FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

10 styczeń 2025

Puls rynku: Raporty codzienne

2016-10-25 06:00

Wtorkowy poranek w kontekście dolara i euro

Evans, kurs, polityka monetarna
Charles Evans z Rezerwy Federalnej stwierdził wczoraj, że w okresie do końca roku 2017 spodziewa się trzech podwyżek oprocentowania. Czy można się z nim zgodzić? W zasadzie bylibyśmy tu bardziej sceptyczni.

Tak naprawdę mało kto w FOMC – może tylko Esther George – przez cały rok bieżący optował za ruchem zacieśniającym politykę monetarną. Dopiero ostatnie miesiące i tygodnie przyniosły bardziej konstruktywne wypowiedzi, ale i one zdają się mieć raczej charakter wątłego "no tak, chyba rzeczywiście można" niż jakiegoś głębszego nastawienia ideowego – zwłaszcza, jeśli mówimy o głosujących członkach FOMC.

O ile spodziewamy się grudniowej podwyżki, o tyle bardzo możliwe, że później znów każdy kolejny pretekst będzie traktowany jako wystarczający, by odsunąć w czasie trzecie zacieśnienie. Cóż, po prostu banki centralne nie mają współcześnie żadnych mądrzejszych pomysłów na "ratowanie gospodarki" czy pomaganie giełdom. Luźna polityka to coś, co rynki finansowe lubią, a co nie budzi wielkiego sprzeciwu w społeczeństwie, jako że "zwykłej" inflacji nie widać (idzie ona właśnie w wycenę aktywów giełdowych i pokrewnych). Może się więc okazać, że po grudniowym ruchu doczekamy się znów tylko jednego w roku 2017. Ale – kto wie?

Na razie eurodolar jest przy 1,0875-80. Dolar wciąż jest silny, choć nie pokonał minimów pary, które zanotowano w minionych dniach. Z drugiej strony, wczorajsza korekta w rejon 1,09 nie była zbyt  szeroko zakrojona.

2016-10-24 18:35

Nadeszły dobre PMI z Europy

Po danych makro
W Strefie PMI dla przemysłu wyniósł 53,3 pkt (prognozowano 52,6 pkt), a dla usług 53,5 pkt (prognoza 52,4 pkt). W Niemczech przewidywano w usługach 51,5 pkt, było 54,1 pkt. W przemyśle przy prognozie 54,3 pkt faktyczny wynik to 55,1 pkt.

Takie wyniki powinny wspierać euro – i może poniekąd wspierały, jakkolwiek nie wydarzyło się na głównej parze nic, co wykraczałoby poza skromną korektę i lekkie wyhamowanie spadków. Podobnie jak to było w piątek, testowano minima w rejonie 1,0860. Z drugiej strony, było też 1,09 w maksimach – ale czy to dużo? Raczej nie. Co więcej, indeks PMI dla przemysłu USA też był udany: 53,2 pkt, prognozowano tymczasem 51,6 pkt, a miesiąc wcześniej było 51,5 pkt.

Z ciekawszych głosów z Fed można przytoczyć wypowiedź Bullarda, który stwierdził, że prawdopodobieństwo recesji jest w USA "bardzo niskie", a podwyżka stóp najpewniej nastąpi w grudniu, choć nie ma przesadnej presji w tym kierunku. Dziś wypowiedzą się jeszcze Evans i Powell. Generalnie jednak rynek coraz bardziej obstawia podwyżkę grudniową. Teoretycznie może to oznaczać, że wykres będzie teraz osuwać się do 1,0710, a niektórzy mówią nawet o okolicy 1,05. Ten drugi scenariusz oznaczałby realizację blisko dwuletniej konsolidacji.

2016-10-24 06:55

Na głównej parze Amerykanie nadal silni

Dziś seria PMI
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano przy 1,0870. Był zresztą chwilami jeszcze niżej. Dolar pozostaje więc silny i w dodatku rynek na razie nie kwapi się do solidniejszego odbicia – choćby tylko korekcyjnego (a na inne na razie nie liczymy).

Nad ranem pojawiły się dane makro z Japonii. Eksport za wrzesień miał spaść aż o 10,4 proc., a faktyczny ruch to -6,9 proc. Import miał obniżyć lot o 16,6 proc., a spadł o 16,3 proc. Oba odczyty, zwłaszcza eksportowy, były zatem lepsze od założeń. Do tego indeks PMI (wstępny) dla przemysłu wzrósł z 50,4 pkt nie do 50,6 pkt (na co liczono), ale aż do 51,7 pkt.

O 9:00 mamy PMI dla usług i przemysłu Francji, o 9:30 analogiczny pakiet dla Niemiec, o 10:00 te same dane dla Strefy Euro. Publicznie wypowiedzą się dziś liczni członkowie Fed: Dudley i Bullard (ok. 15:00), Evans (o 19:30) i Powell (o 20:00). Do tego o 15:45 mamy indeks PMI dla przemysłu Stanów.

2016-10-21 06:46

Dolarowy rajd trwa

Dziewiątka została dotknięta
Eurodolar nie ustaje w procesie obniżania swego kursu, a więc umacniania dolara kosztem euro. W największej ogólności zgadza się to z naszymi dawnymi i niedawnymi przewidywaniami, nawet jeśli podejrzewaliśmy, że przy 1,0950-60 (czyli mniej więcej przy minimach z końcówki lipca, ostatnio znów testowanych) dojdzie do tymczasowej korekty.

Zresztą – w gruncie rzeczy może i doszło, jeśli rozumieć przez to osiąganie kursów rzędu 1,1020-30. Tak było nawet wczoraj, acz tylko przez moment, kiedy nie było jeszcze jasne, co właściwie powie albo chce powiedzieć Mario Draghi. Okazało się jednak, że nie wspominał o ograniczeniu QE i nawet podkreślał, że jakieś cięcie tej operacji nie jest planowane (nawet jeśli nie ogłosił jej poszerzenia, ale też na to raczej nie liczono).

2016-10-20 16:19

Kwestia europejskiego QE

Draghi, USA, EBC
Mario Draghi kluczył dziś podczas konferencji po posiedzeniu EBC. W pierwszej kolejności trzeba sobie powiedzieć, że skali QE nie zmieniono, a poza tym nie ruszono obecnego oprocentowania. Stopa refinansowa to nadal 0 procent, a depozytowa lokuje się przy -0,4 proc. Miesięczny 'dodruk pieniądza', tj. skup obligacji – to 80 mld euro miesięcznie.

Draghi stwierdził, że nie rozmawiano ani o nagłym ucięciu QE, ani o stopniowym wycofywaniu się z tej operacji, ani też o jej przedłużeniu czy powiększeniu. Odesłał inwestorów do grudnia, gdy pojawią się nowe, długoterminowe projekcje makroekonomiczne.

Eurodolar z początku ruszył w górę, było nawet 1,1040. Dobry ruch korekcyjny dla tych, którzy zdążyli szybko zrealizować zyski. Z drugiej strony, ruch ten od razu się zakończył, a notowania zbito do 1,0935 – przebijając nawet minima z ostatnich dni i te z końcówki lipca. Dolar jest mocny, tak jak to dotychczas obstawialiśmy.

2016-10-20 06:35

Clinton, Trump, Dudley - amerykańskie nazwiska

Ze Stanów
Godna uwagi była wczoraj wypowiedź Williama Dudleya z Rezerwy Federalnej. Powiedział on mianowicie, że podwyżka stóp w tym roku (o 25 punktów bazowych) nie byłaby 'tak wielką rzeczą' ("it's not really that big a deal"), albowiem gospodarka znajduje się już blisko celów wyznaczonych przez Fed – jak 2-procentowa inflacja i maksymalne zatrudnienie.

Co więcej, Dudley nie tylko chce takiej podwyżki, ale i spodziewa się jej, o ile tylko gospodarka nie wypadnie w jakiś zaskakujący sposób z obecnego toru.

Eurodolar pozostaje zatem względnie nisko, w okolicach 1,0970. Owszem, poniżej 1,0950 nie udało się jeszcze zejść, wciąż jakimś wsparciem pozostają więc minima testowane w ostatnich dniach tudzież pod koniec lipca – ale jednak są argumenty za wzmacnianiem dolara. Inna rzecz, że już niedługo może się okazać, że te argumenty osłabną. Nie dlatego bynajmniej, by Fed porzucił wizję zacieśnienia, ale dlatego, że zostanie ona mocno wyceniona przez rynek – i krótko przed posiedzeniem (grudniowym, bo to raczej o nim mówimy) sprawa będzie uważana za pewną. Na razie jednak rzecz nie jest przesądzona, tak więc są powody do generowania zmienności.

2016-10-19 15:54

Po doniesieniach z polskiej gospodarki

Dokąd wędruje główna para?
Eurodolar jest już mniej więcej tam, gdzie był pod koniec lipca. Wtedy notowano minima nieznacznie powyżej 1,0950 (zresztą w szczegółach zależy to np. od platformy, tudzież od różnicy bid / ask), teraz mamy ok. 1,0960.

Z jednej strony pokazuje to, że dolar jest silny i istnieje napór na jego większe umocnienie – z drugiej natomiast klaruje się dobra okazja do korekcyjnego odbicia. Takie odbicie mogłoby sięgnąć albo okolic 1,1050 – albo nawet 1,1120. Przypomnijmy w tym kontekście, że choć rynek stawia generalnie na podwyżkę stóp w grudniu, to jednak np. ostatnie odczyty NY Empire State i produkcji przemysłowej były dość słabe.

2016-10-19 08:04

W Polsce czekamy na kolejny pakiet danych

Eurodolar w akcji
Na głównej parze walutowej w nocy czy też nad ranem zanotowano chwilowe podejście niemal do 1,10 – ale później wykres poszedł w dół, obecnie lokujemy się z grubsza przy 1,0980. Generalnie dolar wciąż jest mocny, choć od dołu postęp jego siły jest zapewne ograniczony w rejonie 1,0960-65.

Pojawiły się już ważne, wrześniowe dane z Chin. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 10,7 proc. r/r (prognozowano 10,6 proc.), inwestycje w aglomeracjach zgodnie z prognozą zwyżkowały o 8,2 proc., a produkcja przemysłowa, też w zgodzie z przewidywaniami, zwiększyła się o 6,7 proc. Dynamika PKB wyniosła (za III kwartał) 1,8 proc. k/k i 6,7 proc. r/r, co nie było zaskoczeniem. Indeks Hang Seng jest na lekkim minusie, Shanghai Composite na małym plusie.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice