FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

24 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty codzienne

2018-05-22 22:54

Kondycja PLN pod lupą

Na świecie
Pani Mester z Rezerwy Federalnej powiedziała dziś, jak donoszą media, iż spodziewa się wyższej inflacji w USA za niedługo. Taka refleksja z jej strony nie dziwi, uchodzi ona za jastrzębie skrzydło obecnego składu FOMC.

W tle mieliśmy też słowa Trumpa o tym, że zagwarantuje bezpieczeństwo Kim Jong Unowi w trakcie rozmów, ale też i o tym, że rozmowy z Chinami nie przyniosły jeszcze oczekiwanych rezultatów.

Eurodolar tymczasem zaliczył rankiem poziomy rzędu 1,1755-60, po czym wybił w górę, testując nawet 1,1830. W gruncie rzeczy – bez powodzenia, skoro późnym wieczorem mamy wartości typu 1,1780, bliższe porannym. Wczorajsza świeca, biała z małym korpusem i długim knotem dolnym, sugeruje co prawda odwrót w kierunku euro – ale dziś ten odwrót powiódł się bardzo umiarkowanie, o ile w ogóle (i o ile pominiemy efemeryczne osiągnięcia).

2018-05-22 09:12

Dolar, funt i euro

Dziś i jutro
Otóż dziś w programie nie ma zbyt wiele danych z szerokiego świata. O 12:00 poznamy brytyjski wskaźnik zamówień, liczony przez organizację CBI, czyli Konfederację Brytyjskiego Przemysłu. Prognozuje się utrzymanie poziomu 4 pkt.

Para GBP/EUR od rana trochę wzrosła, przechodząc z 1,1385 do 1,14. To rodzaj korekty po wczorajszym spadku, rozpoczętym przy 1,1460. W bardziej długoterminowym ujęciu, patrząc od października 2017, obraz na wykresie można uznać za pośredni pomiędzy szeroką konsolidacją a kanałem wzrostowym.

2018-05-21 22:34

Chińskie cienie

Przynajmniej tymczasowo...
Nie tak dawno pisaliśmy raczej o "chińskich cieniach", albowiem z Pekinem – czy raczej z relacjami Waszyngton – Pekin – wiązało się nieprzyjemne dla tzw. rynków finansowych napięcie. Nieprzyjemne w każdym razie dla tych, którzy trafiali na złą stronę rynku i tracili na całym interesie.

Ale oto ogłoszono, że Chiny są gotowe do rozmów, że rozmowy się wręcz toczą, że Chiny kupią od Amerykanów dużo więcej produktów rolnych niż dotychczas – i że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Światło się zapaliło, jest pięknie.

W rzeczywistości większość analityków zwraca uwagę na fakt, że ciężko będzie osiągnąć cele zamierzone przez administrację Trumpa – i że prawdopodobnie będzie ona musiała jeśli nie uruchomić narzędzia w postaci taryf, to przynajmniej jeszcze nimi pogrozić. Kwestia, jak to się mówi, rachunków. Ale i tak postęp w negocjacjach wystarczył, by wzrosło parę ważnych indeksów giełdowych (na plusie są np. NASDAQ i Dow Jones Industrial, w Polsce dodatnio zakończyły sesję WIG i WIG20).

2018-05-21 07:04

O polskim przemyśle i sprzedaży w tym tygodniu

Ważne tematy
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano na poziomie 1,1750. Zaliczane są więc kolejne minima, dolar jest mocny, a zapewne pomaga w tym informacja podana wczoraj – o tym, że Chiny i USA doszły do porozumienia w kwestii zmniejszenia chińskiej nadwyżki w handlu z USA. W sobotę opublikowano w tej sprawie deklarację.

Trumpowi nie wszystko się udało z tego, co miało się udać w czasie kadencji – ale z wielu rzeczy wychodzi obronną ręką. Pamiętamy jeszcze te kryzysowe dni, gdy niektórzy prorokowali wojnę światową na kanwie tematów takich jak konflikt z Koreą czy spór o Syrię. Mówiło się też o paranoi wojny handlowej na linii USA – Meksyk, USA – Kanada, USA – Chiny, USA – Japonia itd. Byliśmy sceptyczni co do takich sensacji, a w głowie mieliśmy cały czas pamięć o linii spadkowej na wykresie eurodolara, linii bez mała 10-letniej. I ta linia zaczęła się dość ostro potwierdzać... Jak na razie.

2018-05-18 09:22

Piątek z polskimi wynagrodzeniami

Na rynkach
Eurodolar notuje poziom 1,1815 – poszedł zatem w górę w stosunku np. do wczorajszych minimów. Na razie postrzegamy to raczej jako korektę niż jako zmianę generalnego nastawienia. Za nami niemiecki odczyt nt. inflacji PPI za kwiecień, który przebił prognozy: +2 proc. r/r (oczekiwano +1,8 proc.) i +0,5 proc. m/m (miało być +0,3 proc.).

W kontekście tego, że EBC życzy sobie, ogólnie rzecz biorąc, wyższej inflacji w Strefie Euro, jest to odczyt pozytywny i zapewne wspiera trochę wspólną walutę. Zresztą, pomogło jej być może i to, że włoscy politycy zaangażowani w powstającą koalicję zdementowali niektóre, najbardziej radykalne wiadomości dotyczące przyszłych planów. Na przykład te o wyjściu ze Strefy Euro...

2018-05-17 23:33

Włoskie danie i reszta menu

Nowe czasy, nowe tempa
Często ostatnio dźwięczą nam w uszach owe melodie opowiadające o przełomach: przywoływaliśmy wszak frazę "the times they are a-changing" Dylana, ale równie dobrze może się nam nasunąć Kult: "nowe czasy nie biorą jeńców / nie uznają konwencji / takie tempo to dla mnie szok".

Może nie tyle nas samych przeszywa ta iście dramatyczna refleksja – ale na pewno podpisałoby się pod nią wielu obserwatorów rynku czy polityków głównego nurtu w Europie. W Ameryce Trump, na Ukrainie rodzaj dziwnej wojny, Syria w ruinie, kryzys w relacjach USA z Iranem, a teraz – Włochy. Najnowsze danie włoskie to koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd z Ligą Północną. Ruch określany jest jako "populistyczny", co może znaczyć cokolwiek, Ligę natomiast traktuje się jako "prawicową" czy też "skrajnie prawicową", co zresztą mówi równie mało. Jest Północna, bo przynajmniej w założeniu stanowiła ruch mieszkańców Północy Włoch, niezadowolonych z dotowania biednego Południa. Oczywiście mieszkańcy Neapolu mogliby trochę opowiedzieć o burzliwych dekadach zjednoczenia w drugiej połowie XIX wieku – zresztą rozwinęli w tym celu cały nurt historycznego rewizjonizmu Risorgimenta – ale to już inny temat.

2018-05-16 22:45

Nowe minima głównej pary

W dół i w dół
1,1765 – taki kurs notowano dziś na eurodolarze, przynajmniej według niektórych platform. Wykres nie był tak nisko od grudnia 2017 roku.

Nie chcemy tu przydawać sobie zdolności prorockich ani też nadmiernie ekscytować się prognozą. Z drugiej strony, fałszywa skromność byłaby tak samo nie na miejscu, podobnie jak sprowadzanie rzeczy do czczego przypadku. Otóż zasadniczo od początku roku zwracaliśmy uwagę na 10-letnią linię spadkową, wszczętą w roku 2008 przy 1,60 (mniej więcej) i potem potwierdzaną maksimami lokalnymi z niektórych lat. Wieszczyliśmy, że pierwszy kwartał 2018 roku powinien rozjaśnić nam kwestię ostatecznego potwierdzenia się tej linii po raz kolejny. Trwało to trochę dłużej, przeszkodą była 3-miesięczna konsolidacja w rejonie 1,2160 – 1,2550, ale w końcu sprawdziło się. Naturalnie stały za tym pewne argumenty, które podnosiliśmy: oprócz kwestii technicznej (realizacja zysków, psychologiczny wpływ trendu) także i fundamentalne, jak relatywnie jastrzębia polityka Fed i relatywnie gołębia polityka EBC; jak powodzenie rozmaitych planów i działań prezydenta Trumpa pomimo chwil napięcia (Syria, Korea, reformy fiskalne etc.).

2018-05-16 09:39

O czwartej komunikat Rady

Na wykresach
Eurodolar zaliczył wczoraj zejście do bardzo niskich poziomów – do ok. 1,1820. Rynek zapewne nie dowierza w ostatnie, jastrzębie wypowiedzi p. Villeroya z EBC. W każdym razie zaufanie do euro mogło zostać – i pewnie zostało – nadszarpnięte słabymi danymi gospodarczymi ze strefy tejże waluty, w szczególności z Niemiec. Na przykład wczoraj rozczarował odczyt dynamiki PKB za I kw. 2018 u naszych zachodnich sąsiadów.

O 11:00 poznamy inflację HICP ze Strefy Euro, zaś o 14:00 wypowie się publicznie Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego. O 14:30 poznamy dane o budowie domów w USA, zaś o 15:15 ukaże się odczyt nt. amerykańskiej produkcji przemysłowej za kwiecień.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice