FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

11 styczeń 2025

Puls rynku

2016-04-27 20:50

Fed zachował się zgodnie z prognozami

Raporty codzienne

Rynek po decyzji
Rezerwa Federalna nie zmieniła stóp procentowych w USA. Zakres stopy funduszy federalnych to w takim razie nadal 0,25 – 0,5 proc. Rynek zresztą nie spodziewał się niczego innego.

Komunikat po posiedzeniu jest umiarkowanie gołębi, powtarza się w nim, że utrzymywane będzie na razie nastawienie akomodacyjne, aby wspierać postęp poprawy na rynku pracy jak też i zmierzanie w kierunku celu inflacyjnego.

EUR/USD rezyduje aktualnie przy 1,1325. Od rana dolar się generalnie rzecz biorąc osłabiał, ale dzisiejsze szczyty (rzędu 1,1360) są tylko trochę powyżej maksimów wczorajszych. Pozornie wygląda na to, że piłka jest po stronie euro, ale warto zauważyć, że jeśli połączymy szczyty dzienne z 12 i 21 kwietnia, to dostaniemy linię, o którą dzisiejsze maksimum co prawda się otarło, ale jej nie przebiło w wyraźny sposób. Taki układ sugerowałby powolne narodziny trendu pro-dolarowego. Za dość mocne wsparcie wypada chyba uznać okolice 1,1220 i 1,1145.

 

2016-04-27 07:37

Sytuacja na PLN powoli się uspokaja

Raporty codzienne

Kurs głównej pary
Główna para walutowa (eurodolar) przetestowała wczoraj okolice 1,1335 – a teraz lokuje się nieco niżej, czyli przy 1,13. Kluczowa będzie oczywiście godzina 20:00 – i w okolicach tej godziny zmienność może być duża, a to w związku z decyzją FOMC na temat stóp procentowych. Ogólnie jednak rynek nie spodziewa się, by teraz doszło do ich podwyżki.

W tle powoli wraca temat Grecji, media donoszą dziś rano, że brakuje postępu w negocjacjach Aten z wierzycielami międzynarodowymi. Premier Cipras chce w tej sprawie nadzwyczajnego szczytu UE. Wcześniej rozważano też koncepcję zorganizowania w czwartek (czyli jutro) specjalnego zebrania Eurogrupy, tj. ministrów finansów krajów Eurolandu, ale na razie do niego nie dojdzie. Warunkiem było bowiem posunięcie się naprzód w negocjacjach, a tego na razie nie osiągnięto.

W całej sprawie chodzi o kolejny, potencjalny pakiet pomocowy – w maju Ateny będą potrzebowały miliarda euro na regulację bieżących zobowiązań. Równocześnie jednak jego rząd nie jest w stanie wprowadzić nowych oszczędności, których żądają wierzyciele. W Grecji tymczasem znów narastają protesty społeczne na ulicach miast.

2016-04-26 17:13

Złoty wstępnie otrząsnął się z rozbicia

Raporty codzienne

Co z eurodolarem?
Kilka razy w ostatnich dniach pisaliśmy o tym, że okolice 1,1330-35 mogą pełnić na EUR/USD rolę oporu lokalnego. Istotnie, dzisiejsza zwyżka wartości euro doprowadziła wykres mniej więcej do tego rejonu, po czym nastąpiło lekkie schłodzenie sytuacji i teraz jesteśmy przy 1,1310.

Amerykańskie dane o zamówieniach zniechęciły do dolara, bo były wprost słabe. W obszarze dóbr liczonych bez środków transportu zakładano wzrost o 0,5 proc. m/m, a faktycznie zanotowano spadek o 0,2 proc. W dobrach trwałego użytku miało być +1,7 proc. m/m, było +0,8 proc. Dodatkowo obniżono wynik lutowy.

Słabo (poniżej prognoz) wypadł poza tym indeks cen domów S&P/Case-Shiller za luty – tak dla 10, jak i dla 20 metropolii. PMI dla usług przebił nieco prognozę (52,1 pkt to rzeczywisty wynik, przewidywano 51,9 pkt), podobnie indeks Fed z Richmond (miało być 11 pkt, było 14 pkt) – i w tych dwóch wynikach można do pewnego stopnia upatrywać przyczyn tego, że po południu deprecjacja dolara wyhamowała. Z drugiej strony, Conference Board zaufania konsumentów był słabszy od przewidywań.

2016-04-26 04:35

Złoty ciągle słaby

Raporty codzienne

Euro do dolara
Na parze eurodolarowej mamy dziś rano kurs 1,1270-75. Ruch podczas wczorajszej sesji nie był przesadnie szeroki, zapewne dlatego, że gracze czekają na to, jaka będzie jutrzejsza decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych.

W zasadzie chodzi może nie tyle o samą decyzję (bo generalnie rynek przyjmuje, że teraz podwyżki nie będzie), ile o klimat w FOMC, jaki będzie jej towarzyszył. Poziomy eurodolara, jakie aktualnie widzimy, to w sumie lokalny opór, kolejny rozpoznać można przy 1,1335 (mniej więcej). Minima z ostatnich dwóch dni lokują się z kolei w pobliżu 1,1220 – a jeszcze niżej mamy 1,1145 (linię dołków z 24 marca).

W programie mamy dziś kilka istotnych odczytów z USA. Otóż o 14:30 pojawią się dane o marcowej dynamice zamówień, natomiast o 15:00 indeks cen domów S&P / Case-Shiller. O 15:45 poznamy indeks PMI dla usług w gospodarce USA (wstępny, prognozuje się ruch w górę z 51,3 pkt do 51,9 pkt), zaś o 16:00 przyjdzie czas na Conference Board zaufania konsumentów tudzież indeks Fed z Richmond.

2016-04-25 14:50

Wyciągnąć z osłabienia PLN ile się da

Raporty codzienne

Główna para
Eurodolar czeka na środowy wieczór, czyli na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Po drodze poznamy jeszcze amerykańskie dane o zamówieniach oraz o PMI dla usług, a z kolei w czwartek zobaczymy odczyt PKB.

Dziś poznaliśmy indeks Ifo z Niemiec – spodziewano się 107 pkt, było zaś 106,6 pkt. Mimo tego euro nieco zyskało, świeca dzienna jest biała – ale generalnie to raczej ruch lekko korekcyjny. Aktualny kurs to ok. 1,1260. Wstępnie może to oznaczać, że cudem uratowało się wsparcie w pobliżu 1,1235 (choć formalnie naruszano je bardzo mocno). Z drugiej strony, nie musi być to trwały stan rzeczy. Niższe wsparcie rozpoznajemy przy 1,1145. Z perspektywy kilkunastu dni, od 12 kwietnia, można odnieść wrażenie, że nastroje są raczej na rzecz silniejszego dolara.

 

2016-04-25 06:25

Polski orzeł porządnie osłabiony

Raporty codzienne

Nowy tydzień
W dniu dzisiejszym istotny będzie dla głównej pary walutowej odczyt instytutu Ifo, dotyczący gospodarki niemieckiej. Poznamy go o godzinie 10:00, prognozuje się 107 pkt, w marcu notowano 106,7 pkt.

Poza tym dwa razy wypowie się dziś Vitor Constancio z EBC (o 9:15 i 14:15), a prócz niego Benoit Coeure (o 14:45). W USA o 16:00 podana będzie informacja na temat marcowej sprzedaży nowych domów.

Jutro w programie m.in. amerykańskie dane o marcowych zamówieniach (na dobra trwałego użytku i dobra bez środków transportu) oraz indeks PMI dla usług w Stanach. W środę kluczową rzeczą, nie tylko dla owego dnia, ale dla całego tygodnia i nawet dużo dalszej przyszłości, będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, jakkolwiek nie spodziewamy się teraz ich zmiany. W czwartek poznamy amerykańskie PKB za I kwartał.

2016-04-22 17:55

Finał tygodnia wstrząsowy dla złotego

Raporty tygodniowe

Eurodolar – w górę czy w dół?
Od początku kwietnia przez blisko dwa tygodnie wykres eurodolara poruszał się w konsolidacji obejmującej obszar 1,1330 – 1,1460. Z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co działo się później, aż do dziś, to cały ten okres – ponad trzy tygodnie – możemy postrzegać jako trend boczny w obszarze 1,1235 – 1,1460.

Dolny z tych poziomów osiągnięty został 14 kwietnia i później pisaliśmy wiele razy, że jest on wsparciem. To wsparcie jest testowane właśnie dziś po południu. Być może na razie wytrzyma, a jeśli nie, to para spokojnie może ruszyć do 1,1145, czyli do linii dołków z 24 marca. Jeśli wsparcie to przetrwa, to w ramach odbicia moglibyśmy powędrować w stronę 1,1340.

Wczorajsze wystąpienie Mario Draghiego na pozór zostało odebrane jako dość jastrzębie, przez co wykres na krótki czas powędrował w okolice 1,14. W istocie było to jednak nieuzasadnione, bo przecież polityka EBC cały czas pozostaje luźna i Draghi, choć wczoraj niczego nowego nie zarządził, to jednak gotów jest ją jeszcze bardziej luzować. Istnieją więc, jak to pisaliśmy już tygodnie i miesiące temu, pewne ograniczenia dla wszelkiej ewentualnej aprecjacji euro – i dopóki nie wyjaśni się sprawa ze stopami w USA, te ograniczenia lokować można gdzieś przy 1,15.

2016-04-22 05:23

Żegnamy trend spadkowy na USD/PLN?

Raporty codzienne

Powrót do wcześniejszego stanu rzeczy
Pod wpływem słów Mario Draghiego główna para walutowa na krótki czas wybiła się wczoraj po południu w okolice poziomu 1,14 (choć formalnie "czternastki" nie naruszono). Rynek odebrał zatem słowa szefa EBC jako trochę jastrzębie.

Było to oczywiście zupełnie relatywne, bo przecież tak naprawdę postawa EBC i Draghiego jest luźna. Ba, choć Draghi nie ogłosił jakichś spektakularnych decyzji, to jednak zapewnił, że EBC będzie w razie potrzeby stosował potrzebne narzędzia, że stopy procentowe pozostaną niskie (i to nawet po zakończeniu operacji QE) lub nawet niższe niż teraz, a także, że w czerwcu ruszy skup obligacji korporacyjnych.

Nic więc dziwnego, że po paru godzinach kurs zawrócił i dziś rano jesteśmy, podobnie jak wczoraj rano, przy "trzynastce". Kurs oscyluje przy 1,13, za lokalne wsparcie można uznać okolice 1,1290, niżej linię minimów sprzed kilku dni na 1,1235, a jeszcze niżej linię 1,1145.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice