FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2019-02-07 08:29

Czas stabilizacji

Raporty codzienne

Zachodni świat
Osiem godzin za nami - licząc od północy. A jednak z naszej, lokalnej perspektywy to dopiero początek dnia roboczego. Eurodolar klaruje się przy 1,1360 i jak na razie wahania były skromne, skupione wokół obecnego kursu.

W każdym razie oznacza to siłę dolara, bo wczorajsza sesja upłynęła w większości nieco wyżej, nie mówiąc o tym, że 31 stycznia kreślono 1,1515 w maksimach. Dziś mamy taki kurs, jakiego nie widziano od 27 stycznia.

2019-02-06 08:59

Słabe euro, słabe dane z Niemiec

Raporty codzienne

Silny dolar
Dolar jest w miarę silny, tzn. główna para walutowa pozycjonuje się poniżej 1,14 - na poziomie 1,1385. Wczoraj tak nisko nie była, notowania startowały z okolic 1,1440 i przesunęły się co najwyżej (albo raczej - co najniżej...) do 1,14. Dziś proces aprecjacji waluty USA jest kontynuowany.

Co ciekawe, nie oznacza to wcale, by pojawiły się jakieś jastrzębie komunikaty np. z kręgów Fed. Ba, w mediach wystąpił np. znany analityk, p. El-Arian, który wyraził opinię, iż Fed raczej utrzyma w całym bieżącym roku stopy na osiągniętych już poziomach, a w razie ew. zmian bardziej prawdopodobne jest nawet cięcie niż kolejna podwyżka.

2019-02-05 22:05

Wieczór po odczytach makro

Raporty codzienne

I już po odczytach
A więc tak: w Strefie Euro, potraktowanej jako jedna całość, indeks PMI dla usług odnotował wynik 51,2 pkt. To pozytywny rezultat, skoro oczekiwano 50,8 pkt. Tymczasem utrzymano wynik z grudnia.

W Niemczech było tylko trochę gorzej od założeń: 53 pkt przy prognozie 53,1 pkt. Kiepsko w tym względzie ma się Francja: co prawda przebito założenia, bo miało być 47,5 pkt, a było 47,8 pkt, ale tak czy inaczej wynik jest niski i znajduje się w strefie dominacji pesymistów.

Dane o sprzedaży detalicznej w Strefie Euro były raczej dobre. W grudniu zanotowano zwyżkę o 0,8 proc. r/r oraz spadek o 1,6 proc. m/m, przy czym prognozowano właśnie tyle m/m, a r/r tylko +0,5 proc. Z tej perspektywy wynik jest niezły, pytanie tylko, jakie znaczenie miały prognozy, skoro zrewidowano wyniki z listopada. Zrewidowano je w górę, co z jednej strony jest pozytywne, a z drugiej - mogłoby rodzić wyższe prognozy, niż te, które mieliśmy.

2019-02-05 07:03

Waluty w kontekście PMI

Raporty codzienne

Punkty programu
Dziś główne punkty programu to odczyty indeksów PMI dla sektora usług różnych państw. Za nami już publikacja dla Indii, wypadła nieźle: 52,2 pkt. Następne odczyty będą napływać: o 9:15 (Hiszpania), 9:45 (Włochy), 9:50 (Francja), 9:55 (Niemcy), 10:00 (Strefa Euro) oraz o 10:30 (Wielka Brytania). Tyle, jeśli chodzi o Europę: ponieważ o 15:45 opublikowany zostanie jeszcze PMI dla usług w USA. O 16:00 ujrzymy indeks ISM dla tego samego sektora w Stanach.

Eurodolar krąży przy 1,1430-35. Na razie wahania są wąskie. 31 stycznia mieliśmy wybicie do 1,1510-15, potem euro straciło trochę na wartości, zyskał zatem dolar. Warto dodać, że odbyło się spotkanie Trumpa, prezydenta USA, z p. J. Powellem, szefem Rezerwy Federalnej. Był to nieformalny, nieoficjalny obiad: ale oczywiście rozmawiać mogli, o czym tylko chcieli. Skądinąd wiemy, nie jest to żadną tajemnicą, iż zdaniem Trumpa Fed nie powinien zacieśniać stóp w tym roku. I rzeczywiście, na ostatnim posiedzeniu Rezerwa nabrała bardziej gołębiego nastawienia, jakkolwiek Powell zapewniał, iż powodem nie są żadne naciski polityczne.

2019-02-04 07:40

Trend boczny i chiński Nowy Rok

Raporty codzienne

Sytuacja na wykresie
Na wykresie eurodolara, to mamy na myśli. Obecnie mamy ok. 1,1450 - tak więc tkwimy i wędrujemy w tym samym trendzie bocznym, który zapoczątkowany został jeszcze jesienią, powiedzmy że pod koniec października.

Ostateczny zakres wahań na głównej parze to ok. 1,1215 - 1,1570, jakkolwiek ów szczyt wykracza już poza konsolidacyjne wahania, był to raczej wyjątek z pierwszej połowy stycznia. W każdym razie w tygodniu ubiegłym zaliczono 1,1515 w maksimum, teraz dolar znów trochę zyskuje. Na atmosferę wpływ miało m.in. to, że Fed przyjął relatywnie łagodny kurs. Teraz część rynku nie dowierza w kolejne podwyżki stóp, a tym bardziej w dwie, nie mówiąc o trzech. W każdym razie taka jest obecna retoryka amerykańskich decydentów. Z drugiej strony, decydenci EBC też nie są wielkimi jastrzębiami: np. Mario Draghi podkreślał, że mamy do czynienia z osłabieniem gospodarczym w Strefie Euro, że w razie czego wciąż możliwe jest zastosowanie odpowiednich narzędzi monetarnych etc.

2019-02-01 09:15

Na EUR/PLN wreszcie zmiany

Raporty codzienne

Górne rewiry
Mowa o górnych rewirach konsolidacji rozpoczętej na eurodolarze jeszcze jesienią. Warto wspomnieć, że ok. tydzień temu byliśmy przy 1,1290 - ale wczoraj wieczorem zakreślono 1,1510 lub nawet więcej, w zależności od platformy, na którą zerkamy.

Z drugiej strony, w piątek rano mamy ok. 1,1445 - więc przełomu nie ma, trend boczny trwa. Wczoraj euro było dość mocne pomimo tego, że rozczarowała sprzedaż detaliczna w Niemczech, a wstępny odczyt PKB dla Eurolandu po prostu wpisał się w prognozy. Z drugiej strony, wieczór przyniósł redukcję wartości euro. Być może rynek uznał za sensowne wesprzeć dolara po informacjach o tym, iż strona chińska uważa negocjacje z USA za obiecujące. Według Pekinu, dały one jak na razie istotny postęp. Ale Biały Dom jest bardziej powściągliwy i zapewnia, że nie zejdzie z polityki nakładania i podwyższania ceł, dopóki nie zostanie wypracowane sensowne, konkretne rozwiązanie.

2019-01-30 21:44

Powell i powody, dla których warto przyhamować

Raporty codzienne

Dobre miejsce
Gospodarka USA jest w dobrym miejscu i będziemy nadal wykorzystywać narzędzia monetarne, aby w tym właśnie miejscu ją utrzymać - tak oto powiedział Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

A więc: z gospodarką nie jest źle, ale... ale trzeba wykorzystywać "narzędzia monetarne". Ten przekaz można odebrać jako gołębi. Tak zresztą postąpiono na rynku, jako że eurodolar podskoczył z 1,1415 do 1,15. Powell stwierdził nadto, iż wzrost gospodarczy w Chinach i Europie spowolnił, są pewne czynniki ryzyka, warunki finansowe się zaostrzyły, zdroworozsądkowa ocena ryzyka sugeruje czekanie, aż sytuacja się wyklaruje, a ostatecznie argumenty za dalszymi podwyżkami stóp po prostu straciły część swej siły. Osłabiły się.

2019-01-29 20:49

Za nami mało co, przed nami FOMC

Raporty codzienne

Jutro FOMC
Ano tak: jutro o 20:00 zacznie się konferencja prasowa po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, który steruje polityką monetarną USA - czy ściślej, Fed. Generalnie na rynku prognozuje się brak zmian i utrzymanie obecnych stóp.

Sprawa jest wszelako ciekawa. Istotne jest mianowicie to, czy do podwyżek dojdzie w dalszej części roku. Jeszcze parę miesięcy temu wydawało się, że FOMC wykona trzy ruchy w górę. Potem z ogólnych nastrojów, z wypowiedzi J. Powella, szefa Fed, a także z niedwuznacznych nacisków prezydenta Trumpa wróżyć można było dwie podwyżki. Góra dwie. Teraz są i tacy, którzy dopuszczają myśl o ścięciu stóp, choć niekoniecznie jutro.

Taka atmosfera hamuje umacnianie dolara: proces trwający od roku 2008 przyhamował już w roku ubiegłym. Badanie rejonów typu 1,12 - 1,13 to jednak nie to samo, co okolice 1,03 - 1,05, rozgrywane na przełomie 2016 - 2017. Obecnie na wykresie pary eurodolarowej notujemy 1,1430. Zakres konsolidacji to ok. 1,1220 - 1,1480. W tym miesiącu bywały wyjścia bardziej na północ, ale i euro ma swoje problemy (o możliwym pogorszeniu sytuacji gospodarczej mówił np. Mario Draghi), więc nie ma powodu, by przesadnie podbijać wartość wspólnej waluty.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice