Puls rynku
2018-03-14 20:31 | Cierpliwa, trwała i ostrożna |
Raporty codzienne |
Tak powiedział
Patient, persistent and prudent – takich właśnie słów użył dziś Mario Draghi, opisując politykę monetarną, jaką będzie prowadzić Europejski Bank Centralny. Poza tym mówił jeszcze wiele innych rzeczy, przy czym ogólna wymowa tego wszystkiego była mniej więcej taka: pokonaliśmy kryzys, luźna polityka pieniężna bardzo w tym pomogła, perspektywy są niezłe, ale nadal nie wszystko, zwłaszcza w kwestii inflacji, jest pewne i potwierdzone. Stąd też konieczna jest cierpliwość i dwa pozostałe elementy owej triady.
Nie można powiedzieć, by te słowa, wpisujące się zresztą w znane tezy Mario Draghiego, wstrząsnęły eurodolarem. Kurs to 1,2370, nad ranem było ok. 1,2415 (w szczytach), po południu 1,2350 w minimach.
Produkcja przemysłowa w Strefie Euro spadła w styczniu o 1 proc. m/m oraz wzrosła o 2,7 proc. r/r. Odczyt był słaby: oczekiwano -0,4 proc. m/m i +4,7 proc. r/r. Równocześnie jednak mizerne były też dane z USA o sprzedaży detalicznej. Dynamika to -0,1 proc. m/m, przewidywano +0,3 proc. Trzeba jednak dodać, że w ramach rewizji poprawiono odczyt ze stycznia.
2018-03-14 06:47 | Dane makro mogą wpłynąć na eurodolara |
Raporty codzienne |
Główna para
Sam tytuł naszego raportu nie jest specjalnie odkrywczy, bo zawsze można tak powiedzieć. Ale nie zawsze mamy takie dane w harmonogramie. Na przykład poniedziałek był niemal pusty pod względem pozycji mogących zmienić losy eurodolara.
Z drugiej strony, w ostatni piątek mieliśmy payrollsy: zatrudnienie było w USA świetne (w lutym), ale płaca godzinowa cechowała się dynamiką słabszą od oczekiwanej, przez co ogólny wydźwięk był razem antydolarowy. Wczoraj mieliśmy odczyt o inflacji CPI: zgodny z prognozami, bez fajerwerków. Dolar na tej fali stracił jeszcze bardziej i dziś rano mamy 1,2415.
Otóż o 8:00 poznamy inflację CPI i HICP dla Niemiec, zaś o 11:00 dynamikę produkcji przemysłowej w Strefie Euro za styczeń. Prognozy to -0,4 proc. m/m oraz +4,7 proc. r/r. Do tego o 13:30 mamy dane z USA: odczyty o sprzedaży detalicznej i inflacji PPI, wszystkie dotyczące lutego. Publicznie wystąpią dziś liczni przedstawiciele szefostwa EBC: Coeure (8:30), Draghi (9:00), Angeloni (9:45) i Praet (też 9:45), następnie Constancio (o 11:00) i znów Coeure (o 17:15).
2018-03-13 20:59 | Jutro ciekawe dane z USA i Europy |
Raporty codzienne |
Notowania głównej pary
Eurodolar w godzinach porannych błądził w okolicach 1,2315 – 1,2340. Sytuacja była niepewna, dopiero po 13:30 zaczęły się poważniejsze zmiany. Kurs wybił na północ, by po 17:00 osiągnąć 1,24.
Tak więc dolar stracił na wartości. Gdyby odczyt inflacyjny z 13:30 był naprawdę wysoki, to oznaczałoby to, że Fed może pewniej czuć się w temacie podwyżek stóp. Ale odczyt był po prostu zgodny z prognozami: +0,2 proc. m/m oraz +1,8 proc. r/r.
2018-03-13 08:45 | Słabość i siła dolara |
Raporty codzienne |
Na głównej parze
W jakiejś mierze dolar jest silny – bo przecież wykres górnej pary nie bada rejonów typu 1,2530-50, co przecież miało miejsce w styczniu i lutym (w skrajnych momentach). Ale jest i słaby, bo notowania plasują się przy 1,2330, znacznie powyżej dołka z przełomu lutego i marca, który wykreowano przy 1,2160-70.
Warto pamiętać o danych z piątku, o tzw. payrollsach. Były trochę niezwykłe: bezrobocie utrzymało w USA poziom 4,1 proc., zamiast spaść do 4 proc., by zadowolić analityków z ich prognozami; - zatrudnienie w lutym zwiększyło się naprawdę solidnie, wynik poza rolnictwem to 313 tys. miejsc, oczekiwano zaś tylko 200 tys.; - ale płaca godzinowa obniżyła swą dynamikę, za luty to jedynie +2,6 proc. r/r, gdy przewidywano +2,8 proc. Obniżono przy tym rezultat styczniowy.
To jest tak: generalnie zmiana zatrudnienia to podstawa, ale płaca godzinowa okazuje się nawet ważniejsza, gdy wymownie odbiega od prognoz. Być może więc w tym najnowszym jej odczycie należy upatrywać relatywnego osłabienia dolara. Generalna perspektywa rynkowa to jak na razie trzy podwyżki stóp w USA na ten rok, ale np. niektórzy oficjele Fed mówili o „co najmniej trzech”, o czterech itd. Jeśli piątkowa publikacja nie okaże się jednorazową wpadką, to na rynku pojawi się większa nuta sceptycyzmu.
2018-03-12 21:47 | Poniedziałek bez rewolucji |
Raporty codzienne |
Eurodolar – gdzie teraz jest?
Eurodolar pozycjonuje się wieczorem, przed godziną 22:00, w okolicach 1,2335. W minimach dziennych notowano poziomy rzędu 1,2290, obecne zaś wartości zbliżone są do szczytów z godziny dziewiątej rano.
Cóż tu dużo mówić: działo się relatywnie niewiele, ale też mało było ciekawych rzeczy w kalendarium. Trudno sądzić, by na wykres eurodolara wpłynęły dane z Indii o produkcji przemysłowej, ale może warto powiedzieć, że w skali rocznej zanotowano (za styczeń) +7,5 proc. r/r, gdy oczekiwano +6,7 proc.
Wątpliwe, by rynkami w jakiś przełomowy sposób wstrząsnęła wypowiedź p. Coeure z EBC o tym, iż krótkoterminowe stopy zapewne pozostaną na bardzo niskich poziomach, a inflacja wciąż nie osiągnęła właściwego dla Strefy Euro poziomu.
2018-03-12 05:39 | Dziś w kalendarium raczej niewiele |
Raporty codzienne |
Egzotyczny wątek
Dziś w kalendarium niewiele danych makro – zaś te, które się pojawią, raczej nie wstrząsną głównymi rynkami czy aktywami. Można oczywiście wspomnieć o bilansie handlu zagranicznego Rumunii czy saldzie rachunku bieżącego Turcji (obie publikacje poznamy o 8:00), ale jeśli już patrzeć na niszowe gospodarki, to ważniejsza będzie godzina 13:00.
Otóż o 13:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w Indiach za styczeń. Prognozuje się +6,7 proc. r/r, w grudniu było +7,1 proc. Zresztą, to nisza całkiem spora i coraz ważniejsza w kontekście światowym. Nawiasem mówiąc, poznamy też tamtejszą inflację CPI.
2018-03-09 23:16 | Rytm boczny |
Raporty tygodniowe |
Słowo o eurodolarze
Precyzyjniej byłoby mówić o trendzie bocznym, albo o rytmie trendu bocznego – ale pozwoliliśmy sobie na mały skrót myślowy. Eurodolar błądzi w konsolidacji od połowy stycznia, zakres wahań to ok. 1,2160 – 1,2550.
W minionym tygodniu (tj. tym, który poprzedzał obecny, i tak się zresztą kończący) główna para poszła ostro w górę, dolar sporo stracił, kreślono wartości rzędu 1,2440. Powodem były w głównej mierze zapowiedzi Donalda Trumpa, dotyczące wprowadzenia ceł (i to wysokich) na stal oraz aluminum. To krok uderzający najbardziej chyba w Meksyk i Kanadę. Odpowiednie rozporządzenie zostało już zresztą podpisane, a Trump chce przy jego pomocy wymóc m.in. renegocjację układu NAFTA – tak, by stał się on korzystniejszy dla USA. W każdym razie wywiązała się z tego niemała afera na rynkach, pojawiły się (np. w Europie) głosy, iż powinno się odpowiedzieć na ruch Trumpa cłami odwetowymi etc.
2018-03-09 09:55 | Tak jak co miesiąc |
Raporty codzienne |
Pół godziny przed trzecią
...po południu. Wtedy poznamy tzw. non-farm payrolls, to znaczy dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych, te oficjalne (w odróżnieniu od raportu prywatnej firmy ADP, który został podany w środę i wypadł pozytywnie).
Tak więc o 14:30 przekonamy się, o ile wzrosło w lutym zatrudnienie, jaka była płaca godzinowa, jakie było bezrobocie w Stanach. Im lepsze dane, tym lepiej dla dolara. Ten jednak i tak ma się nieźle po wczorajszym posiedzeniu EBC i wczorajszych słabych danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Dzisiejszy odczyt dotyczący produkcji przemysłowej w Niemczech też zresztą był mizerny: zanotowano -0,1 proc. m/m oraz +5,5 proc. r/r (po uwzględnieniu sezonowości), a oczekiwano +0,5 proc. m/m oraz +6 proc. r/r.