 1,3340. Kwadrans po 15:00 mamy okolice 1,3350, a więc w dalszym ciągu euro jest słabe, a dolar mocny. Wpływ na to ma kilka czynników: sankcje wobec Rosji, dobre rezultaty gospodarki amerykańskiej, a także nastawienie Europejskiego Banku Centralnego (które jutro zapewne znajdzie swe potwierdzenie w wypowiedziach z konferencji prasowej). Bank życzyłby sobie bowiem raczej słabszego euro, a ściślej mówiąc – może pośrednio wykreować taką sytuację odpowiednimi działaniami.

2014-08-06 08:55

W górę na parach złotówkowych

Raporty codzienne

Bardzo nisko
"Bardzo" to na ogół względne pojęcie, tym niemniej w tym wypadku jest ono chyba uzasadnione. Doszliśmy na EUR/USD do okolic 1,3360, a chwilami notowano poziomy jeszcze niższe. Daje to pewne – nawet dość wyraźne – pojęcie o tym, co zwie się niekiedy "sentymentem rynkowym". Może być to też przejaw wpisywania w kursy już teraz tego, co będzie powiedziane jutro podczas posiedzenia EBC – a będą to tezy raczej działające na rzecz słabego euro.


2014-08-05 16:05

Dane amerykańskie

Aktualności

Lipcowy PMI dla usług w USA spadł z 61 pkt do 60,8 pkt. Indeks ISM, o zbliżonej konstrukcji i wymowie, wzrósł tymczasem z 56 pkt do 58,7 pkt.

Zamówienia na dobra liczone bez środków transportu wzrosły w czerwcu aż o 1,9 proc. m/m, choć spodziewano się tylko 0,8 proc. m/m. Zamówienia na dobra trwałego użytku zwiększyły swą wartość w stosunku do maja o 1,7 proc. m/m (zakładano 0,7 proc. ), a zamówienia w przemyśle - o 1,1 proc. (prognoza 0,5 proc.).

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice