Puls rynku
2018-05-12 00:12 | Jastrzębie w innym sensie |
Raporty tygodniowe |
Ropa, dolar, euro
Zwykle o jastrzębiach mówimy przy okazji analizowania planów i posunięć banków centralnych. Jastrzębie – to ci z członków RPP czy FOMC, którzy optują za podwyżką stóp procentowych, za ostrą polityką monetarną, za zmniejszaniem lub niewprowadzaniem dodruku pieniądza (luzowania ilościowego).
Cóż, w jakiejś mierze obecne nastawienie FOMC, konsensus panujący w tym gremium, jest właśnie takie. Ale w tym tygodniu objawiły się też inne "jastrzębie" – mianowicie te reprezentujące neokonserwatyzm i to, co niektórzy brutalnie określają mianem "stronnictwa wojny". Chodzi o tę stronę Partii Republikańskiej (i w ogóle polityki amerykańskiej), która jawnie domaga się interwencji amerykańskich na świecie tudzież idzie na konfrontację z państwami postrzeganymi jako autorytarne. Efektem wpływów tej grupy jest zapewne radykalny kurs, jaki prezydent Trump wybrał ostatnio wobec Iranu. Jak wiadomo, zdecydował się zerwać porozumienie, na mocy którego Teheran ograniczał program jądrowy w zamian za ograniczenie sankcji gospodarczych przez państwa biorące udział w umowie. A te państwa to nie tylko USA, lecz również Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy. O Rosji mówić nie trzeba, ważniejsze jest to, że przeciwko postawie USA występują też państwa europejskie. Im się to po prostu nie opłaca: wolą interesy z Persami.
2018-05-11 06:42 | Polska inflacja i raport Michigan z USA |
Raporty codzienne |
Michigan po południu
Istotnie, po południu, a dokładniej o godzinie 16:00, poznamy raport Uniwersytetu Michigan, czyli jeden z ważniejszych wskaźników makro dla USA. W każdym razie jeden z takich, które mogą mieć pewien wpływ na eurodolara, o ile wynik odbiega od prognoz. W tym wypadku przewidywania na maj to zwyżka indeksu z 98,8 pkt do 99,5 pkt.
Co jeszcze w programie? Mamy parę odczytów o produkcji przemysłowej, aczkolwiek nie takich, które poruszyłyby głównymi parami walutowymi. O 8:00 - Rumunia, o 9:00 - Słowacja, o 14:00 - Indie. Do tego o 14:30 wypowie się James Bullard z Fed, zaś o 15:15 Mario Draghi, szef EBC - i te momenty mogą już być ważne dla EUR/USD (na przykład). O 14:30 mamy również dane z Kanady o zatrudnieniu i bezrobociu, jak też i amerykański odczyt nt. cen eksportu i importu.
2018-05-10 21:17 | Angielski dżentelmen osłabiony |
Raporty codzienne |
W wirze wydarzeń
Parę tematów było dziś istotnych. Jeden z nich dotyczył Wielkiej Brytanii. Odczyt dotyczący produkcji przemysłowej za marzec trochę rozczarował, oczekiwano +3,1 proc. r/r, wygenerowano faktycznie +2,9 proc. Ważniejsze były jednak kwestie związane ze stopą procentową.
Otóż o 13:00 okazało się, zresztą zgodnie z prognozą, iż Bank Anglii na razie nie zmienił głównej stopy, utrzymując ją na poziomie 0,50 proc. Siedem głosów było za tym krokiem (albo: za brakiem kroku...), dwa przeciw. Istotne jest zaś to, iż Mark Carney, szef BoE, potwierdził, iż zakłada na ten rok podwyżkę stóp, o ile nie będzie jakichś szokujących czynników wpływających na gospodarkę. Tej natomiast umiarkowanego zacieśnienia, zaś wpływ Brexitu na gospodarkę można uznać za stały, nie zwiększający się.
2018-05-10 07:20 | Brytyjskie procenty o pierwszej po południu |
Raporty codzienne |
W Europie i Ameryce
Wstępnie niepokojące sygnały nadchodzą ostatnio z Niemiec - o tym już parę razy pisaliśmy, analizując dane takie jak PMI, Ifo, ZEW czy te dotyczące przemysłu.
W tym kontekście warto zauważyć, że np. wczoraj rozczarowały także dwa inne kraje Strefy Euro, tj. Francja (dynamika produkcji przemysłowej za marzec -0,4 proc. m/m, oczekiwano +0,3 proc.) i Włochy (spadek marcowej sprzedaży detalicznej o 0,2 proc. m/m przy prognozie +0,1 proc.). Nie upieramy się, że to oznaki wpisujące się w owo niemieckie fatum przywołane na początku, ale zawsze warto mieć rzecz na uwadze i rękę na pulsie (tudzież oczy z tyłu głowy i cokolwiek mógłby sobie jeszcze czytelnik dopowiedzieć, korzystając z obfitości przysłów i powiedzeń).
2018-05-09 07:21 | Kierunek pro-dolarowy |
Raporty codzienne |
Stan rzeczy
Stan rzeczy jest taki, iż eurodolar pozycjonuje się na 1,1855, a ropa WTI przy kursie 70,60 dolara za baryłkę. Innymi słowy, ropa jest droga, dolar mocny, a w tle mamy wzrost napięcia pomiędzy Iranem i USA. Ale także pomiędzy Europą a USA, bo państwa UE uczestniczące w porozumieniu nuklearnym z Teheranem wcale nie kwapią się do realizowania programu sankcyjnego prezydenta Trumpa.
2018-05-08 22:49 | Naftowe przesunięcia na serio |
Raporty codzienne |
Neokonserwatyzm w pełnej krasie?
Niewątpliwie Donald Trump zaczyna się... błąd, dawno już zaczął się wpisywać w tradycję polityki neokonserwatywnej, a więc nastawionej na konfrontację USA z państwami uważanymi za niedemokratyczne, groźne z powodu broni jądrowej czy wrogie Izraelowi. Trudno powiedzieć, co na to ci wyborcy Trumpa, którzy spodziewali się po nim podejścia izolacjonistycznego - ale faktem jest to, że prezydent USA ogłosił, iż wycofa swój kraj z porozumienia nuklearnego zawartego z Iranem.
Porozumienie podpisano w roku 2015 i w skrócie wygląda ono tak: po jednej stronie jest Iran, po drugiej USA, Chiny, Rosja, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Iran zobowiązuje się do ograniczenia programu nuklearnego w zamian za zdjęcie wielu sankcji, którymi był obciążony.
2018-05-08 07:09 | Niemiecka gospodarka w centrum uwagi |
Raporty codzienne |
Ważne Niemcy
Dziś o 8:00 poznamy odczyt nt. dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech (za marzec). Prognozuje się +0,8 proc. m/m po lutowym spadku o 1,6 proc. m/m. Niewykluczone jednak, że rezultat będzie słabszy, biorąc pod uwagę, że ostatnio publikacje niemieckie często rozczarowują.
I tak np. kwietniowy PMI dla sektora usług wyniósł tylko 53 pkt, gdy na rynku oczekiwano 54,1 pkt. PMI dla przemysłu po prostu wpisał się w prognozę (58,1 pkt), co formalnie nie było rozczarowaniem, ale raczej trudno uznać to za bardzo pozytywny impuls. Indeks Ifo miał ze 103,3 pkt (wartość według nowego systemu liczenia tego wskaźnika) zejść do 102,7 pkt, było 102,1 pkt. Indeks ZEW spadł do poziomu -8,1 pkt przy prognozie -1 pkt i marcowym wyniku 5,1 pkt. W lutym, dla przypomnienia, notowano 17,8 pkt.
2018-05-07 20:46 | Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę |
Raporty codzienne |
Liczne ciekawe informacje
Nie wszystkie dzisiejsze newsy miały wymiar globalny, istotny np. dla eurodolara czy głównych indeksów giełdowych - ale wiele z nich miało taki charakter. Ostatecznie zresztą nawet te bardziej niszowe są pod pewnymi względami intrygujące.
Na przykład rumuński bank centralny w obliczu wysokiej inflacji (wyższej niż docelowa) dokonał trzeciej w tym roku podwyżki stóp procentowych, lokując główną na poziomie 2,50 proc., gdy poprzednio było 2,25 proc. Rumunia ostatnimi czasy prężnie się rozwija, ale warto pamiętać, że także inne kraje, podobne i niepodobne do niej, w tym m.in. Czechy, idą w stronę wyższego oprocentowania - ruch zacieśniający wykonano tam w ubiegłym tygodniu, do 0,75 proc.
Odwrotnie jest w Polsce - może nie w tym sensie, iżbyśmy obniżali oprocentowanie, ale w tym, iż RPP trzyma łagodny kurs. Więcej o tym w drugiej części raportu.