Puls rynku: Raporty codzienne
2018-03-12 21:47 | Poniedziałek bez rewolucji |
Eurodolar – gdzie teraz jest?
Eurodolar pozycjonuje się wieczorem, przed godziną 22:00, w okolicach 1,2335. W minimach dziennych notowano poziomy rzędu 1,2290, obecne zaś wartości zbliżone są do szczytów z godziny dziewiątej rano.
Cóż tu dużo mówić: działo się relatywnie niewiele, ale też mało było ciekawych rzeczy w kalendarium. Trudno sądzić, by na wykres eurodolara wpłynęły dane z Indii o produkcji przemysłowej, ale może warto powiedzieć, że w skali rocznej zanotowano (za styczeń) +7,5 proc. r/r, gdy oczekiwano +6,7 proc.
Wątpliwe, by rynkami w jakiś przełomowy sposób wstrząsnęła wypowiedź p. Coeure z EBC o tym, iż krótkoterminowe stopy zapewne pozostaną na bardzo niskich poziomach, a inflacja wciąż nie osiągnęła właściwego dla Strefy Euro poziomu.
2018-03-12 05:39 | Dziś w kalendarium raczej niewiele |
Egzotyczny wątek
Dziś w kalendarium niewiele danych makro – zaś te, które się pojawią, raczej nie wstrząsną głównymi rynkami czy aktywami. Można oczywiście wspomnieć o bilansie handlu zagranicznego Rumunii czy saldzie rachunku bieżącego Turcji (obie publikacje poznamy o 8:00), ale jeśli już patrzeć na niszowe gospodarki, to ważniejsza będzie godzina 13:00.
Otóż o 13:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w Indiach za styczeń. Prognozuje się +6,7 proc. r/r, w grudniu było +7,1 proc. Zresztą, to nisza całkiem spora i coraz ważniejsza w kontekście światowym. Nawiasem mówiąc, poznamy też tamtejszą inflację CPI.
2018-03-09 09:55 | Tak jak co miesiąc |
Pół godziny przed trzecią
...po południu. Wtedy poznamy tzw. non-farm payrolls, to znaczy dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych, te oficjalne (w odróżnieniu od raportu prywatnej firmy ADP, który został podany w środę i wypadł pozytywnie).
Tak więc o 14:30 przekonamy się, o ile wzrosło w lutym zatrudnienie, jaka była płaca godzinowa, jakie było bezrobocie w Stanach. Im lepsze dane, tym lepiej dla dolara. Ten jednak i tak ma się nieźle po wczorajszym posiedzeniu EBC i wczorajszych słabych danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Dzisiejszy odczyt dotyczący produkcji przemysłowej w Niemczech też zresztą był mizerny: zanotowano -0,1 proc. m/m oraz +5,5 proc. r/r (po uwzględnieniu sezonowości), a oczekiwano +0,5 proc. m/m oraz +6 proc. r/r.
2018-03-08 21:37 | Euro przezwyciężone |
Eurodolar obniżony
Eurodolar obniżony, euro przezwyciężone – przynajmniej w krótkim terminie. A może i w długim? Cały czas przypominamy o tym, że na głównej parze od 10 lat, od szczytów z roku 2008, widać postęp siły dolara. Odpowiednia linia spadkowa na wykresie powinna zostać w najbliższych tygodniach przebita lub potwierdzona.
Za potwierdzeniem są oczywiście pewne argumenty: np. w odniesieniu do USA zakłada się powszechnie co najmniej trzy podwyżki stóp na ten rok, a w odniesieniu do Europy... Cóż, tu wypowiedział się dziś Europejski Bank Centralny. Okazuje się, że na razie parametrów polityki nie zmieniono, np. program QE to nadal 30 mld EUR miesięcznie. Ma on potrwać co najmniej do końca września 2018 (co najmniej!), zaś w razie potrzeby będzie przedłużony. Jeszcze długo po zakończeniu QE, kiedykolwiek ono nastąpi, reinwestowane będą odsetki ze skupu obligacji. Naturalnie możemy się spodziewać ultra-niskich stóp.
2018-03-08 04:25 | O Trumpie oraz o RPP |
Ze świata
Para walutowa dolar-jen znajduje się na poziomie 106,095 pkt, gdy piszemy te słowa wczesnym rankiem 8 marca. W marcu notowano już poziomy jeszcze niższe, ale generalnie i tak wykres sytuuje się na południowych rubieżach. Trend spadkowy, czyli wzmacniający jena, trwa od początku roku, a poniekąd i od listopada 2017.
Nie zmienia tego fakt, że Bank Japonii głośno deklaruje, iż będzie prowadzić (ultra)luźną politykę i dokładać jenów na rynek w ramach QE tudzież strategii niskich stóp. Tymczasem w nocy podano dane makro z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dynamika PKB Japonii za IV kw. 2017 roku wyniosła +0,4 proc. k/k oraz +2 proc. r/r. Oczekiwano +0,2 proc. k/k tudzież +1,5 proc. r/r, tak więc uzyskane wyniki są bardzo przyzwoite. Wynik annualizowany to +1,6 proc., przewidywano +0,9 proc.
2018-03-07 22:34 | Na euro-złotym moment zmiany |
ADP wypadł elegancko
Automatic Data Processing, prywatna firma z branży ekonomiczno-finansowej, przedstawiła swoje oszacowanie zmiany zatrudnienia w USA w lutym tego roku. Wynik to 235 tys. nowych posad, gdy tymczasem oczekiwano 195 tys. Ba, podwyższono też wynik ze stycznia – z 234 tys. do 244 tys.
Teoretycznie powinno to być traktowane jako zapowiedź udanych payrollsów, które poznamy w piątek – ale w praktyce rozstęp między ADP a danymi rządowymi może być duży. Zresztą, eurodolar jest skoncentrowany raczej na wieściach z frontu celno-handlowego Donalda Trumpa. Owszem, para schodziła dziś poniżej 1,24 – ale tylko chwilowo i nieznacznie: do 1,2385.
2018-03-07 10:03 | ADP w programie |
Na eurodolarze
Na eurodolarze zaliczyliśmy dziś wczesnym rankiem kurs 1,2435 (mniej więcej), teraz widzimy bardzo delikatną korektę i poziom 1,2410. Naturalnie dolar nadal jest słaby. Teoretycznie wyzwaniem jest nawet rejon 1,2555.
Dolarowi zaszkodził w minionych dniach przede wszystkim prezydent Trump. Wywołał burzę wprowadzeniem ceł na stal i aluminium, a jego autorytetowi zapewne nie pomogło i to, że wczoraj z funkcji prezydenckiego doradcy zrezygnował Gary Cohn. To człowiek Goldman Sachs, uważany za gospodarczego wolnorynkowca. Trump oczywiście też się za takowego uważa, ale ochoczo uderza w tony protekcjonizmu. Rynek, niskie podatki, mała biurokracja – tak, ale głównie u siebie i dla siebie, dla biznesu amerykańskiego. Na zewnątrz: cła, wsparcie eksportu itd.
2018-03-06 23:55 | Walka Trumpa trwa, a co w jej tle? |
Ważny czas
Gary Cohn, doradca Donalda Trumpa ds. Gospodarczych, oficjalnie podał się do dymisji. Wynika to z faktu, że nie zgadza się z polityką prezydenta w kwestii ceł na stal i aluminium.
Tymczasem Trump nie daje za wygraną: żąda renegocjacji paktu NAFTA, głosząc, że jest on korzystny dla Kanady i Meksyku, nie dla USA. Ma pretensje do Unii Europejskiej, oskarżając ją o tworzenie niekorzystnych warunków dla amerykańskiego biznesu. Całą sytuację przedstawia jedynie jako sprawiedliwe dążenie (z jego strony) do uczciwej równowagi.
Ale dolar na tym traci. Zresztą – czy "ale"? Z polityką protekcjonizmu zgadza się właśnie słaby dolar. Mamy 1,2425 – jeszcze rano notowano wartości rzędu 1,2340. Gdzie te czasy, chciałoby się rzec, gdy mieliśmy 1,2170? A te czasy to... mniej niż tydzień temu.