Puls rynku: Raporty codzienne
2015-06-18 06:15 | Eurodolar jednak wysoko |
Dziś Eurogrupa
Eurodolar wczesnym rankiem, po godzinie 6:00, oscyluje przy 1,1360. A zatem rynek odebrał wczorajsze posiedzenie FOMC – komunikat, projekcje i konferencje prasową – jako relatywnie gołębie. Owszem, była sugestia dwóch podwyżek, ale np. oczekiwania członków Fed, jeśli chodzi o dynamikę, trochę spadły – nikt w FOMC nie zakłada więcej niż 1 proc. na dolarze pod koniec roku. Rynek zresztą "sprzedał plotki, kupił fakty".
2015-06-17 21:15 | Znów czas na Grecję |
Już po FOMC
Z tego, co przedstawił Federalny Komitet Otwartego Rynku wynika, że w tym roku możliwe są dwie podwyżki stóp procentowych dla dolara, co oznaczałoby finalnie poziom 0,625 proc. (teraz mamy obszar wahań funduszy federalnych wynoszący 0 – 0,25 proc.). Naturalnie wymowa komunikatu FOMC, jak to zwykle bywa, nie była całkiem jednoznaczna. Konkretne działania będą uzależnione od dotarcia do 2-procentowego celu inflacyjnego, a także od poprawy na rynku pracy. Jasne jest zresztą, co pokazały np. przedstawione u progu tego tygodnia dane o majowej produkcji przemysłowej (słabe), że nie wszystko w gospodarce USA jest bez zarzutu, a trudno to wciąż uzasadniać chwilową sezonowością zimową.
2015-06-17 05:53 | Środa czyli FOMC |
W ciągu dnia podejrzenia, wieczorem fakty
Istotnie, najważniejsze fakty dnia dzisiejszego poznamy dopiero o 20:00 i później, po 20:30. Będą to projekcje makroekonomiczne FOMC, wysokość stóp procentowych dla dolara – i stanowisko Janet Yellen w kwestii podwyżek stóp dla tej waluty. Oczywiście Janet Yellen nie jest niczym zobowiązana i w zasadzie może mówić, o czym chce, ale jasne jest, że rynek oczekuje jakichś deklaracji na temat stóp.
2015-06-16 14:46 | Napięcie nie opada |
Najbliższy czwartek czy koniec czerwca?
W czwartek w sprawie Grecji rozmawiać będą przedstawiciele Eurogrupy – rozmawiać między sobą i z Grekami. Mogłoby się wydawać, że nawet jeśli nic z tego nie wyjdzie, to będzie to jedynie kolejne spotkanie rzekomej "ostatniej szansy", po którym szans tych będzie jeszcze wiele, a rynek za każdym razem będzie bagatelizował ryzyko. Mogłoby, ale jednak są pewne rysy na tym obrazie. Nie chodzi nawet o to, że problemy Grecji tak czy inaczej są autentyczne i poważne, ale też o fakt, że Grecy zapowiedzieli, iż nie zaproponują wierzycielom w czwartek żadnych nowych propozycji reform. Takie były jednoznaczne słowa ministra Warufakisa. W tej sytuacji Strefa Euro ogłosiła, że ma plan awaryjny, na wypadek, gdyby do kompromisu nie doszło i Grecja rzeczywiście zmierzałaby już ku jawnemu bankructwu. Plan ten, jak można się domyślać, zawiera m.in. kontrolę przepływu kapitału pomiędzy Grecją i resztą państw, co miałoby ograniczyć czy też uniemożliwić gwałtowny odpływ środków z Hellady.
2015-06-16 06:00 | Wtorek - ZEW i Grecja |
Napięcie trwa i rośnie?
Mario Draghi stwierdził, że sytuacja ekonomiczna Grecji jest dramatyczna, zaś zawarcie porozumienia to domena polityków – i zresztą leży to w interesie politycznym całej Strefy Euro. Podkreślił też, że czas na ruch ze strony Grecji, natomiast jego instytucja – EBC – nie może kupować obligacji Hellady w ramach programu QE, będzie jednak zapewniać bankom greckim płynność dopóki będą wypłacalne. Komisja Europejska przedstawiła oczekiwania czy też żądania wierzycieli wobec Grecji. Chodzi oczywiście o rozmaite oszczędności budżetowe tudzież zmiany w systemie emerytalnym. KE uważa, że wierzyciele i tak poczynili znaczne ustępstwa wobec Grecji. Ateny mają tymczasem do spłaty transzę pożyczki zaciągniętej w MFW i powinny to zrobić jeszcze w czerwcu, natomiast 20 lipca ma 3,5 mld EUR do zwrotu EBC.
2015-06-15 15:39 | Grecja nadal niepokoi |
Co na głównej parze?
Zwyżkowa tendencja na EUR/USD, jeśli mierzyć ją od 27 maja i ówczesnych minimów dziennych – jeszcze się broni, jakkolwiek widać, że byki nie mają już zbyt wiele argumentów. Dzisiejsze maksima to mniej niż 1,1260, obecnie jesteśmy przy 1,1240. Rynek nie dyskontuje już tak ochoczo ewentualnego porozumienia greckiego, choć przekazy i nastroje nie są do końca jasne. Można mniemać, że ryzyko jakiejś formy bankructwa Grecji (choćby kontrolowanej przez Zachód, z umorzeniem części długów) wzrosło na tyle, że nie ma już "pary" do intensyfikowania kursu euro, choć z drugiej strony za wcześnie jeszcze na totalną zniżkę.
2015-06-15 05:06 | Eurodolar w połowie miesiąca |
Kurs głównej pary
Wygląda na to, że mimo wszystko – jak zresztą już wstępnie sugerowaliśmy – na eurodolarze broni się rodzaj trendu zwyżkowego, zapoczątkowany dołkami z 27 maja. Innymi słowy, tendencja ta wybroniła się w piątek, gdy notowano minima rzędu 1,1150. Później byliśmy jeszcze przy 1,1280 i wyżej, teraz jednak mamy tylko 1,12 (przed godziną piątą w poniedziałek). Pozwala to mniemać, że wciąż duża jest też siła strony, której celem jest zbicie notowań waluty europejskiej. Cóż, media donoszą już, że zerwano toczone od soboty w Brukseli rozmowy pomiędzy Grecją a jej wierzycielami, tj. KE, MFW i EBC. Owszem, Jean-Claude Juncker przyznał, że pewien postęp został wypracowany, ale jednak zasadnicze rozbieżności były zbyt duże. Czy to znaczy, że już wszystko pogrzebane? Jak zwykle – nie. Będą i dalsze rozmowy, tym razem w formacie Eurogrupy, np. w czwartek w Luksemburgu.
2015-06-12 04:18 | Poranna sytuacja |
Główna para
Wczesnym rankiem EUR/USD jest przy 1,1250-55. Z jednej strony oznacza to, że dolar jest wciąż relatywnie mocny i brakuje siły do ostrego podbijania wartości euro. Z drugiej jednak – że nie ma też jeszcze chęci do jakiegoś "totalnego" czy "całościowego" parcia w stronę dolara. Wygląda mianowicie na to, że jeszcze broni się krótkoterminowy trend wzrostowy, który liczyć można od minimów z samej końcówki maja.