Puls rynku
2014-12-22 15:35 | Złoty pozostaje słaby |
Raporty codzienne |
Bez przełomu
Faktem jest, że eurodolar nie osunął się dziś bardziej na południe, a nawet nieco wzrósł, ale w gruncie rzeczy szczytem wzrostów były – zgodnie z tym, co przewidywaliśmy rankiem – okolice 1,2270. Obecnie, po 15:30, notowany jest poziom 1,2260.
Innymi słowy, sesja była czasem korekty wzrostowej, ale bardzo skromnej, pozbawionej głębszych impulsów fundamentalnych. Rynek zapewne czeka na jutrzejszą porcję danych makroekonomicznych z USA, na razie więc zmienność jest niewielka.
2014-12-22 08:15 | Niskie rejony eurodolara |
Raporty codzienne |
Po ostrym spadku
Jest poniedziałkowy poranek, zaczyna się kolejny tydzień forexowych zmagań (przynajmniej w naszej strefie czasowej), a na EUR/USD mamy właśnie 1,2252. W finale tygodnia ubiegłego zostały ostatecznie naruszone wcześniejsze maksima grudniowe, notowano nawet zejścia do 1,2222, ale teraz widać minimalną korektę. Trzeba to wprost przyznać – ruch jest bardzo skromny.
Nie zaskoczyłoby nas dojście do okolic 1,2270 – 1,2285, ale wątpliwe, by istniały szanse na większy ruch (w dniu dzisiejszym). Kalendarium jest bardzo skromne, przed chwilą zaprezentowano niezbyt istotny odczyt na temat listopadowych cen importu w Niemczech (-0,8 proc. m/m, -2,1 proc. r/r, niższe od prognoz), zaś o 16:00 poznamy dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Na większą zmienność można będzie liczyć jutro, gdy w USA przedstawione zostaną m.in. takie publikacje jak dynamika PKB za III kw. (finalna), listopadowe dane o zamówieniach, czy indeksy: Fed z Richmond oraz Uniwersytetu Michigan.
2014-12-19 14:25 | Tydzień szoku |
Raporty tygodniowe |
Siła dolara przeważa
Ten tydzień niewątpliwie nie był lekki. Wręcz przeciwnie – duże wrażenie robi sam fakt, że maksimum dzienne na EUR/USD wyniosło 1,2570 (dzięki czemu część analityków i graczy sądziła, że wszystko przemawia za dalszym wzrostem wartości euro i poważną korektą ogólnego trendu), a jednak finał pięciodniowego cyklu rozgrywa się grubo poniżej 1,23.
Dziś, tj. w piątek, wykres oscylował mniej więcej przy 1,2270 – 1,2285, nie udało się jeszcze przebić dotychczasowych minimów grudniowych, położonych jednak tylko trochę niżej.
2014-12-19 05:25 | Korekty na razie brak? |
Raporty codzienne |
Eurodolar wciąż nisko
Wykres eurodolara jest już tylko minimalnie powyżej grudniowych minimów. Dziś ok. 5:30 kurs pary to 1,2275 – 1,2280 i wciąż jeszcze nie widać jakiegokolwiek ruchu korekcyjnego w górę, na którym mógłby pośrednio zyskać np. złoty.
Przyczyny niskiej wyceny euro i wysokiej dolara są dość klarowne: przede wszystkim chodzi tu o to, jak rynek odebrał ostatnie posiedzenie Fed, a także o pogłębiające się spekulacje na temat operacji QE w Strefie Euro. Ostatecznie zaważył też czynnik realizacji zysków po wcześniejszych wzrostach głównej pary (16 grudnia maksima dzienne wynosiły jeszcze 1,2570).
2014-12-18 14:55 | Orzeł leci na łeb, na szyję |
Raporty codzienne |
...ale nie amerykański
Istotnie, to nie orzeł amerykański traci siły, ale nasz – rodzimy, krajowy, polski. O tym jednak powiemy za parę chwil, na razie skupmy się na EUR/USD. W porównaniu z dniem wczorajszym sytuacja zmieniła się tam, jak wiemy, drastycznie. Wczorajsze maksima to jeszcze 1,2515, dziś ok. 15:00 mamy 1,2280. W odwodzie pozostało już tylko minimum z tego miesiąca, na 1,2245-50 (mniej więcej).
Dolar nabrał siły po tym, jak rynek ostatecznie odebrał wypowiedź Janet Yellen jako jastrzębią. Podwyżka stóp oczywiście jeszcze nie nastąpiła, wiemy też, że przynajmniej podczas dwóch najbliższych posiedzeń się to nie stanie – ale mógł to być sygnał, że ruch w górę zostanie później dokonany przy pierwszej możliwej okazji. Poza tym kiedy już na EUR/USD zaczęło się zbijanie kursu, to w naturalny sposób zostało ono potraktowane jako dobry czas do realizacji zysków z wcześniejszej, silnej, kilkudniowej korekty wzrostowej.
2014-12-18 07:40 | Po słowach Yellen USD/PLN w górze |
Raporty codzienne |
Spadek eurodolara
Końcówka roku okazuje się czasem niemałego rozchwiania – zwłaszcza na parach powiązanych z PLN, o czym powiemy niżej. Tym niemniej także na EUR/USD mieliśmy wczoraj wieczorem ostry ruch. Rynek odebrał słowa Janet Yellen jako generalnie jastrzębie, przeważyło m.in. usunięcie z komunikatu FOMC słynnej frazy "considerable time", dotyczącej terminu możliwych podwyżek stóp procentowych. Janet Yellen powiedziała, że podczas kilku najbliższych posiedzeń FOMC nie dojdzie do podwyżek – ale to oczywiście może oznaczać, że tylko podczas tych kilku...
Ostatecznie na EUR/USD doszło do mocnej realizacji zysków. Wczorajsze maksima to 1,2515, ale wieczorem świeca dzienna sięgała w dół nawet do 1,2325. Owszem, zasadniczo zakładaliśmy, że to dolar umocni się po posiedzeniu Fed, aczkolwiek trzeba przyznać, że nie mieliśmy na uwadze raczej mniejszy zakres ruchu. Na razie główna para oscyluje przy 1,2330 – 1,2335. A co będzie miało na nią wpływ?
2014-12-17 14:50 | Sytuacja przed konferencją Fed |
Raporty codzienne |
Ile na głównej parze?
1,2465 – z takim mniej więcej kursem mamy do czynienia około kwadrans przed godziną 15:00. To oznacza, że dolar umocnił się w stosunku do wczesnych godzin porannych (gdy notowano poziomy rzędu 1,2490 i nawet wyższe). Tym bardziej zaś można mówić o spadku głównej pary w relacji do maksimów wczorajszych. To zrozumiałe – choćby jako czynnik techniczny (realizacja zysków z wcześniejszego ruchu). Poza tym rynek czeka na to, co powie Janet Yellen, w cenach może więc już być wersja jastrzębia, na rzecz silniejszego dolara. W takim scenariuszu komentarz faktycznie jastrzębi nie spowoduje wielkich ruchów (może w kierunku 1,2420 – 30), ale wiadomość o łagodnej wymowie otworzyłaby drogę do zwyżki w kierunku szczytów np. wczorajszych.
2014-12-17 07:10 | To nie koniec zawirowań? |
Raporty codzienne |
Czas Yellen i nie tylko
Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że punktem kulminacyjnym tygodnia będzie przemówienie Janet Yellen – a reszta czynników będzie drugorzędna. Tym niemniej wczorajsze zawirowania w Rosji (spadki indeksów giełdowych, kolejna faza ogromnej przeceny rubla, nieskuteczna podwyżka stóp procentowych itd.) odbiły się na świecie szerokim echem. Na EUR/USD nie jest to może widoczne aż tak bardzo, ale na parach powiązanych ze złotym, zwłaszcza na EUR/PLN – o czym za chwilę – ruchy były wyraźne.
Na EUR/USD notujemy dziś rano 1,2485 – 1,2490. Wbrew pozorom, to efekt spadków, biorąc pod uwagę, że najwyższe poziomy wczorajsze to więcej niż 1,2555. Wpływ na to miały w dużej mierze dobre dane ze Strefy Euro (ZEW z Niemiec, indeksy PMI), przy równoczesnych dość słabych z USA (np. tamtejszy PMI dla przemysłu spadł z 54,8 pkt do 53,7 pkt, choć miał wzrosnąć do 55,2 pkt).