FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

26 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty codzienne

2017-12-27 20:06

Główna para brnie w górę

Jaka sytuacja?
W Hiszpanii sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie solidnie, o czym dziś poinformowano. Wynik to dynamika +2 proc. r/r, gdy oczekiwano +0,6 proc. r/r. W zasadzie oczekiwania te nie są wiarygodne, patrząc z perspektywy czasu, bo kreowano je przy wyniku październikowym na poziomie -0,1 proc. r/r, który dziś poprawiono na +0,3 proc.

Ale to niuanse. Nie mają one większego wpływu na eurodolara. Oczywiście były dziś też dane z USA. Indeks podpisanych umów kupna domów zaskoczył pozytywnie (+0,2 proc. m/m, prognoza -0,5 proc.), ale indeks Conference Board zaufania konsumentów wypadł źle: 122,1 pkt, oczekiwano 128,1 pkt.

2017-12-27 09:39

Trzy dni pomiędzy

Kursy walut
Eurodolar lokuje się dość wysoko, jest przy 1,1870, a chwilami i wyżej. W piątek 22 grudnia notowano 1,1815-20 – tak więc od tego czasu dolar stracił na wartości. Tym niemniej widać, że od paru sesji notowania są niejasno skonsolidowane – nawet jeśli możemy połączyć minima z listopada i grudnia, by uzyskać linię wzrostową.

Zresztą, można też wziąć maksima z tych samych miesięcy – i dostać linię spadkową, tak więc temat jest dwuznaczny. Oczywiście od sierpnia wykres jest tak czy inaczej w szerokim trendzie bocznym, od 1,1560 do 1,21 (mniej więcej).

W tle było oczywiście parę wątków, m.in. to, że Trump podpisał ustawę podatkową, ale przecież ta sprawa była w zasadzie wyceniona, szczególnie po tym, jak ustawa przeszła przez Izbę Reprezentantów na kilka dni przed Świętami. Entuzjaści wolnego rynku twierdzą, swoją drogą, że firmy już ogłaszają, iż przeznaczą większe środki na inwestycje w USA – chodzi m.in. o Boeing czy AT&T. Z koeli Fifth Third Bank podniósł stawkę godzinową dla najmniej zarabiających pracowników i przyznał wszystkim pracownikom specjalne premie świąteczne. To wszystko jest ważne, bo obniżka podatków wymusi – według Demokratów – większy dług publiczny. Tymczasem Republikanie zapewniają, że ubytki wywołane redukcją opodatkowania zostaną z naddatkiem pokryte przez większy wzrost gospodarczy.

2017-12-22 08:28

Eurodolar tuż przed Świętami

Eurodolar i euro funt
Eurodolar pozycjonuje się dziś rano na 1,1860. W nocy schodził nawet i do 1,1830. Wydaje się więc, że mamy do czynienia z pewną próbą skorygowania ostatnich wzrostów wykresu, ale równocześnie z próbą powstrzymania tego procesu.

Otóż rozwój wydarzeń w jakiejś mierze będzie zależeć od tego, jak wypadną dane makro o 14:30 i 16:00. O 14:30 poznamy listopadową dynamikę zamówień na dobra bez środków transportu i dobra trwałego użytku, a także wiadomości o dochodach i wydatkach Amerykanów. O 16:00 mamy sprzedaż nowych domów i dość istotny indeks Uniwersytetu Michigan. Do tego o 17:00 pojawi się wskaźnik Kansas City Fed dla przemysłu.

Wszelako jeśli nie uda się zejść poniżej 1,1825-30, gdzie można lokować w miarę sensowne wsparcie, to może się okazać, iż gracze skłonią się raczej ku testowaniu wyższych obszarów szerokiej konsolidacji, trwającej w gruncie rzeczy od przełomu lipca i sierpnia w zakresie 1,1560 – 1,21.

2017-12-21 05:34

W harmonogramie PKB Stanów

Do popołudnia...
Bank Japonii dziś nad ranem określił stopy procentowe – i zgodnie z prognozą pozostawił je na dotychczasowych poziomach, w szczególności główna stopa to nadal -0,1 proc.

O 8:00 program przewiduje bilans handlu zagranicznego Szwajcarii za listopad, o 8:45 mamy francuski indeks zaufania biznesu, o 13:00 decyzję czeskiego banku centralnego na temat stóp. O 14:30 w Stanach Zjednoczonych ukaże się finalny odczyt dynamiki PKB za III kw. 2017. Dobre dane mogą wspomóc dolara. Na razie nieszczególnie pomogło mu to, że w Kongresie przegłosowano plan podatkowy Trumpa. Rzecz była spodziewana, zwłaszcza po senatorskich poprawkach – a poza tym rynek być może chce jeszcze powiedzieć dolarowi "sprawdzam", kierując się dzisiejszym odczytem PKB czy jutrzejszymi informacjami o zamówieniach. Dziś mamy zresztą także wskaźnik Philadelphia Fed i wnioski o zasiłek (oba odczyty również o 14:30), potem zaś indeks nieruchomościowy FHFA (o 15:00) i wyprzedzający Conference Board (o 16:00).

2017-12-20 21:45

Środa wieczorem - spojrzenie na waluty

Rynek eurodolara
Wykres głównej pary dotarł dziś wieczorem do 1,19 – i nawet teraz jest niewiele niżej, w rejonie 1,1870-85. Stało się tak pomimo tego, że w Izbie Reprezentantów przyjęto reformę podatkową z poprawkami naniesionymi przez Senat. Zakłada ona obniżkę podatków dochodowych od firm i dla osób indywidualnych o 1,4 bln dolarów przez następne 10 lat. Demokraci uważają, że spowoduje to potężny wzrost długu publicznego, Republikanie twierdzą, że wydatki będą pokryte dzięki wzrostowi gospodarczemu.

2017-12-20 09:27

Polska koniunktura

Główna para
Eurodolar pozycjonuje się dziś przy 1,1840. W Senacie USA przegłosowano, jak dowiadujemy się z mediów o poranku, największe w historii (a przynajmniej w ostatnim 30-leciu) cięcie podatków – słynny plan Trumpa, aczkolwiek po mocnych modyfikacjach, wprowadzonych przez senatorów republikańskich.

W projekcie mieszczą się m.in. takie zmiany jak wielkie obniżki podatków dla firm i krótkoterminowe ulgi dla osób fizycznych. Stawka CIT obniżona zostanie z 35 proc. do 21 proc. Według Demokratów, tylko duże firmy zyskają na zmianach, a jednocześnie trzeba będzie silnie zwiększyć dług publiczny w najnowszej dekadzie.

2017-12-19 21:18

Podwyższony wykres eurodolara

W górę, w górę...
Owszem, eurodolar powędrował dziś na północ, podobnie jak wczoraj – ale mimo wszystko nie przekroczył tego, co można uznać za konsolidacyjny obszar, obowiązujący od ok. 2 tygodni. Innymi słowy, wieczorem widzimy 1,1845 – więcej niż wczoraj w szczycie – ale przełomu nie ma. Dodajmy, że wczoraj po zwyżce wykres zawrócił na południe, tak więc dziś rano startował z okolic 1,1780.

Neel Kashkari i Charles Evans znani są jako gołębie Fed, głosowali zresztą przeciw podwyżce stóp w grudniu, tak więc teoretycznie ich opinie nie są zaskakujące. Z drugiej strony, o tyle mogły mieć wpływ na eurodolara, że w ostatnich dniach przystąpili do poważniejszego ich uzasadniania. Na przykład Kashkari podkreślał fakt, że inflacja nie zbliża się w USA do pożądanego celu, zaś Evans dodał do tego, że 2-procentowy cel wcale nie musi być uważany za absolutny 'sufit'.

2017-12-19 09:26

Złoty dość mocny przed kolejną serią danych

Główna para
O godzinie 10:00 poznamy niemiecki indeks Ifo, przy czym oczekuje się utrzymania poziomu 117,5 pkt. Kolejna porcja danych eurodolarowych pojawi się po południu: o 14:30 mamy w USA wiadomości o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach, a także saldo rachunku bieżącego. Do tego o 19:10 wypowie się Neel Kashkari z Fed.

To, co powie Kaskhari, nie jest szczególnie ważne, bo wypowiedział się choćby wczoraj – a nie od dziś wiadomo, że jest głównym gołębiem aktualnego składu FOMC. Wraz z Evansem głosował przeciw grudniowej podwyżce stóp: jego zdaniem sytuacja gospodarcza nie jest wystarczająco klarowna, a inflacja wystarczająco wysoka, by zacieśniać politykę.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice