Puls rynku
2015-06-30 05:27 | Nie mamy pańskiego płaszcza |
Raporty codzienne |
Skąd wezmę, jak nie mam?
W całej tej niepokojącej atmosferze, która ogarnia rynki, warto może chwilami pokusić się o odrobinę humoru. Powyższe teksty zaczerpnięte są rzecz jasna z legendarnego filmu "Miś", tyle że tam wypowiadał je wzorcowy, socjalistyczny szatniarz w odniesieniu do płaszcza pozostawionego nieopatrznie na przechowanie przez prezesa Ochódzkiego. A przecież "za rzeczy pozostawione w szatni szatniarz nie odpowiada". Otóż Grecy, jak podał Reuter's, powołując się na tamtejszych informatorów okołorządowych, ogłosili, że nie zapłacą osławionej transzy. Agencja S&P obniżyła tymczasem rating grecki do CCC- z perspektywą negatywną.
2015-06-29 16:25 | Szalone dni |
Raporty codzienne |
Poniedziałek pełen wrażeń
Wiele wskazuje na to, że istotnie czekają nas szalone dni w tym tygodniu, w przyszłym miesiącu – a może jeszcze dłużej. Jak teraz wygląda sytuacja? W Grecji ma się odbyć 5 lipca referendum – i rząd, w osobie samego premiera Ciprasa, zaleca, by głosować przeciwko reformom proponowanym przez międzynarodowych wierzycieli, reformom, które tak przez skrajną lewicę, jak i prawicę, uważane są za upokarzający szantaż. Jeśli takie nastawienie zwycięży, to faktycznie wyjściem będzie już tylko bankructwo, prawdopodobnie z opuszczeniem Strefy Euro włącznie. Mimo wszystko jest jeszcze jakaś szansa na dogranie spraw z Europą, nawet bez spłaty zadłużenia wobec MFW w dniu jutrzejszym. Fundusz ma w razie czego jeszcze miesiąc na ogłoszenie niewypłacalności – pytanie tylko, czy przez ten miesiąc uda się coś zrobić? Zresztą w lipcu Grecja powinna też spłacić m.in. potężne zadłużenie wobec EBC.
2015-06-29 04:15 | Nowa rzeczywistość |
Raporty codzienne |
A jednak
W takich chwilach chciałoby się na wszelki wypadek przywołać, w dość cyniczny sposób, znany cytat z "Lamparta" di Lampedusy – "trzeba bardzo dużo zmienić, by wszystko pozostało po staremu". Wydaje się jednak, że tym razem cytat ten się nie sprawdza i nie byłby trafiony. To znaczy: zmiany zachodzą naprawdę, o czym świadczy choćby to, na jakich poziomach otwierają się dzisiejsze notowania bardzo wczesnym rankiem. Czytelnicy zapewne będą z każdego źródła bombardowani wiadomymi informacjami. Podsumujmy: Grecy nie zaakceptowali projektów przedstawianych przez wierzycieli, a w drugą stronę, jak wiemy, zadziałało to tak samo. Premier Tsipras ogłosił, że przeprowadzone zostanie w tej sprawie referendum. Duża część środowisk radykalnych (lewa frakcja Syrizy, lewica spoza Syrizy, nacjonaliści) – uważa, że nie wolno ustępować przed Zachodem. W tej sytuacji wszystko zmierza ku opuszczeniu Strefy Euro przez Grecję albo ku jakiejś formie kontrolowanego bankructwa (na razie unijni oficjele podkreślają, że Grecja jest jeszcze w Strefie, zaś EBC utrzymuje awaryjne finansowanie banków, z których Helleni wyprowadzili grubo ponad miliard euro).
2015-06-29 04:10 | Co nas dzisiaj czeka? |
Aktualności |
O 8:00 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej w Niemczech, przed 10:00 – niemieckie bezrobocie, o 11:00 bezrobocie Strefy Euro, o 15:00 indeks cen domów S&P/Case-Shiller z USA, o 15:45 odczyt Chicago PMI, o 16:00 Conference Board zaufania konsumentów, też z USA. Interpretacja powinna być normalna: dobre dane z Europy posłużą euro, dobre z USA – dolarowi. Wydaje się jednak, że w obliczu Grecji wpływ ew. dobrych odczytów z Europy będzie mocno zniwelowany.
2015-06-26 17:25 | Tydzień niepewności |
Raporty tygodniowe |
W którą stronę pójdzie eurodolar?
Cóż, w samym finale tygodnia roboczego, w piątek po godzinie 17:00 – eurodolar idzie na południe, choć przez dobrych kilka godzin utrzymywał się w okolicach 1,12. W zasadzie tak mniej więcej wyglądało to w czasie krajowych godzin pracy, teraz jednak widzimy schodzenie na południe, nawet do linii 1,1140 i niżej. Czyżby zwyciężał pesymizm co do greckich negocjacji? Są co prawda i tacy, którzy dość paradoksalnie przypuszczają, że Grexit pomógłby właśnie walucie euro, ale to cokolwiek wątpliwe, a już na pewno w krótkim terminie. Reakcja na pesymistyczne doniesienia byłaby pewnie taka, jak to już teraz widzimy, ale pogłębiona – a więc spadkowa dla euro i siłą rzeczy wzrostowa dla dolara.
2015-06-26 07:52 | Ważna będzie sobota? |
Raporty codzienne |
Ostatnia z "ostatnich szans"?
Zdaniem Angel Merkel wszystko może i powinno rozstrzygnąć się jutro – podczas kolejnego spotkania Eurogrupy na temat pomocy Grecji. Na razie dotychczasowe rozmowy nic nie przyniosły. Czasami jest mowa o krokach naprzód i zbliżeniu, ale za chwilę jest to kontrowane pesymistycznymi informacjami o wzajemnym odrzucaniu propozycji przez dyskutujące strony. Przerabiamy to niemal codziennie. Jeśli Grecja nie otrzyma 7,2 mld euro – a według procedur może te fundusze otrzymać tylko do 30 czerwca – to nie spłaci pożyczki zaciągniętej w MFW. MFW jest tymczasem nieugięty, nawet jeśli szefowa Funduszu, Christine Lagarde, namawia pozostałych wierzycieli do większej elastyczności. Problem oczywiście w tym, że wierzyciele żądają od Grecji przyjęcia określonych reform gospodarczych, które jednak tak przez rząd ateński, jak i tym bardziej przez opozycję oraz ulicę (masy społeczne) – uważane są za krzywdzące, nieskuteczne i oddające kraj międzynarodowemu kapitałowi.
2015-06-25 16:16 | Po 16:00 |
Aktualności |
Na USD/PLN mamy 3,7270, na EUR/PLN ok. 4,17. Także i tutaj wahania nie były dziś przesadnie duże (choć USD/PLN zanotował chwilowy wyskok ku 3,7430), jakkolwiek ogólny obraz na każdej z tych par jest nieco inny. Na EUR/PLN ceny raczej konsolidują się od dłuższego czasu w zakresie 4,15 – 4,18 (w przybliżeniu), a trend zwyżkowy wyhamował. Tymczasem na USD/PLN wyszliśmy ponad trend spadkowy i zaczyna się już rysować nowy, dość ostry – wzrostowy, co trzeba mieć na uwadze. Dzisiejsze chwilowe maksima to poziom oporu, wyżej można np. rozważać 3,7730.
2015-06-25 16:15 | Wokół dwunastki |
Raporty codzienne |
Przy 1,12
Właściwie przez cały dzisiejszy dzień notowania eurodolara oscylują w pobliżu poziomu 1,12. Maksima i minima wypadły mniej więcej tak, jak to rano asekuracyjnie zakładaliśmy: dołek to ok. 1,1155, szczyt to ok. 1,1225. Sytuacja nie jest jednak spokojna, a wręcz przeciwnie – wydaje się, że to rodzaj napięcia. Pojawiły się informacje o tym, że przerwane zostało rozpoczęte o 13:00 posiedzenie Eurogrupy. Inne doniesienia medialne, jak zwykle powołujące się na unijnych oficjeli, mówią, że Grecji postawiono ultimatum.