FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

25 grudzień 2024

Puls rynku

2018-04-20 22:46

Moc dolara aktywowana

Raporty tygodniowe

Idziemy w dół
Bez przesady – moc dolara to mieliśmy na przełomie lat 2016 i 2017, gdy wykres był przy 1,04 i niżej. Teraz mamy stan konsolidacji na znacznie wyższych poziomach – i układ ów utrzymuje się gdzieś od drugiej połowy stycznia.

Ale oczywiście nie o takich terminach mówimy w tytule. Rzecz w tym, że przez kilka dni wykres poruszał się w pasie 1,2330 – 1,2410 (w przybliżeniu). Próbowano (nawet skutecznie) osłabiać dolara i umacniać euro. Ostatecznie jednak dolar wygrał to mocowanie się – i dziś wykres zaczął osuwać się na południe. Cóż, dzieje się to niejako w zgodzie z faktem, że dotychczasowe maksima z kwietnia są poniżej tych z marca, a te – poniżej tych z lutego. Dziś zaliczono 1,2250. Z drugiej strony, poziom ten można też potraktować jako trzeci lokalny dołek, dwa poprzednie to ten z początku kwietnia i ten z przełomu lutego i marca. To z kolei dawałoby trend wzrostowy, a obie linie – "maksimowa" i "minimowa" – układałyby się w trójkąt. Da się tak na to patrzeć, choć doszukiwanie się kształtów, zwłaszcza w konsolidacjach, bywa zwodnicze.

2018-04-20 07:34

Eurodolar spokojnie błądzący

Raporty codzienne

Wąskie wahania
Oczywiście w ujęciu dłuższym, obejmującym czas od drugiej połowy stycznia, zakres wahań eurodolara jest nawet szeroki. Kto sprzedał euro w lutym przy kursach rzędu 1,2550, a potem odwrócił pozycje na przełomie lutego i marca przy 1,2160 – mógł się cieszyć. Taki mniej więcej jest zakres wahań.

Ale ostatnich kilka sesji to zawężenie tego zakresu, to swego rodzaju konsolidacja wewnętrzna w obszarze 1,23 – 1,24. Dolne ograniczenie jest nawet wyżej, przynajmniej od 16 kwietnia. Wędrówka robi się trochę mało ciekawa.

Wczoraj mieliśmy dobry odczyt indeksu Fed z Filadelfii, ale też swego rodzaju ostrzeżenie ze strony p. Quarlesa z FOMC, który mówił, iż w roku 2008 też wszyscy sądzili, że ryzyka dla systemu finansowego są umiarkowane. Z kolei p. Bullard mówił dzień wcześniej o ryzyku odwrócenia się krzywej dochodowości i o tym, że na rynku nie bardzo się widzi presję inflacyjną.

2018-04-19 21:50

Po danych, po słowach

Raporty codzienne

Rynek poza Polską
Eurodolar zaliczył rankiem poziom 1,24 i zaraz odbił się od niego. Wykres od paru dni nie może pokonać tej okolicy. Co więcej, notowania przesunęły się potem aż do 1,2330. To z kolei rejon zbliżony do minimów z wczoraj i przedwczoraj. Czyżby krótkoterminowa konsolidacja wewnątrz konsolidacji znacznie szerszej?

Zapewne tak. Obecnie mamy 1,2350. Rynek mógł pozytywnie spojrzeć na dolara np. dlatego, że indeks Philadelphia Fed zanotował wzrost z 22,3 pkt do 23,2 pkt, gdy tymczasem prognozy przewidywały poziom 20,1 pkt. Być może gracze nie przejęli się trochę zjadliwą opinią p. Quarlesa z Fed, który powiedział, że ryzyka dla systemu finansowego są obecnie umiarkowane – "ale taki sam pogląd panował przed rokiem 2008" (czyli rokiem kryzysu).

2018-04-19 07:21

To, co wpłynie na kursy

Raporty codzienne

Abe i nie tylko
Japoński premier Abe stwierdził, że handel z USA będzie rozwijany, podobnie jak amerykańskie inwestycje w Japonii, a wszystko to z korzyścią dla obu państw czy też narodów. Premier gotów jest rozmawiać o wolnej, obustronnej wymianie, prowadzonej na równych zasadach. Różnica jest może taka, iż USA zainteresowane są traktatem bilateralnym, Japonii podoba się forma TPP (Partnerstwa Trans-Pacyficznego).

Jakkolwiek by nie było, cała wypowiedź jest krokiem naprzód ku Trumpowi, a nawet krokiem z lekko pochyloną głową. O to w końcu chodziło prezydentowi USA, by rozpocząć negocjacje, a w razie czego mieć w garści broń, jaką są ewentualne cła.

USD/JPY podbił nad ranem ze 107,18 pkt do 107,52 pkt, po czym trochę się osunął na południe, niemniej dolar nadal jest mocniejszy niż w nocy – i niż np. wczoraj lub przedwczoraj. Można też przypomnieć, że 26 marca notowano ok. 104,7 pkt.

2018-04-18 19:06

Gołębie z Kanady

Raporty codzienne

Wydarzenia dnia
Para CAD/USD przed 16:00 dobiła do 0,7970, po czym w szybkim tempie spadła, obecnie klaruje się przy 0,79. Można na to spojrzeć inaczej: para USD/CAD wzrosła z 1,2550 do 1,2656. Tak czy inaczej, oznacza to, że dolar amerykański się wzmocnił.

To, że Bank Kanady o 16:00 nie podwyższył stóp procentowych, nie było aż takim zaskoczeniem, tego się w zasadzie spodziewano. Warto zresztą pamiętać, że w lipcu dość nieoczekiwanie BoC podwyższył oprocentowanie – po raz pierwszy od siedmiu lat. Wtedy wygenerowano ruch z 0,5 proc. do 0,75 proc. Później wykonano kolejne posunięcia i ostatnio mieliśmy 1,25 proc. Ten poziom został dziś utrzymany.

Istotne były jednak komentarze p. Poloza, szefa Banku. Jego zdaniem gospodarka Kanady wciąż nie jest zdolna do tego, by utrzymać samodzielnie pełną produktywność. Z tego powodu stopy procentowe powinny pozostać na razie poniżej neutralnego poziomu. Z kolei p. Wilkins stwierdził, że zmiany w prawie podatkowym USA stały się pewnego rodzaju konkurencją. Do tego można znów przytoczyć wypowiedź Poloza o tym, że co prawda inflacja rośnie pomyślnie, ale nadal są niejasności w kwestii wzrostu płac.

2018-04-18 09:24

O zarobkach i zatrudnieniu

Raporty codzienne

Główna para i świat
Eurodolar lokuje się obecnie na poziomie 1,2350, jeszcze ok. ósmej rano notował 1,2380. Na razie więc dolar trochę zarabia, wszelako nadal są to wahania konsolidacyjne. Mówimy tu zarówno o konsolidacji ostatnich kilku dni (ok. tygodnia), jak i o tej szerszej, wszczętej w styczniu.

Dziśw nocy pojawiły się wiadomości z Japonii o eksporcie i imporcie za marzec. Jedne i drugie rozczarowały. W pierwszym przypadku oczekiwano +4,7 proc. r/r, było +2,1 proc. r/r, w drugim zanotowano spadek r/r o 0,6 proc. miast wzrostu o 5,4 proc. Para USD/JPY poszła nieco w górę, ze 107 pkt do 107,35 pkt, co oznacza, że jen się osłabił. Zaczął się osłabiać w marcu, po tym, jak przez wcześniejsze 2,5 miesiąca wykres szedł na południe (przypomnijmy, w styczniu mieliśmy więcej niż 113 pkt).

2018-04-17 20:54

Cierpliwość i inflacja

Raporty codzienne

Fed i wieści makro
O cierpliwości mówił dziś Charles Evans z FOMC – który jednak w tym roku nie głosuje. Owszem, jego zdaniem stopy procentowe mogą być stopniowo podnoszone – tym niemniej Fed w zasadzie może sobie pozwolić na politykę jeszcze bardziej umiarkowaną niż obecna. Po prostu inflacja wciąż jest jeszcze zbyt niska, nie ma też dostatecznego parcia na wzrost płac.

Z kolei John Williams uspokojał tych, którzy obawiają się zjawiska odwróconej krzywej dochodowości obligacji. Jego zdaniem na razie krzywa ta w USA spłaszcza się w normalny sposób i nie ma jeszcze oznak odwrócenia, choć gdyby były, to należałoby je traktować poważnie – jako zapowiedź recesji. Na razie jednak źle nie jest: Williams liczy na to, że w przyszłym roku bezrobocie zejdzie do 3,5 proc., uważa też, że inflacja zbliża się do 2-procentowego celu.

2018-04-17 08:35

Niemiecki ZEW i wypowiedzi decydentów Fed

Raporty codzienne

Co w programie?
Nad ranem ukazały się chińskie dane makro. PKB za I kw. 2018 wygenerował dynamikę +6,8 proc./ r/r, oczekiwano +6,7 proc. Produkcja przemysłowa za marzec trochę rozczarowała, prognozowano bowiem +6,2 proc. r/r, a było faktycznie +6 proc. Sprzedaż detaliczna wypadła nieźle (+10,1 proc. r/r, przewidywano +9,9 proc.), inwestycje w wielkich miastach ukształtowały się delikatnie poniżej założeń.

O 10:30 poznamy dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii: bezrobocie, wynagrodzenia, wnioski o zasiłek. O 11:00 ukaże się istotny wskaźnik gospodarki niemieckiej, mianowicie indeks Instytutu ZEW. Oczekuje się zejścia z 5,1 pkt do -1 pkt. Wynik z marca i tak był już rozczarowujący, bo w lutym notowano 17,8 pkt (a w styczniu 20,4 pkt). Obniżka wskaźnika zatem postępuje, co niepokoi.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice