FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

23 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty codzienne

2018-10-31 08:59

W programie raport ADP

Kwestia eurodolara
Eurodolar lokuje się na 1,1345. Niewiele brakuje do sierpniowych minimów, które rozegrano w zasadzie przy 1,13. Dolar jest mocny, euro słabe, co wynika z różnych powodów, m.in. takich jak fakt, że Fed zdaje się, pomimo wszelkich protestów i zjadliwych uwag Trumpa, utrzymywać kurs na podwyżki stóp, podczas gdy Strefa Euro niepokoi się np. o Włochy. Poza tym, technicznie rzecz biorąc, owe sierpniowe minima były i są dobrym wyzwaniem po uprzednim dobiciu do konsolidacyjnego oporu powyżej 1,18 - do czego doszło we wrześniu.

2018-10-30 21:34

Wtorkowe podsumowanie wieczorne

Seria danych
Około ósmej rano eurodolar krążył przy 1,1385. Wieczorem znajduje się przy 1,1340-50. Tak więc dolar umocnił się - ale nie doszło do żadnego przełomu, bo kursy takie jak dzisiejsze wieczorne, a nawet jeszcze niższe, kreślono już 26 października.

Dynamika PKB Włoch trochę rozczarowała: w III kw. 2018 uzyskano wyniki +0,8 proc. r/r oraz zero w skali kwartalnej, a czekano na +0,9 proc. r/r oraz +0,1 proc. k/k. Analogicznie dynamika PKB całej Strefy Euro okazała się słaba: miało być +1,8 proc. r/r oraz +0,4 proc. k/k, było +1,7 proc. r/r i +0,2 proc. k/k. Dość słabo wypadły również wskaźniki koniunktury gospodarczej. Swoją drogą, Komisja Europejska opublikowała list otwarty, w którym stwierdza, że kwestia włoskiego zadłużenia to temat ważny i problematyczny dla całej Strefy Euro.

2018-10-30 09:09

Niemieckie konteksty

Kwestia euro i dolara
Eurodolar wita nas poziomem 1,1365, zatem dość niskim. Euro jest słabe, dolar mocny, a ma to pewien związek m.in. z tym, iż Angela Merkel ogłosiła, że nie będzie ubiegać się o funkcję prezesa partii CDU, ani o kolejną kadencję na stanowisku kanclerza (obecna kończy się w 2021).

Poza tym prezydent Trump powiedział w jednym z wywiadów, iż wyobraża sobie "wielką umowę" (handlową) z Chinami, m.in. w związku z planowanym na listopad spotkaniem z prezydentem Xi Jinpingiem. Z jednej strony to luźna zapowiedź próby rozwiązania konfliktu, a więc czynnik uspokajający, z drugiej jednak Trump nie ukrywa, iż ma na myśli wygranie z Chinami, a nie taki kompromis, który stawiałby Stany niżej czy choćby na równi.

2018-10-29 05:56

Z wiedzą o amerykańskim PKB

Dziś na rynkach
Dynamika PKB Stanów Zjednoczonych za II kwartał zaskoczyła pozytywnie - annualizowany wynik to +3,5 proc. Tymczasem oczekiwano 3,3 proc. Z drugiej strony, PCE Core i deflator PKB, związane z inflacją, były znacznie niższe od oczekiwań. Lekko rozczarował też indeks instytutu Michigan - czekano na 99 pkt, a było 98,6 pkt. Wskaźniki oczekiwań inflacyjnych (długo- i krótko-terminowy) były zarazem na poziomach nieco wyższych od prognoz.

Na dwoje zatem babka wróżyła, by użyć kolokwialnego przysłowia. Dziś o 13:30 poznamy jeszcze dane o dochodach i wydatkach mieszkańców USA, a tymczasem eurodolar lokuje się na 1,1390. W istocie więc piątkowe popołudnie przyniosło dość wyraźne osłabienie się dolara. Jego wartość skorygowano na rzecz euro, albowiem doszło do odbicia od dołka na 1,1335. Nie doszliśmy zatem do minimum z sierpnia, które wypadło praktycznie przy 1,13 - choć nadal jesteśmy znacznie poniżej zakresu ograniczonego od dołu przy 1,15, który można uznać za zasadniczy dla miesięcy od maja. Zasadniczy, ale już parę razy łamany.

2018-10-26 09:46

W piątek czekamy na amerykańskie PKB

Atmosfera na rynku
Kurs głównej pary walutowej schodził wczoraj nawet poniżej 1,1360, dziś rano mamy ok. 1,1380, ale trudno to nazywać jakimś znaczącym odbiciem. Dolar pozostaje silny, a wykres znów wyszedł dołem z zasadniczej konsolidacji obowiązującej od drugiej połowy maja. Niedaleko już do minimów zakreślony w czasie podobnego ruchu w sierpniu. Innymi słowy, do 1,13.

Wczoraj EBC, zresztą zgodnie z założeniami, nie zmienił parametrów polityki monetarnej, utrzymując obniżoną pulę QE (tylko do końca roku, potem program ma zostać wygaszony) oraz dotychczasowe odsetki. Mario Draghi jest przy tym zdania, że nawet słabsze dane makro ze Strefy Euro wpisują się w generalnie dobrą atmosferę i ekspansję gospodarczą. Rynek jednak spodziewał się właśnie takich ogólnikowych sformułowań, tak więc euro na tym nie zarobiło.

2018-10-24 22:21

Kanadyjski ruch w górę

Przetasowania walutowe i odsetkowe
Co do eurodolara, to ten przesunął się po raz kolejny na południe, tzn. umocniła się waluta amerykańska, natomiast osłabiło się euro. Kurs to obecnie ok. 1,14, przy czym dzienny dołek to 1,1380.

Ma to rozmaite przyczyny, wśród których główne to: polityka Fed (która pozostaje dość jastrzębia zarówno w konkretnych ruchach, jak i w narracji większości przedstawicieli FOMC - pomimo krytyki ze strony prezydenta Trumpa), problemy w Strefie Euro na linii Rzym - Bruksela, a także słabe dane makro z Niemiec i wspomnianej Strefy Euro, które pojawiły się dziś. Oto bowiem PMI dla przemysłu Strefy wyniósł w październiku 52,1 pkt przy prognozie 53 pkt. W usługach czekano na 54,5 pkt, uzyskano 53,3 pkt. W Niemczech wyniki to odpowiednio 52,3 pkt i 53,6 pkt przy prognozach 53,4 oraz 55,5 pkt.

Dla kontrastu, w USA odczyty PMI dla obu sektorów były wyraźnie lepsze od założeń: w przemyśle 55,9 pkt (zakładano 55,5 pkt), w usługach 54,7 pkt (oczekiwano 54 pkt). Co do głosów z Fed, to jastrzębio wypowiedziała się dziś pani Mester (choć akurat ona znana jest z takich poglądów).

2018-10-24 10:55

Kolizja Trumpa z Fed, kolizja Rzymu z Brukselą

Za każdym razem...
"Za każdym razem, gdy robimy coś wspaniałego, on podnosi stopy procentowe" - tak Jerome Powella podsumował Donald Trump, dodając, że co prawda jeszcze nie żałuje wprost swej decyzji o jego mianowaniu, ale być może... Być może będzie.

Rezerwa Federalna prowadzi dość jastrzębią politykę, podnosząc stopy procentowe. Pan Bostic z Fed, który się wczoraj wypowiadał, również powiedział, że bank winien kontynuować obecną ścieżką, chyba że radykalnie zmienią się czynniki ekonomiczne - ale np. odczyt PKB za III kw. 2018 powinien być wysoki. Odczy ten, swoją drogą, poznamy w piątek.

Trump chce niskich stóp tudzież innych form stymulacji, aby podtrzymywać koniunkturę i łagodzić koszt obsługi długu publicznego - koszt ten byłby niższy przy mniejszych odsetkach federalnych. Poza tym luźna polityka przynajmniej w teorii implikowałaby słabego dolara, a to z kolei łączyłoby się elegancko z koncepcjami protekcjonistycznymi Trumpa.

2018-10-23 10:45

Włoskie poprawki w przyszłości?

Kurs eurodolara
We wtorek w godzinach porannych kurs pary eurodolarowej opiewa na ok. 1,1465. Warto zauważyć, że tuż po godzinie ósmej notowania były niżej - przy 1,1440. Tak więc euro zyskało potem na wartości, jakkolwiek i tak mamy daleko do wczorajszego szczytu, wygenerowanego przy 1,1550.

Jedna z włoskich gazet donosi, iż rząd w Rzymie, choć oficjalnie tak bardzo obstaje przy swoich planach budżetowych (niezgodnych z oczekiwaniami Brukseli), to jednak faktycznie ma plan B - plan poprawek, które będzie można wdrożyć w roku 2019, jeżeli uprzednia reakcja rynku na politykę włoskich władz będzie negatywna. Cóż, jest to jakiś wyraz kompromisu - i pewnie jacyś radykałowie (z lewej i prawej strony) ogłoszą, iż rząd Contego ujawnił swoją prawdziwą twarz, zaprzedał się etc. Ewentualne kompromisy miałyby dotyczyć emerytur oraz obietnic związanych z dochodem gwarantowanym. Dodajmy w tym kontekście, że jeszcze wczoraj premier Conte jawnie pisał do Brukseli, że wzrost deficytu budżetowego ponad unijne obostrzenia jest absolutnie konieczny, aby poprawić dynamikę włoskiej gospodarki.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice