Puls rynku
2017-12-06 23:22 | Potwierdzenie wcześniejszych intuicji |
Raporty codzienne |
Sytuacja na rynku zagranicznym
Dolar systematycznie zyskiwał dziś na wartości. W ten sposób sytuacja zmieniła się dość wyraźnie w relacji do ostatnich dni – z okolic 1,1850 przeszliśmy do 1,1780 – 1,18. Takie rejony są nadal badane dziś późnym wieczorem.
Trudno orzec, czy za tymi zmianami przemawiały jakieś bardzo klarowne doniesienia polityczne czy gospodarcze. Rynek może się ustawiać pod grudniową podwyżkę stóp, która zapewne nastąpi tak czy inaczej, niezależnie od piątkowych payrollsów. Co więcej, jeśli te dane będą dobre, to tym lepiej dla waluty USA.
2017-12-06 05:27 | Złoty i ustalenia Rady |
Raporty codzienne |
W wielkim świecie
Znamy już dynamikę PKB Australii za III kw. 2017 – wypadła gorzej od prognoz, oczekiwano +0,7 proc. k/k oraz +3 proc. r/r, faktycznie było +0,6 proc. k/k i +2,8 proc. r/r. Co dalej w programie?
O 8:00 mamy październikowe zamówienia w niemieckim przemyśle (dynamikę m/m i r/r), zaś o 9:00 produkcję przemysłową na Węgrzech za ten sam miesiąc. Kwadrans po dziewiątej poznamy inflację CPI dla Szwajcarii. O 14:15 ukaże się raport ADP z rynku pracy USA, o którym kiedyś mówiło się, że stanowi wstęp do danych rządowych, tzw. payrollsów (które poznamy w piątek). W praktyce jednak rozbieżności bywają spore. O 16:00 Bank Kanady podejmie decyzję na temat stóp procentowych, nie oczekuje się teraz zmiany, acz poziom głównej, po dwóch (nieoczekiwanych) podwyżkach tegorocznych to już 1 proc.
2017-12-05 09:10 | Dzień PMI i komunikatu Rady |
Raporty codzienne |
Seria danych
Eurodolar pozycjonuje się teraz w rejonie 1,1860. Przełomu nie ma – wykres od dobrych kilku dni, właściwie od tygodnia, błądzi w tej okolicy – powiedzmy, że od 1,1825 do 1,1935. Rynek jest może trochę skonsternowany – tax bill Republikanów przeszedł w Senacie, ale teraz przecież kluczowe będzie to, czy uda się połączyć projekty senatorów i członków Izby Reprezentantów.
Dziś mamy dość sporo ciekawych danych makro. Chodzi przede wszystkim o indeksy PMI dla usług. W szczególności: o 9:15 mamy indeks tego rodzaju dla Hiszpanii, o 9:45 dla Włoch, pięć minut później Francja, o 9:55 Niemcy, punkt dziesiąta Strefa Euro, o 10:30 Wielka Brytania. Do tego o 15:45 mamy PMI dla usług w USA, o 16:00 ISM dla tego samego sektora. W międzyczasie mamy jeszcze październikową sprzedaż detaliczną w Eurolandzie (o 11:00), następnie o 14:30 poznamy bilans handlu zagranicznego Stanów.
2017-12-04 20:37 | Polskie PKB okiem Fitch - w tle temat funta |
Raporty codzienne |
Brexit, funt, eurodolar
Rankiem para GBP/EUR zanotowała poziom 1,1320 – co oznaczało, że funt był dość słaby. Wkrótce potem wykres podskoczył aż do 1,1420. Nic dziwnego, rynek krótko po południu spodziewał się jakichś pozytywnych rozstrzygnięć na linii Londyn – Bruksela. Sygnały ku temu dawał europoseł Lamberts z Belgii, który wnioski wysuwał na podstawie rozmowy z głównym negocjatorem ze strony unijnej – Barnierem.
Ale nic z tego. Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, ogłosił wieczorem, że żadnego klarownego porozumienia nie ma, mimo iż rozmawiano z samą panią premier May. Tym niemniej "to nie jest porażka, to początek ostatniej rundy" – tak przynajmniej wydaje się Junckerowi. May miała podobne zdanie: twardo negocjowano i poczyniono postępy. Główne problemy to np. kwestia Trybunału Sprawiedliwości UE. Czy po Brexicie będzie on instytucją odwoławczą dla obywateli unijnych w GB? Inny temat to Irlandia Północna – czy zostanie przywrócona 'twarda granica' pomiędzy Ulsterem a właściwą Irlandią, która przecież pozostaje w Unii?
2017-12-04 06:26 | Obraz po ważnym głosowaniu |
Raporty codzienne |
Na rynku eurodolara
Senat USA przyjął reformę podatkową. Nie do końca jest to reforma Trumpa, ponieważ projekt senatorski, przygotowany przez Republikanów z tej izby, różni się trochę od tego, co proponował prezydent i co zaakceptowano w Izbie Reprezentantów.
Ale to i tak sukces Trumpa i porażka Demokratów. Prezydent liczy teraz na to, że przed końcem roku projekty obu izb Kongresu uda się połączyć. W każdym razie nowy tax bill zakłada radykalną obniżkę podatku od firm: z 35 proc. do 20 proc. Zniesiony będzie też podatek od dziedziczenia. Naturalnie przy niższych podatkach nadal trzeba organizować wydatki rządowe – stąd krytycy twierdzą, że reforma Trumpa obciąży budżet i zwiększy zadłużenie obecnych i przyszłych pokoleń. Republikanie sądzą jednak, że uda się pokryć niedobory efektami wzrostu gospodarczego. Niższe podatki mają po reaganowsku obudzić gospodarkę.
2017-12-01 21:34 | Oczy zwrócone na Senat, a co poza tym? |
Raporty tygodniowe |
Wokół dolara
Eurodolar oscylował dziś w obszarze 1,1850 – 1,1940. Obecnie – po godzinie 21:15 – mamy 1,1890. Na razie wciąż nie ma informacji w mediach o tym, iż w Senacie przegłosowano tax bill według projektu Republikanów. W Senacie, rzecz jasna, amerykańskim.
To jest teraz chyba główny temat – i dolar mimo wszystko odzyskał to i owo po osłabieniu z ostatnich dni, nawet jeśli pojawiła się wiadomość niekorzystna dla Trumpa. A ta wiadomość ma charakter polityczny, nie gospodarczy: oto bowiem agencja Reuters donosi, iż Michael Flynn przyznał się do tego, że złożył FBI fałszywe zeznania na temat kontraktów z Rosjanami. Flynn to były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.
Co więcej, pogłoska mówi, że Flynn jest skłonny do ogłoszenia, że nawiązał kontakt z Rosjanami – i to na zlecenie prezydenta. Na razie te informacje nie są potwierdzone, niemniej na Wall Street doszło do spadków.
2017-12-01 05:50 | Złożona sytuacja dolara i liczne dane makro |
Raporty codzienne |
Co z eurodolarem?
Eurodolar jest dziś rano przy 1,1915. Wczoraj zakreślił przed południem poziom 1,18 – rynek był wtedy pozytywnie nastawiony do tematu waluty amerykańskiej, bazując na deklaracji senatora McCaina, iż ten poprzez republikański projekt reformy podatkowej w Senacie.
Później jednak dolar zaczął tracić. Po części dlatego, że doniesienia o ugodzie brexitowej pomiędzy GB a UE sprawiły, iż wróciło zaufanie do euro, po części zaś z tego powodu, że czwartek ostatecznie nie przyniósł rozstrzygnięcia w kwestii tax bill. Senat będzie obradować jeszcze dziś, a to może oznaczać, że wciąż istnieją pewne niezgodności. Tak więc – czekamy.
Tymczasem w programie mamy naprawdę dużo danych makro. Już w nocy przekonaliśmy się, że indeks PMI dla japońskiego przemysłu zaprezentował wynik 53,6 pkt przy założeniu rynkowym na poziomie 53,8 pkt. Ukazał się również chiński PMI dla sektora industrialnego: 50,8 pkt, oczekiwano 50,9 pkt.
2017-11-30 19:50 | Dane makro z Polski już znane |
Raporty codzienne |
Co na Zachodzie?
W ostatnich... nawet nie godzinach, a minutach – media donoszą, że Unia Europejska zaakceptowała porozumienie finansowe z Wielką Brytanią, dotyczące przyszłych obustronnych zobowiązań. Nie podano konkretnych kwot, ale podobno obie strony zgodziły się co do formuły, przy pomocy której obliczony zostanie brytyjski "okup" rozwodowy.
Takie są doniesienia Reuters, oparte na przeciekach z kręgów unijnych. Na wykresie GBP/EUR nie widać jednak jakiegoś ogromnego poruszenia. Zakres wahań, pomijając godziny nocne, to dziś 1,1330 – 1,1390 (mniej więcej), teraz jesteśmy przy 1,1355-60. GBP/USD z rejonu 1,3440 wybił się po południu i wieczorem do 1,3520.
Dochody Amerykanów za październik wzrosły o 0,4 proc. m/m, gdy prognozowano wynik 0,3 proc. m/m. Wniosków o zasiłek było niemal tyle, ile się spodziewano (w tygodniu). Indeks Chicago PMI przebił prognozy, doszedł do 63,9 pkt (przewidywano 63 pkt).