FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2014-05-02 17:00

Znakomite dane z amerykańskiego rynku pracy nie pomagają dolarowi

Raporty tygodniowe

Zobacz jak wyglądał miniony tydzień na rynku walutowym

 

Poniedziałek (28 kwietnia) na głównej parze walutowej to wzrost wartości euro.  Tego dnia nie mieliśmy  istotnych odczytów makroekonomicznych mogących wpłynąć na eurodolara.

 

Wtorkowa  sesja przyniosła spadek wartości eurodolara. Powodem tego były wstępne odczyty inflacji z Niemiec. Poniżej prognoz wypadły wszystkie wskaźniki inflacji CPI i HICP. Warto dodać, że poniżej prognoz wypadł również wskaźnik koniunktury gospodarczej w Strefie Euro.

 

Kolejny dzień to wzrost wartości eurodolara. Około 16:00 tego dnia para EUR/USD była wyceniana na 1,3861, choć jeszcze przed południem obserwowane były poziomy rzędu 1,3776. Środowy handel jak można było przypuszczać cechował się dość dużą zmiennością kursu i kilkoma zaskakującymi wydarzeniami. 

O godzinie 11:00 poznaliśmy zharmonizowany indeks cen konsumenckich w Strefie Euro (inflacja HICP). Odczytana wartość wyniosła 0,7 proc. r/r wobec prognozy na poziomie 0,8 proc. r/r i wartości poprzedniej 0,5 proc. Figura okazała się więc pro-dolarowa i taka była pierwotna reakcja rynku. Następnie niskie poziomy tej pary doprowadziły do aktywacji popytu, który w kolejnych godzinach wywindował kurs tej pary aż do okolic 1,3872, gdzie można wyznaczyć obecnie ważny opór.

W umocnieniu wspólnej waluty pomógł również zaskakujący odczyt dynamiki amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto. W I kwartale 2014 roku w ujęciu zannualizowanym dynamika ta obniżyła się do 0,1 proc. z 2,6 proc. z kwartału wcześniej. Z kolei rynek oczekiwał odczytu na poziomie 1,2 proc. Warto dodać, że podczas tamtej sesji poznaliśmy również raport ADP, czyli zatrudnienie w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) w USA. W kwietniu wzrosło ono o 220 tys. osób. Konsensus rynkowy wynosił 208 tys. osób. Odczyt ten nie miał jednak dużego przełożenia na rynek walutowy.

 

Wczoraj obchodziliśmy Święto Pracy i część ważnych rynków była zamknięta, jednak niektóre (jak np. amerykański) normalnie funkcjonowały.Główna para walutowa zakończyła ten dzień niemal bez zmian.

 

Dzisiejsza sesja to głównie oczekiwanie na dane z amerykańskiego rynku pracy. Figury te zaskoczyły na plus. Warto dodać, że odczytana stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc., co było najniższym odczytem od września 2008 roku. Para EUR/USD pierwotnie zareagowała zniżką kursu i umocnieniem dolara, jednak w kolejnych godzinach ponownie umocniła się wspólna waluta i obecnie główna para walutowa jest wyceniana na 1,3860.

 

Złoty nieznacznie mocniejszy

 

Miniony tydzień przyniósł również nieznaczne umocnienie naszej waluty. Dolar potaniał o około 0,3 proc. i kosztuje obecnie 3,0353 PLN. Euro potaniało natomiast o około 0,12 proc. i jest wyceniane na 4,2075 PLN.

 

W tym tygodniu poznaliśmy również kilka odczytów z naszego kraju. W poniedziałek pojawił się  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg BIEC. Wzrósł on w kwietniu do 152,5 pkt z 152,1 pkt (po korekcie), lecz nie miało to dużego wpływu na wartość złotego.

Z kolei dziś poznaliśmy Wskaźnik Rynku Pracy wg BIEC oraz indeks PMI dla przemysłu. Oba te odczyty lekko rozczarowały, jednak nie miały dużego znaczenia dla wartości złotego.

 

 

 

Michał Palenciuk

FMCM

Na USD/PLN bezpiecznie -->
Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice