Puls rynku: Raporty codzienne
2012-06-21 16:30 | Stany Zjednoczone rozczarowane FOMC |
2012-06-21 09:00 | Fed rozczarował, w czwartek rządzą dane makro |
FED rozczarował, w czwartek rządzą dane makro
Wczorajsza sesja europejska była wyjątkowo spokojna. Oczekiwanie na wieczorne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) skutecznie uśpiło inwestorów i handel na głównej parze walutowej był przez większą część dnia bardzo spokojny.
Pomimo, ze wahania EUR/USD były niewielkie to obowiązywał ruch północny i wykres powolnie kierował się na wyższe poziomy. Pomagały przede wszystkim spadające rentowności obligacji krajów PIIGS i perspektywa utworzenia koalicyjnego rządu w Grecji, ale puste kalendarium makroekonomiczne i brak istotnych bieżących informacji spowodowały, że handel był wyjątkowo stonowany.
2012-06-20 09:00 | Czekanie na FOMC pomaga nastrojom |
Wczoraj na rynkach finansowych od rana widać było sporą niepewność wśród inwestorów. Pomagały jednak spadające rentowności obligacji krajów PIIGS i zbliżająca się perspektywa posiedzenia FOMC.
Po kształcie porannych notowań widać było sporą nerwowość wśród graczy. Oczekiwano najpierw na indeks instytutu ZEW oraz na wyniki aukcji hiszpańskich bonów skarbowych. Dane z Niemiec wypadły wyjątkowo słabo, ale inwestorzy odczyt ten zlekceważyli i chwilę później EUR/USD ponownie kierował się na północ. Hiszpania co prawda sprzedała swoje papiery, ale ze znacznie wyższymi rentownościami. W międzyczasie, około godziny 10:00 nastroje uległy lekkiemu pogorszeniu po tym, jak Sąd Konstytucyjny Niemiec poinformował, ze niemiecki rząd w niewystarczającym stopniu poinformował parlament o warunkach na jakich ma działać fundusz ESM.
2012-06-19 09:00 | Grecja coraz mniej istotna? |
Grecja coraz mniej istotna?
W poniedziałek nastroje psuły w głównym stopniu rosnące rentowności hiszpańskich obligacji, co spowodowało znaczny spadek eurodolara i pogarszające się z biegiem dnia nastroje na rynkach giełdowych.
Optymizmu po weekendowych wyborach we Francji oraz przede wszystkim w Grecji starczyło na wyjątkowo krótko. Inwestorzy bardzo szybko przypomnieli sobie, że Grecja to nie jedyny problem Europy, a prym w tej kwestii wiedzie aktualnie Hiszpania. Obrazowały to najlepiej rentowności tego kraju, które w szczytowym momencie przekroczyły aż 7,28 proc.
2012-06-18 16:00 | Rentowności znów straszą |
Po weekendowych wyborach w Grecji i Francji wydawać się mogło, że przynajmniej w poniedziałek klimat inwestycyjny na rynkach finansowych będzie dobry. Niestety nastroje były zupełnie odwrotne.
Już na początku notowań widać było, że gracze byli niezdecydowani. Po otwarciu z luką wzrostową inwestorzy nie mogli podjąć decyzji co do obrania konkretnego kierunku i w rezultacie już około godziny 10:00 główna para .
2012-06-18 08:47 | Wybory w centrum uwagi inwestorów |
Wybory w centrum uwagi inwestorów
W weekend głównymi wydarzeniami na rynkach finansowych były przede wszystkim wybory parlamentarne w Grecji oraz we Francji. Oba skończyły się pomyślnie dla rynków finansowych, co teoretycznie krótkoterminowo powinno wspierać kupujących.
Podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia nastroje były całkiem dobre. Pomagała przede wszystkim informacja o tym, iż banki centralne mogą zdecydować się na skoordynowaną akcję zwiększenia płynności w wypadku gdyby ....
2012-06-15 08:59 | Banki centralne gotowe do skoordynowanej akcji |
Eurodolar powyżej 1,26
Wczorajsze wieczorne doniesienia o gotowości największych banków centralnych do skoordynowanych działań w celu ustabilizowania rynków finansowych po wyborach w Grecji zostały pozytywnie odebrane przez inwestorów. Dzięki temu kurs pary EUR/USD wyłamał się z wąskiej, lokalnej konsolidacji i wzrósł ponad 1,26. Dziś o poranku notowania ustaliły nowe tygodniowe maksimum na poziomie 1,2648, po czym kurs lekko się cofnął. Uczestnicy rynku z zadowoleniem przyjęli stanowisko władz monetarnych.
2012-06-14 16:25 | Inwestorzy cały czas czekają |
Lokalna konsolidacja
Dzisiejsza sesja europejska na eurodolarze przebiegała w wąskim kanale konsolidacyjnym pomiędzy poziomami 1,2550 a 1,26. Inwestorzy mimo wielu informacji napływających w ciągu dnia na rynek nie podejmowali zdecydowanych działań. Bez większej reakcji ze strony głównej pary walutowej spotkały się dzisiejsze doniesienia z rynku długu. Coraz to wyższe poziomy rentowności hiszpańskich 10-letnich obligacji nie wzbudzały nadmiernej paniki.