FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

28 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty codzienne

2017-09-06 07:55

Od Kaplana do Beżowej Księgi

Co z dolarem?
Wczoraj gołębio wypowiedziała się Lael Brainard, sugerując, iż polityka monetarna w Stanach powinna nadal być prowadzona bardzo ostrożnie.

Wtóruje jej inny decydent Rezerwy Federalnej, mianowicie Robert Kaplan. W nocy (naszego czasu) stwierdził, że inwestorzy spodziewają się raczej utrzymania niskich stóp i nie należy rezygnować z rozważnej polityki opartej o dane makro. Jego zdaniem nadal rzeczą możliwą czy też dopuszczalną jest trzecia podwyżka stóp w tym roku, ale lepiej byłoby najpierw poczekać na więcej publikacji ekonomicznych. Poza tym Kaplan spodziewa się dość niskiej dynamiki PKB USA na ten rok: na poziomie 2,25 proc.

Tak więc eurodolar utrzymuje się relatywnie wysoko, przy 1,1915 – jakkolwiek trzeba przyznać, że nie biegnie ku skrajności północnej, tj. nie posuwa się do 1,2060. W gruncie rzeczy jest w obrębie wahań zakreślonych przez minima i maksima z ubiegłego tygodnia (1,1825 – 1,2060). My tymczasem czekamy na dane makro.

2017-09-05 22:00

Jak to wygląda po serii danych?

Główna para
W tle mamy oczywiście temat koreański. Władze KRL-D zapowiedziały, że to Stany Zjednoczone będą w pełni odpowiedzialne za katastroficzne skutki ewentualnych kolejnych sankcji nałożonych na Phenian. Donald Trump ogłosił z kolei, że zgadza się na to, by Korea Południowa i Japonia zrealizowały znaczne zakupy broni w USA.

Tak więc napięcie polityczne nie maleje, acz w dużej mierze jest ono wycenione przez graczy inwestujących na głównej parze. Naturalnie można sądzić, że np. ruch z okolic 1,1870 do 1,1925, jaki obserwowaliśmy w dniu dzisiejszym, ma z tym coś wspólnego, ale to przecież wahania mniej więcej takie jak wczoraj – i mniejsze od piątkowych. Zresztą, to i tak paradoksalne: tradycyjnie dolara postrzegało się zawsze jako bezpieczną przystań, ale przecież to właśnie ojczyzna dolara jest teraz miejscem niepewności.

2017-09-05 08:25

Dzień wypełniony publikacjami

Sytuacja w dniu dzisiejszym
Eurodolar oscyluje dziś rano przy 1,19. Para EUR/GBP rezyduje przy 0,92. Kilka dni temu była wyżej, przy 0,93 – niemniej ogólny trend jest od kwietnia (dołki na 0,8320) wzrostowy, czyli rośnie wartość euro w relacji do funta. W zasadzie ów trend jest zwyżkowy także w ujęciu długoterminowym, licząc od końcówki roku 2015.

Wracając do eurodolara – oczywiście tu euro zarabia od początku roku, natomiast krótkoterminowo widzimy rodzaj (kolejnej już) konsolidacji. Tym razem zakresem jest rewir 1,0825 – 1,2070.

2017-09-04 21:30

Zastrzyk energii od Moody's

Wątek eurodolarowy
Wahania na głównej parze walutowej nie były dziś dramatycznie duże. W minimach ok. 1,1880, w maksimach 1,1920 – tak można to podsumować. Cóż, nie było handlu w USA, nie było też zbyt wiele danych makro, jakkolwiek można wspomnieć o dobrym odczycie indeksu Sentix dla Eurolandu. Oto bowiem uzyskano 28,2 pkt, gdy oczekiwano spadku z 27,7 pkt do 27,4 pkt. Na tym euro zyskało.

W tle cały czas mamy problem koreański, który nie znajduje rozwiązania. Fakt ten jest jednak już w jakiejś mierze wyceniony, trudno oczekiwać, by każda kolejna prowokacja jednej lub drugiej strony spotykała się z gwałtowną reakcją rynku. Najnowszy wątek to próba bomby wodorowej w KRL-D i reakcja USA oparta na groźbie. Obie strony wzajemnie się szachują, przy czym sądzimy, że Kim Dzong Un nie zdecyduje się na skrajny krok; albo też nie zdecydują się nań inni oficjele wojskowi i partyjni mający coś do powiedzenia w Korei. Byłaby to przecież droga do utraty całego dotychczasowego stylu życia przez elity północnokoreańskie. "To" – czyli naciśnięcie symbolicznego czerwonego guzika.

2017-09-04 08:09

Dziś tylko Sentix

Jutro będzie ciekawiej
Dziś w programie mamy właściwie tylko indeks Sentix dla Strefy Euro – syntetyczny miernik nastrojów panujących wśród inwestorów. Odczyt ukaże się o 10:30.

Znacznie ciekawszy będzie dzień jutrzejszy, tj. wtorek 5 września. W programie m.in. indeksy PMI dla usług Chin, Niemiec, Francji, Eurolandu czy Wielkiej Brytanii. Do tego poznamy PKB Strefy Euro oraz sprzedaż detaliczną w tym regionie – i amerykańskie dane o zamówieniach. Publicznie wypowiedzą się przedstawiciele Fed – Lael Brainard i Neel Kashkari.

Eurodolar jest na razie na 1,1885. Za zakres wahań można uznać rejon 1,1825 – 1,2060, taki został ustalony w ubiegłym tygodniu. Jak wiadomo, rozczarowały amerykańskie dane z rynku pracy, czyli tzw. payrollsy. Zatrudnienie wzrosło gorzej od prognoz, do tego wzrosło bezrobocie.

2017-09-01 07:03

Istotny piątek

Dane i wykresy
We wtorek korpus świecy dziennej na wykresie eurodolara był bardzo wąski. Dolny knot świecy był krótki, a górny – bardzo długi. Taki obraz to jeden z typów świecy doji i sam w sobie sugeruje zmianę trendu, czyli w tym wypadku nadejście silniejszego dolara. Rzeczywiście, po zakreśleniu szczytów rzędu 1,2060-70 notowania pary poszły w dół.

Ale świeca wczorajsza to także doji, tylko że odwrotne – z długim knotem dolnym. Zejście w dół, w rejon 1,1825, też zostało zanegowane. Cóż, można było usłyszeć choćby amerykańskiego szefa departamentu skarbu, p. Mnuchina, który ogłosił, że słabszy dolar jest poniekąd lepszy dla amerykańskiego handlu. Równocześnie agencja Reuters, opierając się na swoich źródłach, podała, iż silne euro martwi coraz większą liczbę zarządców EBC, a ewentualne wyjście z operacji QE może się okazać bardziej stopniowe niż pierwotnie zakładano.

2017-08-31 21:53

Chwila oddechu na USD/PLN

Jutro coś ważnego
Jutro mamy cały pakiet ważnych danych. Po pierwsze, poznamy indeksy PMI dla przemysłu wielu krajów (takich jak Niemcy, Francja, USA, Polska czy Wielka Brytania) tudzież dla Strefy Euro; po drugie – ujrzymy oficjalne dane z rynku pracy USA. Chodzi o tzw. payrollsy. Dane te zawierać będą m.in. stopę bezrobocia i zmianę zatrudnienia.

W tym tygodniu pozytywnie zaskoczył raport ADP ze Stanów. Czasami mówi się, że to swoisty wstęp do payrollsów, ale zdarzały się duże rozbieżności pomiędzy ADP a danymi rządowymi.

2017-08-31 07:56

Kondycja PLN w świetle ogólnej sytuacji

Paczka danych
O 8:00 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej w Niemczech za lipiec, prognozuje się -0,4 proc. m/m oraz +3,5 proc. r/r. To może być istotne w kontekście eurodolara, podobnie jak np. popołudniowe dane amerykańskie. O 14:30 mamy w programie dochody i wydatki mieszkańców USA oraz tygodniową liczbę wniosków o zasiłek, zaś o 15:45 poznamy indeks Chicago PMI. Do tego o 16:00 czeka nas publikacja indeksu podpisanych w USA umów kupna domów.

Dobre dane mogą wspierać dolara, jakkolwiek trzeba mieć na względzie, że waluta USA i tak sporo odzyskała przedwczoraj oraz wczoraj. Z okolic 1,2060 wykres przeszedł w rejony 1,1870-80.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice