FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku

2018-10-17 07:53

O polskim przemyśle - między innymi

Raporty codzienne

Rynkowe wieści
Co nas dzisiaj czeka? W Wielkiej Brytanii o 10:30 ukażą się dane o inflacji RPI, CPI i PPI za wrzesień, natomiast o 11:00 poznamy inflację HICP dla Strefy Euro. O godzinie 14:30 poznamy dane z USA o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na budowę domów. O 16:30 Energy Information Administration określi tygodniową zmianę zapasów paliw.

Dla walut kluczowy będzie chyba protokół z obrad FOMC, czyli komitetu sterującego polityką monetarną Rezerwy Federalnej, w tym wysokością stóp. Poznamy go o 20:00 i być może pozwoli on nam rozeznać się w kwestii przyszłości tejże polityki. Zasadniczo można się spodziewać, iż postawa Fed nie okaże się specjalnie gołębia. W tym miesiącu Jerome Powell stwierdził, iż do neutralnego poziomu oprocentowania wciąż jest daleko. Wrześniowe payrollsy były co prawda słabe... ale nie do końca, ponieważ zrewidowano w górę rezultaty z sierpnia.

2018-10-16 21:38

Zły ZEW z Niemiec

Raporty codzienne

Jak było?
Ano, źle było - w Niemczech mianowicie. Indeks instytutu ZEW, uważany powszechnie za jeden z ważniejszych i bardziej miarodajnych odczytów makro w tym kraju, wypadł mizernie. Oczekiwano spadku, ale z -10,6 pkt do -12 pkt. Tymczasem uzyskano -24,7 pkt. Grube rozczarowanie.

Wskaźnik zaprezentowano o 11:00 i zaraz potem eurodolar spadł, acz nie w sposób arcy-dramatyczny - z 1,1590 do 1,1570. Około 15:00 poszedł w górę, aż do 1,1620, ale po publikacji danych o produkcji przemysłowej w USA (które okazały się nieco lepsze od prognoz, miało być +0,2 proc. m/m, było +0,3 proc.) rynek zrealizował fakty - i znów sprowadził wykres niżej. Potem był jeszcze indeks nieruchomościowy NAHB z wynikiem 68 pkt przy prognozie 67 pkt, ale to już nie wstrząsnęło graczami.

2018-10-16 06:09

Nie będzie rozejmu z władcami?

Raporty codzienne

Brexitowe przepychanki i nie tylko
Nie będzie rozejmu z władcami - zaczynamy nawiązaniem do dość klasycznej powieści science-fiction Poula Andersona, by w ten sposób zasygnalizować kolejną fazę problemów związanych z Brexitem. Trochę to nieścisłe, bo nie o rozejm tu chodzi, a o rozwód - ale tak czy inaczej, wydaje się, że owo porozumienie nie będzie gładkie.

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, przyznał, że zawarcie ugody między GB a UE jest teraz znacznie mniej prawdopodobne niż kiedykolwiek. W niedzielę najpierw informowano o porozumieniu negocjatorów, a potem pani premier May kazała ten plan zanegować. Poszło o granicę Irlandii Północnej z Irlandią (właściwą) i o to, czy na terenie tej pierwszej będą obowiązywać unijne przepisy dotyczące towarów i żywności. Dla unionistów irlandzkich z partii DUP byłby to przejaw, jak to określają, zwasalizowania Zjednoczonego Królestwa przez Brukselę.

2018-10-15 10:05

W USA sprzedaż i NY Empire State

Raporty codzienne

Co w programie?
O 14:30 poznamy wskaźnik NY Empire State w USA, co do którego zakłada się utrzymanie poziomu 19 pkt. Drugi odczyt, jaki się wówczas pojawi, to dynamika sprzedaży detalicznej za wrzesień (również w USA). Prognozuje się +0,6 proc. m/m oraz +0,4 proc. m/m w ujęciu bez samochodów.

Eurodolar rezyduje w okolicach 1,1560-70. W finale minionego tygodnia wybił nieco wyżej, nawet do 1,1610. Sytuacja jest na razie dość spokojna. Z kolei na GBP/EUR postępuje proces umacniania euro kosztem funta. Parę sesji temu kreślono 1,1465 w maksimach, dziś rano mamy 1,1340-45. Trochę niżej - w pobliżu 1,13 - można rozpoznać wsparcie. Nadal pozostają nierozwiązane pewne kwestie brexitowe, a rozmowy utknęły.

2018-10-13 06:28

S&P nas docenia

Raporty tygodniowe

Na świecie
Piątkowa sesja przyniosła redukcję dzienną takich indeksów jak DAX czy CAC40, ale np. FTSE250 czy BUX finiszowały na plusie. Ogólnie jednak klimat tygodnia był po prostu spadkowy. Na giełdzie amerykańskiej obserwowano obniżki największe od lutego, zaś indeks Shanghai Composite stracił przez pięć dni 8 proc.

Równocześnie obniżyła się wartość dolara. Było to stymulowane zapewne słowami Donalda Trumpa, który kilka razy niepochlebnie wypowiedział się na temat Rezerwy Federalnej, teraz już nie kryjąc swojej irytacji kierunkiem, w którym zmierza polityka Fed. Dwojako zresztą można interpretować reakcję rynku: z jednej strony jako brak zaufania do dolara (skoro na linii gabinet prezydenta - Fed pojawiają się poważne tarcia), z drugiej - jako wybieganie naprzeciw prezydenckim oczekiwaniom, bo przecież jednym z marzeń Trumpa, w kontekście jego protekcjonistycznej polityki, jest słaby dolar. Tak czy inaczej, EUR/USD zakreślił wczoraj nawet wartości rzędu 1,1610, acz potem obniżył trochę lot i teraz klaruje się przy 1,1555. Teoretycznie udało się wrócić do konsolidacji ciągnącej się od maja (która już dwa razy była łamana dołem), acz w dużym przybliżeniu można obecny stan określić jako balansowanie na pograniczu tegoż trendu bocznego.

2018-10-11 21:14

Złoty wzmocniony do dolara, a GPW w dół

Raporty codzienne

Parę słów o dolarze
Atmosfera na giełdach nadal była dziś negatywna, w każdym razie w Azji i Europie. DAX spadł o 1,48 proc., BUX o 2,5 proc., CAC40 obniżył lot o 1,92 proc., FTSE 250 o 2,14 proc., Hang Seng o 3,54 proc. Była to kontynuacja tego, co rozpoczęło się wczoraj w USA. Gdy piszemy te słowa, Nasdaq Composite jest na minusie -1,5 proc., S&P500 leci w dół o 2,02 proc.

Nadal słychać wypowiedzi Trumpa. Prezydent USA atakuje Fed, uważa, że szefowie bankowości centralnej w USA zachowują się, jakby zwariowali, a ich luźna polityka jest zła dla gospodarki i nie wpisuje się w politykę administracji prezydenckiej.

2018-10-11 09:07

Kto oszalał?

Raporty codzienne

Crazy is my life
Donald Trump - łamiąc niepisane reguły dobrego tonu i konwenansów politycznych - nie ustaje w krytyce Rezerwy Federalnej, przekraczając kolejne granice. Jego zdaniem Rezerwa Federalna w zasadzie już "oszalała". Prezydentowi bardzo nie podoba się proces podwyższania stóp procentowych.

Odwrotną opinię wyraziła Christine Lagarda, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jej zdaniem polityka Jerome Powella nie ma nic wspólnego z szaleństwem i jawi się jako fachowa oraz poważna.

Wszystko to rozgrywa się w kontekście wczorajszych przecen na Wall Street. S&P500 obniżył lot o 3,29 proc., oberwało się również giełdom w Azji. Indeks Nikkei poszedł w dół o niemal 4 proc. Było to zachowanie trochę niejasne, ale w ogólności można je przypisywać (pomijając spekulację większych graczy...) ogólnej atmosferze, na którą składają się np. wojna celna USA z Chinami, sztucznie (prawdopodobnie) zawyżone kursy akcji na giełdach czy spór Trumpa z Fed.

2018-10-10 09:06

Trumpowi znowu nie podoba się Fed

Raporty codzienne

Menu tureckie, amerykańskie i brytyjskie
O menu tureckim wspominamy w kontekście wypowiedzi prezydenta Erdogana, który oświadczył (podczas wystąpienia w Budapeszcie), że waluta Turcji jest atakowana, ale on gotów jest bronić niezależności gospodarki swego kraju.

Dość przypomnieć, że lira turecka straciła 40 proc. wartości w czasie tegorocznych przetasowań monetarnych. Tymczasem Erdogan zbliża się z Węgrami, m.in. na kanwie sprzeciwu wobec emigracji. Inaczej: Erdogan ubolewał nad tym, że Unia Europejska dała zbyt mało pieniędzy na uchodźców, którzy przebywają w Turcji. Zbyt mało także w kontekście wcześniejszych obietnic. Tym samym Erdogan po raz kolejny pogroził, naturalnie w zawoalowany sposób, że w razie czego może wypchnąć uchodźców vel migrantów poza granice.

Menu amerykańskie to m.in. wypowiedzi prezydenta Trumpa na temat inflacji i kosztu pieniądza, a także na temat polityki Fed. Prezydent uważa, że Stany nie mają obecnie żadnego problemu z inflacją, a jednocześnie nie podoba mu się to, co robi Rezerwa Federalna. Jego zdaniem nie można tak szybko podwyższać oprocentowania, jak robi to ekipa obecnie zarządzająca polityką monetarną.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice