FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

12 styczeń 2025

Puls rynku: Raporty codzienne

2015-07-14 07:29

Grecja - jak to podsumować?

Eurodolar stoi nisko
Kompromis w sprawie Grecji powinien, teoretycznie rzecz biorąc, wspierać notowania eurodolara, a to poprzez powrót zaufania do wspólnej waluty, pozbawionej już balastu w postaci widma Grexitu. Ale nie wszystko jest takie proste. Po pierwsze, na fali spekulacji zrealizowano już część zysków, przez co rozumiemy wczorajszy skok w stronę (niemal) 1,12, który zakończył się powrotem do 1,10 (na takim poziomie się budzimy dziś rano). Po drugie, nadal nie ma pewności, czy wszystko zostanie bezproblemowo "dograne". Po trzecie – jeśli nawet, to impuls nie będzie już piorunujący.  Rynek trwa w pewnego rodzaju niepewności. Nic dziwnego: wiadomo np., że koalicjant Syrizy, konserwatywno-narodowa partia Niezależni Grecy, zapowiedział, że nie poprze wynegocjowanego w Brukseli porozumienia. Poza tym Cipras może mieć przeciw sobie nawet część członków własnej partii, natomiast pomocy mogą mu udzielić liberalne i centrowe partie opozycyjne – co jednak zmniejszy jego wiarygodność jako przedstawiciela nowej jakości. Do tego czynnikiem ryzyka pozostaje oczywiście grecka "ulica": już teraz słyszy się o ulicznych demonstracjach i zapowiedzi całodobowego strajku w środę, organizowanego przez związek zawodowy pracowników sektora publicznego.

2015-07-13 18:36

Już po fakcie?

Czy na pewno?
Tak, to prawda, że zawarto porozumienie. Grecja ma dostać nawet do 86 mld euro w formie pożyczek. To sporo, ale z drugiej strony sporo jest też punktów, w których rząd premiera Ciprasa musiał ustąpić. Co więcej, już na dniach mają się zacząć pierwsze z tzw. reform, których notorycznie domagają się zachodni wierzyciele. Chodzi np. o reformę podatku VAT czy zmiany w systemie emerytalnym. Docelowo do Grecji mają też powrócić przedstawiciele Troiki. Czy Cipras na pewno wygrał? Cóż, będzie musiał wytłumaczyć społeczeństwu, że powinno zaufać jemu, a nie lewej frakcji Syrizy, komunistom czy Złotemu Świtowi. Innymi słowy – będzie musiał pokazać, że kompromis był opłacalny. Faktycznie, Grecja zyska dużo więcej niż to można było zakładać np. miesiąc czy dwa temu. A nawet jeśli z Eurolandu wyjdzie (bo przecież trudno sądzić, by naprawdę spłaciła swe długi), to jednak pewna doza czasu została kupiona.

2015-07-13 07:38

Jutro nie umiera nigdy

Dyskusje są wieczne
Zaczynamy dwoma cytatami z filmów o Jamesie Bondzie, jakkolwiek ten drugi to już pewna parafraza. Wieczne miały w założeniu być diamenty, podczas gdy w negocjacjach wokół Grecji chodzi z jednej strony o wirtualne pieniądze (zera na kontach rozliczanych w euro), a z drugiej – o różnego rodzaju grecki majątek, który potencjalnie może być np. prywatyzowany na rzecz zachodnich nabywców. Jutro zaś nie umiera nigdy, bo po raz kolejny okazuje się, że negocjacje "ostatniej szansy" wcale takimi nie są. Otóż wszystko wskazuje na to, że porozumienia nadal nie ma, a rozmowy się wciąż toczą. Agencje prasowe prezentują coraz to kolejne doniesienia. Okazuje się, że wierzyciele – z inicjatywy Niemców – chcieliby, aby Grecja wprowadziła majątek państwowy opiewający na 50 mld EUR do specjalnego funduszu powierniczego, gdzie miałby on służyć jako zastaw pod udzielone Atenom wsparcie finansowe. Grecy negocjują zmniejszenie tej puli. Majątek miałby być prywatyzowany.

2015-07-10 07:14

Greckie propozycje już złożone

Czy trend przetrwa?
Dziś rano znów jesteśmy na eurodolarze, podobnie jak u progu dnia wczorajszego, przy 1,1090 – 1,11. Tym razem jednak można to już postrzegać jako wstępne przebijanie linii trendu spadkowego, jakkolwiek na razie nie są to ruchy na tyle duże, by uważać tę ogólną tendencję, biegnącą od 18 czerwca, za całkiem pogrzebaną. Impulsem pro-wzrostowym jest to, że Grecy przesłali Eurogrupie swoje projekty reform, tzn. takie, na jakie są w stanie się zgodzić (tak przynajmniej twierdzą). Chodzi m.in. o podwyżkę VAT i reformę emerytur. Kwota, jakiej za to Ateny oczekują, jest niebagatelna – 53,5 mld EUR w trzy lata. Część obserwatorów jest jednak zdania, że dokument greckiego rządu zawiera niemal te same propozycje, które kilka dni temu wysuwał Zachód – i które odrzucono w referendum, co zresztą było zgodne z zachętami Ciprasa.

2015-07-09 15:55

Na głównej parze wygrał trend spadkowy

Odwrót od 1,11
Dziś rano zwracaliśmy uwagę na fakt, że wzrost eurodolara, jaki nastąpił m.in. z powodu względnie gołębich zapisków FOMC, przedstawionych wczoraj wieczorem – może się zakończyć w okolicach 1,11, ponieważ tam powinien zadziałać trend spadkowy, mierzony mniej więcej od 18 czerwca. Istotnie, tak się z grubsza stało i jeszcze przed południem główna para zawróciła na południe, chwilami schodząc nawet poniżej 1,1025. Wydaje się, że była to głównie kwestia techniczna, kwestia działania stop-lossów i siły trendu. Jeśli chodzi o Grecję, to nie wydarzyło się najprawdopodobniej nic szczególnie przygnębiającego – mamy po prostu kolejne wypowiedzi polityków, kolejne zapewnienia o tym, że niedziela to ostateczny termin, że Grecy muszą przedstawić konkretne propozycje itd. Angela Merkel dodała też, że nie ma – jej zdaniem – mowy o tym, by Grekom długi po prostu umorzyć.

2015-07-09 07:00

Grecja, Chiny i waluty

Co dzisiaj?
Jeśli chodzi o dane makro, które mogłyby mieć wpływ na główną parę walutową, to o 8:00 poznamy bilans handlu zagranicznego Niemiec, a w szczególności dynamikę tamtejszego importu i eksportu (za maj). Poza tym o 14:30 pojawią się też dane na temat tygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłek w USA, czyli odczyt z rynku pracy. Publicznie wypowiedzą się dwaj członkowie Fed: Narayana Kocherlakota (o 11:45) i Esther George (o 19:10). Po wczorajszym protokole z posiedzenia FOMC para EUR/USD jest w sumie dość wysoko, przy 1,1080. Członkowie Komitetu co prawda stwierdzili podczas obrad, że gospodarka USA zmierza ku warunkom, które uprawniałyby i wspierały podwyżkę stóp, tym niemniej problematyczne czynniki to słabe wydatki konsumenckie, ale też ryzyko związane z Grecją i Chinami. Wszyscy członkowie prócz jednego byli zdania, że potrzeba więcej dowodów na to, iż wzrost gospodarczy jest wystarczająco silny.

2015-07-08 15:37

Sprawy greckie i inne

Nowe wieści
Eurodolar podchodził dziś w okolice 1,1050-60, aczkolwiek oporu tego nie udało się sforsować. Niewykluczone, że nawet jeśli kursy pójdą w stronę 1,11, to tam zadziała mierzony od szczytów z 18 czerwca. Oczywiście możliwe jest też sforsowanie tego trendu, ale – po pierwsze – samo porozumienie greckie w ogóle nie jest jeszcze pewne, a po drugie – nawet jeśli miałoby się tak stać, to zapewne dopiero po niedzieli, gdy sprawy będą już klarowne.

2015-07-08 06:55

Kontynuując greckie zmagania

Główna para
Jak to sugerowaliśmy wczoraj wieczorem, para EUR/USD zdążyła do godzin porannych skorygować swe notowania – ale tylko "nieco", bo do okolic 1,10. Wczoraj Grecy nie przedstawili nowych propozycji reform, na które są w stanie się zgodzić, mają to zrobić dziś. Grecki rząd prawdopodobnie zwróci się do wierzycieli o nowy program pomocy ze środków EMS (Europejskiego Mechanizmu Stabilności). Donald Tusk, obecnie już jako przewodniczący Rady Europejskiej, dał do zrozumienia, że termin dla Greków mija w tym tygodniu. Wiadomo, że w niedzielę zbierze się szczyt unijny poświęcony tematyce greckiej. Jean-Claude Juncker ogłosił, że w razie czego Komisja Europejska ma scenariusz Grexitu, natomiast Matteo Renzi, premier Włoch, wyraził nadzieję, że niedzielne spotkanie będzie happy endem. Również Euklid Cakalotos, nowy szef resortu finansów Hellady, stwierdził, że w UE istnieje wola polityczna, by dać szansę Grecji. Naturalnie to trochę zagranie va banque, z jednej strony w celu uspokojenia społeczeństwa, z drugiej – w celu zasugerowania Zachodowi, że musi ustąpić.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice