FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

25 grudzień 2024

Puls rynku

2018-03-20 20:56

Orzeł w gorszej formie

Raporty codzienne

Moc dolara
Orzeł jest w niełasce rynku, ale ten polski, rodzimy, bielik z naszego godła. Bo ten amerykański wzbił się do lotu. Eurodolar poszedł w dół, osunął się z 1,2350 do 1,2250 i niżej. Co było powodem? Co będzie dalej?

Na pewno zawiódł indeks ZEW z Niemiec, oczekiwano bowiem zejścia z 17,8 pkt do 13 pkt, co i tak byłoby wyraźnym osłabieniem, a tymczasem faktyczny rezultat to 5,1 pkt. I w ten sposób euro straciło na wartości po krótkiej zwyżce, wywołanej wczorajszymi doniesieniami Reuters o sytuacji w gronie decydentów z EBC. Sytuacja ta polega na tym, że decydenci mają jakoby wstępnie rozważać podwyżkę stóp w przyszłości, niekoniecznie w bliskiej – ale jednak.

Zresztą, dolar tak czy inaczej czeka na jutrzejsze posiedzenie FOMC. O 19:00 w środę poznamy decyzję na temat stopy funduszy federalnych, powszechnie zakłada się ruch w górę. Umacnianie USD pod taki scenariusz tudzież pod scenariusz w miarę jastrzębiej konferencji prasowej to normalny stan rzeczy... ale gdyby dolar tracił, to moglibyśmy napisać, że sprawy są już wycenione albo że rynek ustawia się wysoko, aby mieć skąd schodzić – i że jest to, naturalnie, paradoks czy też pozorny paradoks. Kwaśno to zabrzmiało, niemniej prawda jest taka, że w obliczu ważnych posiedzeń banków centralnych rynek płata figle i zachowuje się dziwnie – w końcu każdy każdego pragnie przechytrzyć.

2018-03-20 07:50

W klimacie droższego euro

Raporty codzienne

Już jutro
Już jutro, ale dopiero wieczorem, o 19:00, przekonamy się, czy Fed faktycznie podwyższy stopę funduszy federalnych w USA. Rynek w zasadzie w to wierzy, niemniej dolar nie przyjmuje jakiejś szczególnie wysokiej wartości, a wręcz przeciwnie – wczoraj wymownie stracił. To jednak wynikało z przecieków Reuters.

Otóż podano informacje, według których w gronie decydentów EBC toczą się już poważne rozmowy o przyszłej podwyżce stóp. Nie zmienia to oczywiście tego, że jeśli nawet QE skończy się we wrześniu, to niskie stopy nie będą ruszane jeszcze przez długi czas. Tym niemniej temat jest na stoliku, można rzec.

2018-03-19 18:32

Euro podrożało nie bez powodu

Raporty codzienne

Wieści z EBC
Agencja Reuters podała dziś, powołując się na bliżej nieokreślone źródła w Europejskim Banku Centralnym, iż tenże bank coraz bardziej zbliża się do podwyżki stóp procentowych. Lub może inaczej: coraz więcej dyskutuje się na ten temat w kręgu zarządzającym polityką monetarną Strefy Euro.

Oczywiście w największej ogólności jest jasne, że powoli, stopniowo, ostrożnie (czytelnik może tu dodać jeszcze kilka przysłówków) EBC idzie w kierunku zacieśnienia polityki. Tym niemniej informacja o konkretnych rozważaniach to zawsze mocny akcent. Szefowie EBC mają, według Reuters, pozytywnie oceniać perspektywy ekonomiczne Europy i nawet gołębie nie domagają się przedłużenia QE ponad koniec III kw. br. Debata ma coraz bardziej tyczyć się nachylenia ścieżki stóp w późniejszym czasie.

2018-03-19 08:35

Przemysł i budowlanka

Raporty codzienne

Co z eurodolarem?
Piłka jest teraz trochę bardziej po stronie dolara. Mamy 1,2265 na wykresie. Górne ograniczenie trwającej od ok. trzech miesięcy konsolidacji to nawet 1,2550. Jesteśmy zatem bliżej dolnego, które pozycjonować można w pobliżu 1,2160-70.

Dziś o 10:00 mamy odczyt nt. produkcji przemysłowej we Włoszech, o 11:00 bilans handlu zagranicznego Strefy Euro, zaś o 14:40 – wypowiedź publiczną R. Bostica z Rezerwy Federalnej w Atlancie. Jutro w miarę istotny będzie niemiecki wskaźnik gospodarczy ZEW, a pojutrze mamy finał obrad FOMC. Rynek spodziewa się ruchu w górę na stopach procentowych – z zakresu 1,25 – 1,50 proc. do 1,50 – 1,75 proc. Fakty poznamy o 19:00 w środę, zaś o 19:30 zacznie się konferencja prasowa.

2018-03-16 21:42

Inflacyjne clou programu

Raporty tygodniowe

Wokół euro, dolara i nie tylko
Pod koniec tygodnia roboczego, tj. w piątek wieczorem, wykres eurodolara pozycjonuje się w pobliżu 1,2285. Tydzień temu było podobnie, niemniej w międzyczasie notowania wzrosły nawet do 1,24 i wyżej.

Z początku efekt kontr-dolarowy wywierać mogły dane z rynku pracy USA, opublikowane w miniony piątek. Zatrudnienie co prawda wzrosło bardzo elegancko, ale zawiodła płaca godzinowa, do tego trochę wzrosło bezrobocie. Poza tym inflacja CPI w USA nie była zbyt przebojowa, po prostu wpisała się w prognozy (mowa o danych za luty, opublikowanych we wtorek).

W środę wszelako rozczarowała produkcja przemysłowa w Strefie Euro, dynamika wyniosła (za styczeń) -1 proc. m/m oraz +2,7 proc. r/r, oczekiwano -0,4 proc. m/m i +4,7 proc. r/r. Z drugiej strony, nie da się ukryć, że w Stanach w środę też mieliśmy słaby odczyt – mianowicie o sprzedaży detalicznej (poniżej przewidywań, w tym spadek o 0,1 proc. m/m w lutym).

2018-03-16 07:09

Złoty nadal w stanie osłabienia wartości

Raporty codzienne

Rynkowe wieści
Eurodolar pozycjonuje się niemal równo na 1,23 – wczoraj dolar trochę zyskał na wartości, może nawet sporo, jak na ostatnie dni (jakkolwiek do żadnego przełomu w szerokiej, trzymiesięcznej konsolidacji nie doszło).

Dzisiejsze kalendarium oferuje nam m.in. inflację HICP dla Strefy Euro (o godzinie 11:00), a także dane z USA o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych  budowach (o 13:30). Do tego o 14:15 mamy odczyt nt. produkcji przemysłowej w Stanach za luty, zaś o 15:00 – indeks Uniwersytetu Michigan.

2018-03-15 21:35

Inflacja zrobiła swoje

Raporty codzienne

Uskrzydlony dolar
No, bez przesady – może powiedzieć czytelnik. Rzeczywiście, do przełomu nie doszło, eurodolar nadal błądzi w konsolidacji. Ale też nie ma się co dziwić, jest to przecież konsolidacja dość szeroka. Jej dolne ograniczenie to ok. 1,2160 – 1,22, a mamy teraz kurs 1,23.

Maksima z dnia, notowane rano, to ok. 1,2380. Od tego czasu wykres idzie na południe, dolar się umacnia, euro traci. W sumie to po prostu powrót do obrazu z 9 – 12 marca.

Co do danych makro z USA, to wcale nie były dziś aż tak dobre. Na pewno świetne wrażenie zrobił indeks NY Empire State – zanotowano 22,5 pkt przy prognozie 15 pkt – ale poniżej prognoz były Philadelphia Fed czy NAHB.

2018-03-15 08:54

Popołudniowe publikacje z USA

Raporty codzienne

Rynek głównej pary
Główna para walutowa – czyli eurodolar – pozycjonuje się dziś rano przy 1,2370. Jesteśmy zatem w głębi ciągnącej się już od trzech miesięcy konsolidacji, której dolne ograniczenie to ok. 1,2160, a górne to 1,2550.

Wczoraj mieliśmy wypowiedź Mario Draghiego, w której potwierdził on swoje dotychczasowe przeświadczenia na temat polityki monetarnej w Strefie Euro. W skrócie wygląda to tak: dane gospodarcze są niezłe i coraz lepsze, ale nadal są pewne obszary niepewności, zwłaszcza inflacja, tak więc polityka winna pozostać "patient, persistent and prudent".

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice