Puls rynku
2016-05-04 18:40 | Eurodolar utrzymał się względnie nisko |
Raporty codzienne |
Przy piętnastce
Takie czasy nastały, że kursy w zakresie 1,1465 – 1,1530 (a takie dziś mniej więcej notowano) wypada określić jako względnie niski poziom eurodolara. Nic dziwnego, skoro wczoraj notowano wyjścia w okolice 1,1615.
Z takiej perspektywy środa rzeczywiście była dniem korekty. Ba, biorąc pod uwagę, że świeca wtorkowa była spadkowa, a zarazem z długim, zwodniczym knotem górnym – można podejrzewać, że niekorzystna dla dolara tendencja powoli się odwraca.
Należy jednak być ostrożnym. Oto bowiem dane makro nie były w całości korzystne dla dolara. Raport ADP za kwiecień wykazał tylko 156 tys. nowych miejsc pracy przy prognozie 195 tys. Z kolei PMI dla usług wypadł na poziomie 51,8 pkt przy prognozie 52,1 pkt. ISM dla usług co prawda przebił prognozę 54,7 pkt i wzniósł się do 55,7 pkt, ale indeks aktywności biznesowej osłabił się. Jednocześnie zaś odczyty PMI dla usług Niemiec i Strefy Euro były bardzo w pobliżu przewidywań, a zatem – nie były jakoś rażąco słabe.
2016-05-04 06:51 | Czyżby potwierdzenie tendencji wzrostowej na USD/PLN? |
Raporty codzienne |
Wczoraj, dziś, jutro
Wczorajszy dzień był na eurodolarze dość dramatyczny – a w związku z tym także na USD/PLN, o czym za parę chwil, w drugiej części raportu. W każdym razie jeśli w poniedziałek ktoś przeczytał w naszym raporcie o możliwości korekty na EUR/USD tudzież osłabienia złotego do dolara – to wczoraj w godzinach porannych mógł sceptycznie kręcić głową.
Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Prawdą jest, że wczoraj przez część dnia realizowany był na EUR/USD ten koncept, który już nieraz opisywaliśmy – a mianowicie po silnych wzrostach przychodzą kolejne silne wzrosty, by dobić tracące aktywo. Później jednak wykres rzeczywiście zawrócił. Innymi słowy – przetestowano 1,16, ale dziś rano, gdy piszemy te słowa, wykres rezyduje przy 1,1485-90. Okolica 1,1460-65 jest teraz wsparciem, tak więc na dużo większe umocnienie dolara na razie nie liczymy, przynajmniej w perspektywie godzin – choć będzie to zależeć m.in. od danych makro.
2016-05-02 16:42 | Czas nowych szczytów |
Raporty codzienne |
Rynek głównej pary
Dziś rano dopuszczaliśmy możliwość korekty na eurodolarze, tj. odwrotu na południe. Z drugiej strony, jak najbardziej stwierdziliśmy też, że jeśli do tego nie dojdzie, jeśli poziomy wówczas notowane zostaną przebite, to czeka nas wyraźny skok na północ, w kierunku 1,15.
To właśnie ten drugi scenariusz został zrealizowany. Gdy piszemy te słowa, wykres waha się w okolicach 1,1490 – ale maksima z dnia to nawet 1,1525. Z powodzeniem przebito dziś więc nie tylko szczyty z kwietnia 2016, ale i te z jesieni 2015.
Z czym można to wiązać? Cóż, z jednej strony mamy dane z USA. Indeks PMI dla przemysłu wpisał się w prognozę (50,8 pkt), zaś ISM spadł z 51,5 pkt do 50,8 pkt. Nie był to więc obraz rewelacyjny, a jednocześnie w Niemczech PMI był tylko minimalnie poniżej założeń (51,8 pkt, prognozowano 51,9 pkt), zaś w całym Eurolandzie wskaźnik wysunął się ponad przewidywania (te zakładały 51,5 pkt, było 51,7 pkt).
2016-05-02 07:49 | Złoty nadal względnie mocny w stosunku do dolara |
Raporty codzienne |
Na głównej parze
Maj na eurodolarze wita nas poziomami rzędu 1,1460-70. Oznacza to, że powoli przebijane są wcześniejsze maksima z kwietnia. Jeśli teraz wykres nie zawróci – przynajmniej korekcyjnie – to może czekać nas dość ostry wyskok w stronę 1,15 i jeszcze wyżej. W istocie tak wysoko jak teraz nie byliśmy od października 2015, kiedy to notowano szczyty w pobliżu 1,1490.
Za nami jest już odczyt PMI dla przemysłu Japonii – było to 48,2 pkt przy prognozie 48 pkt. Wynik jest zatem lepszy od założeń rynkowych, choć sam w sobie słaby, bo dopiero powyżej 50 pkt w przypadku PMI jest przewaga optymistów wśród badanych managerów.
O 9:15 podane będą dane o sprzedaży detalicznej w Szwajcarii (zaś o 18:30 wypowie się publicznie Thomas Jordan, szef Banku Szwajcarii). O 9:50 poznamy PMI dla przemysłu Francji, pięć minut później dla Niemiec (prognozuje się tu ruch w górę z 50,7 pkt do 51,9 pkt), następnie dla Eurolandu (tu założeniem jest ruch z 51,6 pkt do 51,5 pkt). O 11:30 wypowie się publicznie Jens Weidmann z Bundesbanku.
2016-04-29 17:46 | Na koniec tygodnia i miesiąca USD/PLN zaskakuje |
Raporty miesięczne |
Wybicie na EUR/USD
Tytuł tej części raportu odnosi się tak naprawdę nie do całego tygodnia, choć to sprawozdanie z minionych pięciu dni (a pośrednio i z całego miesiąca), ale do tego, co wydarzyło się dziś po południu.
Przypomnijmy, że jeszcze wczoraj czy przedwczoraj dopuszczaliśmy możliwość postępowania wykresu eurodolara na południe – a to na bazie swego rodzaju trendu spadkowego łączącego szczyty z 12, 21 i 27 kwietnia. Nie twierdziliśmy jednak, że to pewna sprawa, a już wczoraj lepsze argumenty przemawiały za tym, że ów trend został zduszony w zarodku. Dziś wykres po południu wystrzelił i doszedł, zgodnie z prognozą, w rejon maksimów z pierwszej połowy miesiąca – czyli do ok. 1,1440-60.
Co za tym stało? Po części po prostu korekta i przebicie oporu w postaci opisanej wyżej linii. Po części zapewne też i dane makro. W Strefie Euro PKB zaskoczył pozytywnie – dynamika za I kw. to 0,6 proc. k/k oraz 1,6 proc. r/r (prognozowano 0,4 proc. i 1,4 proc.), bezrobocie spadło z 10,3 proc. do 10,2 proc. w marcu. Z drugiej strony indeks Chicago PMI w USA osiągnął tylko 50,4 pkt (liczono na 53 pkt), a indeks Uniwersytetu Michigan wygenerował wartość 89 pkt (prognozowano 90 pkt).
2016-04-29 04:57 | Piątek - waluty i dane makro |
Raporty codzienne |
Główna para i nie tylko
Po wczorajszym zaskoczeniu, wygenerowanym przez postawę Banku Japonii, a skutkującym spadkami na japońskiej giełdzie, tamtejsi inwestorzy mogą odetchnąć. I tak bowiem mają dziś dzień wolny – mianowicie z okazji rocznicy urodzin cesarza Showa (czyli Hirohito, zmarłego w roku 1989).
Swoją drogą, to za jego czasów dokonał się powojenny japoński cud gospodarczy, ale też i za jego czasów cesarz (czyli on sam) zrezygnował z pretensji do boskości, a Japonia poniosła klęskę w drugiej wojnie światowej. To jednak refleksja zupełnie na marginesie, wróćmy do tego, co prozaiczne, codzienne, ale jednak istotne.
O 7:30 poznamy dynamikę PKB Francji za I kwartał, o 8:00 dane z Niemiec o sprzedaży detalicznej za marzec, o 9:00 dynamikę PKB Hiszpanii oraz wskaźnik szwajcarskiego instytutu KOF, o 11:00 PKB Strefy Euro i stopę bezrobocia w tym regionie. O 12:30 wypowie się publicznie Robert Kaplan z Fed w Dallas, o 14:30 będziemy mogli poznać marcowe dochody i wydatki Amerykanów, zaś o 15:45 pojawi się indeks Chicago PMI. Wreszcie, o 16:00 przyjdzie czas na indeks Uniwersytetu Michigan.
2016-04-28 15:16 | Po publikacji danych ze Stanów |
Raporty codzienne |
Wieści o PKB
Dynamika PKB (annualizowana) Stanów Zjednoczonych za I kwartał 2016 roku wyniosła 0,5 proc., gdy spodziewano się 0,7 proc. Wynik jest dość słaby, ale deflator PKB i PCE Core, związane z inflacją, przebiły prognozy (odpowiednio: 0,7 proc. przy założeniu 0,6 proc., 2,1 proc. przy przewidywanym wyniku 1,9 proc.).
Publikacja nie wstrząsnęła rynkiem, jakkolwiek wydaje się, że dolar delikatnie się umocnił. W każdym razie aktualny kurs EUR/USD to ok. 1,1350, a w szczycie dziennym notowano 1,1365. Z drugiej strony, generalnie od rana to euro zyskało na wartości, jako że wykres notował nad ranem ok. 1,13 – po danych z Japonii. Później, po informacjach z Banku Japonii (o tym, że nie pogłębiono tam luzowania) wykres poszedł w górę – tak, że polski dzień roboczy zaczynał się z eurodolarem w okolicach 1,1330.
Wczoraj, jak wiemy, Fed nie podwyższył stóp procentowych, za opcją taką głosowała tylko Esther George. Dzisiejsze dane są mieszane – jakkolwiek wyższe wartości wskaźników cenowych mogą sugerować możliwość ruchu w czerwcu. My sami jesteśmy tu jednak sceptyczni, podejrzewając, że ogół decydentów Fed będzie się wzdragał przed zacieśnieniem polityki, stosując dowolne preteksty. Oczywiście ruchu w górę jako takiego nie da się chyba całkiem uniknąć, ale być może będzie to np. wrzesień?
2016-04-28 07:06 | Nocne wieści z Japonii i efekty decyzji Fed |
Raporty codzienne |
Bank Japonii zaskoczył niektórych
Niemała część rynku spodziewała się, że Bank Japonii pogłębi luzowanie monetarne – ale instytucja ta na razie nie zmieniła swej polityki (jakkolwiek i tak jest ona bardzo luźna). Stopa procentowa dla banków lokujących pieniądze w BoJ pozostała na poziomie -0,1 proc., poza tym utrzymano koncepcję poszerzania bazy monetarnej o 80 bilionów jenów rocznie (ok. 732 mld dolarów).
Kierujący polityką BoJ uznali, że ujemna stopa procentowa to wciąż nowy i radykalny środek, któremu należy pozwolić się niejako wykazać – i nie ma potrzeby pośpiesznie go pogłębiać według żądań rynkowych. Reakcją na zachowanie BoJ były m.in. spadki Nikkei i pary USD/JPY.
Swoją drogą, w nocy napłynęły też dane makroekonomiczne z Japonii – i te były w sumie niezłe, co daje pewien atut do rąk oficjeli sterujących polityką monetarną. Oto np. sprzedaż detaliczna za marzec spadła – ale tylko o 1,1 proc. r/r, a zakładano ruch w dół o 1,5 proc. Inna rzecz, że nieznacznie obniżono wynik lutowy – z +0,5 proc. do +0,4 proc.