FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kategorie

Kalendarium

22 grudzień 2024

Puls rynku: Raporty tygodniowe

2015-07-03 18:33

Ostatnie chwile przed czymś ważnym?

Na głównej parze
Był to niewątpliwie ciekawy tydzień, jeśli chodzi o rynki finansowe. Zaczął się potężną luką – na eurodolarze notowania rozpoczęły się przy 1,10, choć w piątek 26 czerwca kończyły się przy 1,1160-70. Nic dziwnego – wiadomo już bowiem było, że zerwano negocjacje weekendowe i wyglądało na to, że Grecja nie zapłaci we wtorek 30 czerwca transzy dla MFW. Faktycznie, tak się właśnie stało. Co prawda w poniedziałek EUR/USD korekcyjnie powracał nawet do 1,1275, ale była to raczej udana spekulacja, realizacja zysków z luki. Później notowania spadły, zresztą w czwartek mieliśmy nawet 1,1035-40, a w piątek, czyli dziś, wykres oscylował przy 1,11 i nadal tam jest. To zresztą i tak tylko dzięki temu, że wczorajsze dane z rynku pracy USA nie potwierdziły dobrego raportu ADP i przez to dolar nie miał powodów, by się dalej wzmacniać.

2015-06-26 17:25

Tydzień niepewności

W którą stronę pójdzie eurodolar?
Cóż, w samym finale tygodnia roboczego, w piątek po godzinie 17:00 – eurodolar idzie na południe, choć przez dobrych kilka godzin utrzymywał się w okolicach 1,12. W zasadzie tak mniej więcej wyglądało to w czasie krajowych godzin pracy, teraz jednak widzimy schodzenie na południe, nawet do linii 1,1140 i niżej. Czyżby zwyciężał pesymizm co do greckich negocjacji? Są co prawda i tacy, którzy dość paradoksalnie przypuszczają, że Grexit pomógłby właśnie walucie euro, ale to cokolwiek wątpliwe, a już na pewno w krótkim terminie. Reakcja na pesymistyczne doniesienia byłaby pewnie taka, jak to już teraz widzimy, ale pogłębiona – a więc spadkowa dla euro i siłą rzeczy wzrostowa dla dolara.

2015-06-19 16:02

Był to tydzień FOMC i Aten

Eurodolar nadal wysoko
Istotnie, był to tydzień zdominowany przez wpływ dwóch kwestii. W środę rynki finansowe czekały na rezultaty posiedzenia FOMC, w czwartek – na wieści dotyczące spotkania Eurogrupy w kontekście ew. porozumienia z Grecją. Wymowa komunikatu FOMC i wystąpienia Janet Yellen była – wbrew wielu oczekiwaniom – raczej gołębia. Owszem, dano do zrozumienia, że prawdopodobnie czekają nas w tym roku dwie podwyżki stóp, zapewne do 0,625 proc. (taki scenariusz zdaje się być już w cenach), ale jednocześnie okazało się, że np. nikt w FOMC nie zakłada więcej niż 1 proc. w tym roku, poza tym standardowo była mowa o konieczności doprowadzenia inflacji do celu oraz o danych z rynku pracy.

2015-06-12 16:43

Są czynniki ryzyka, ale euro się broni

Grecja, Ameryka, Europa
Na wykresie eurodolara można doszukać się w pierwszej kolejności trendu zwyżkowego biegnącego od 13 kwietnia – co wymagałoby połączenia dołków z tego właśnie dnia, a następnie z 27 maja. Po 27 maja trend ten się zaostrzył, zaś nowa tendencja była (w pewnym przybliżeniu) testowana 1 czerwca, później ok. 5 czerwca i dzisiaj. Widać było schodzenie do 1,1150, ale wygląda na to, że w tej okolicy notowania się obroniły, jak to już sugerowaliśmy rano. Teraz mamy ok. 1,1220-40, co dawać może pewną perspektywę zwyżek. Są jednak wyraźne czynniki pesymizmu. Oto np. dynamika produkcji przemysłowej w Strefie Euro (odczyt dzisiejszy) wzrosła m/m o 0,1 proc., r/r o 0,8 proc. Liczono tymczasem na wyniki 0,3 proc. m/m i 1,1 proc. r/r. Indeks Uniwersytetu Michigan z USA (podany dziś o 16:00) wypadł z kolei bardzo dobrze, nawet jeśli nie jest to odczyt tak ważny jak np. dane z rynku pracy. W każdym razie wyniósł 94,6 pkt w miejsce 90,7 pkt w maju i prognozy 91,5 pkt.

2015-05-29 18:11

Eurodolarowe przygody z Atenami w tle

Czas niskiego eurodolara
15 marca na eurodolarze notowano maksima rzędu 1,1465, ale już wkrótce – w poniedziałek 18 maja – zaczął się trend spadkowy. Jeśli zakładać, że wyznaczają go właśnie wspomniane szczyty oraz korekcyjne szczyty z 22 maja, w pobliżu 1,12 – to powstanie prosta (linia trendu). W takim układzie moglibyśmy rzec, że dziś została ona pokonana, a więc, że euro wraca do łask. Istotnie, minima z tego tygodnia to 1,0820, tymczasem dziś pod koniec dnia jesteśmy przy 1,10. Co wpływało na eurodolara negatywnie i obniżało jego wartość, a co ją podbiło?

2015-05-22 21:47

Dolar nabrał mocy

Siła waluty USA
Już w poprzednich tygodniach sugerowaliśmy, że umocnienie euro, znaczone osiąganiem na EUR/USD poziomów rzędu 1,1465, nie utrzyma się zbyt długo. Motywowaliśmy to tym, że z jednej strony amerykański Fed – co by o nim nie mówić (w kontekście np. drogi taniego dolara, wytyczonej jeszcze przez Bernanke) – jest teraz jednym z bardziej jastrzębich banków centralnych, a z drugiej – w Europie wcale nie wygasło całkowicie ryzyko greckie, nawet jeśli rynkowi spekulanci udawali przez pewien czas, że nie dosłyszą wieści z Aten. Co więcej, dane gospodarcze z Europy też niekoniecznie są ostatnio rewelacyjne (mimo że w USA też jest słabo). W każdym razie w tym tygodniu rozczarował niemiecki indeks ZEW (zejście z 53,3 pkt nie do 49 pkt, jak zakładano, ale do 41,9 pkt), niespecjalnie przebojowe były indeksy PMI (wstępne) z Niemiec i Strefy Euro, niemiecki PKB potwierdził wcześniejsze słabe szacunki, zaś indeks instytutu Ifo (też niemiecki) co prawda spadł tylko trochę, mniej niż prognozowano – ale jednak spadł.

2015-05-15 21:49

Dolar w odwrocie

Ku mocnemu euro
Nie można powiedzieć, by w Strefie Euro wszystkie niepokoje związane choćby z Grecją zostały zażegnane, albo też – by każdy nowy odczyt makroekonomiczny błyszczał wysokim wynikiem. Ale z drugiej strony, jest faktem, że tymczasowo znów załatano sprawę Grecji w tym tygodniu. Zrobiono to bardzo krucho, bo za ową łatę trzeba uznać nawet nie przyznanie pieniędzy Atenom (bo do tego przecież nie doszło), ale po prostu fakt, że Helladzie udało się spłacić transzę pożyczki. 0,8 mld EUR wysupłano z zasobów, które już były zgromadzone w MFW na jednym z dwóch kont, jakie każdy kraj tam posiada. Innymi słowy, ubytek ten należy w miarę szybko nadrobić. Co więcej, 30 czerwca wygasa program pomocowy, a po drodze Grecja musi dokonać kolejnych spłat, jak również wykupu bonów skarbowych.

2015-05-08 15:12

Zakończenie tygodnia na walutach

Już po payrollsach
Był to dość ciekawy tydzień roboczy na głównej parze walutowej. Dość powiedzieć, że z jednej strony miewaliśmy zejścia do 1,1070 i niżej (5 maja we wtorek), z drugiej natomiast – podchodzenie do 1,1390, czyli prawie do 1,14 (wczoraj). Zmagania kończą się, jak na razie, mniej więcej w połowie tej drogi – mamy 1,12 – 1,1250. Przypomnijmy, że jeszcze pod koniec minionego tygodnia mieliśmy pierwsze względnie niezłe dane ze Stanów. PMI dla przemysłu był tylko minimalnie słabszy od prognozy (54,1 pkt wobec zakładanych 54,2 pkt), ISM dla przemysłu nie wzrósł, ale też i nie spadł, indeks Uniwersytetu Michigan otarł się o prognozę. Założenia przebił np. indeks Chicago PMI, a liczba wniosków o zasiłek, podana 30 kwietnia, była niewielka – podobnie jak liczba podana w tym tygodniu.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice