FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

26 grudzień 2024

Puls rynku

2018-03-08 21:37

Euro przezwyciężone

Raporty codzienne

Eurodolar obniżony
Eurodolar obniżony, euro przezwyciężone – przynajmniej w krótkim terminie. A może i w długim? Cały czas przypominamy o tym, że na głównej parze od 10 lat, od szczytów z roku 2008, widać postęp siły dolara. Odpowiednia linia spadkowa na wykresie powinna zostać w najbliższych tygodniach przebita lub potwierdzona.

Za potwierdzeniem są oczywiście pewne argumenty: np. w odniesieniu do USA zakłada się powszechnie co najmniej trzy podwyżki stóp na ten rok, a w odniesieniu do Europy... Cóż, tu wypowiedział się dziś Europejski Bank Centralny. Okazuje się, że na razie parametrów polityki nie zmieniono, np. program QE to nadal 30 mld EUR miesięcznie. Ma on potrwać co najmniej do końca września 2018 (co najmniej!), zaś w razie potrzeby będzie przedłużony. Jeszcze długo po zakończeniu QE, kiedykolwiek ono nastąpi, reinwestowane będą odsetki ze skupu obligacji. Naturalnie możemy się spodziewać ultra-niskich stóp.

2018-03-08 04:25

O Trumpie oraz o RPP

Raporty codzienne

Ze świata
Para walutowa dolar-jen znajduje się na poziomie 106,095 pkt, gdy piszemy te słowa wczesnym rankiem 8 marca. W marcu notowano już poziomy jeszcze niższe, ale generalnie i tak wykres sytuuje się na południowych rubieżach. Trend spadkowy, czyli wzmacniający jena, trwa od początku roku, a poniekąd i od listopada 2017.

Nie zmienia tego fakt, że Bank Japonii głośno deklaruje, iż będzie prowadzić (ultra)luźną politykę i dokładać jenów na rynek w ramach QE tudzież strategii niskich stóp. Tymczasem w nocy podano dane makro z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dynamika PKB Japonii za IV kw. 2017 roku wyniosła +0,4 proc. k/k oraz +2 proc. r/r. Oczekiwano +0,2 proc. k/k tudzież +1,5 proc. r/r, tak więc uzyskane wyniki są bardzo przyzwoite. Wynik annualizowany to +1,6 proc., przewidywano +0,9 proc.

2018-03-07 22:34

Na euro-złotym moment zmiany

Raporty codzienne

ADP wypadł elegancko
Automatic Data Processing, prywatna firma z branży ekonomiczno-finansowej, przedstawiła swoje oszacowanie zmiany zatrudnienia w USA w lutym tego roku. Wynik to 235 tys. nowych posad, gdy tymczasem oczekiwano 195 tys. Ba, podwyższono też wynik ze stycznia – z 234 tys. do 244 tys.

Teoretycznie powinno to być traktowane jako zapowiedź udanych payrollsów, które poznamy w piątek – ale w praktyce rozstęp między ADP a danymi rządowymi może być duży. Zresztą, eurodolar jest skoncentrowany raczej na wieściach z frontu celno-handlowego Donalda Trumpa. Owszem, para schodziła dziś poniżej 1,24 – ale tylko chwilowo i nieznacznie: do 1,2385.

2018-03-07 10:03

ADP w programie

Raporty codzienne

Na eurodolarze
Na eurodolarze zaliczyliśmy dziś wczesnym rankiem kurs 1,2435 (mniej więcej), teraz widzimy bardzo delikatną korektę i poziom 1,2410. Naturalnie dolar nadal jest słaby. Teoretycznie wyzwaniem jest nawet rejon 1,2555.

Dolarowi zaszkodził w minionych dniach przede wszystkim prezydent Trump. Wywołał burzę wprowadzeniem ceł na stal i aluminium, a jego autorytetowi zapewne nie pomogło i to, że wczoraj z funkcji prezydenckiego doradcy zrezygnował Gary Cohn. To człowiek Goldman Sachs, uważany za gospodarczego wolnorynkowca. Trump oczywiście też się za takowego uważa, ale ochoczo uderza w tony protekcjonizmu. Rynek, niskie podatki, mała biurokracja – tak, ale głównie u siebie i dla siebie, dla biznesu amerykańskiego. Na zewnątrz: cła, wsparcie eksportu itd.

2018-03-06 23:55

Walka Trumpa trwa, a co w jej tle?

Raporty codzienne

Ważny czas
Gary Cohn, doradca Donalda Trumpa ds. Gospodarczych, oficjalnie podał się do dymisji. Wynika to z faktu, że nie zgadza się z polityką prezydenta w kwestii ceł na stal i aluminium.

Tymczasem Trump nie daje za wygraną: żąda renegocjacji paktu NAFTA, głosząc, że jest on korzystny dla Kanady i Meksyku, nie dla USA. Ma pretensje do Unii Europejskiej, oskarżając ją o tworzenie niekorzystnych warunków dla amerykańskiego biznesu. Całą sytuację przedstawia jedynie jako sprawiedliwe dążenie (z jego strony) do uczciwej równowagi.

Ale dolar na tym traci. Zresztą – czy "ale"? Z polityką protekcjonizmu zgadza się właśnie słaby dolar. Mamy 1,2425 – jeszcze rano notowano wartości rzędu 1,2340. Gdzie te czasy, chciałoby się rzec, gdy mieliśmy 1,2170? A te czasy to... mniej niż tydzień temu.

2018-03-05 21:40

American dream o cłach i silnym przemyśle

Raporty codzienne

Temat nie ustaje
Kto wie – być może gdyby nie cała ta historia z cłami w USA, to eurodolar potwierdziłby swój 10-letni trend spadkowy, a wykres odbiłby się od linii i poszedł bardziej na południe. W zasadzie to właśnie się działo w ubiegłym tygodniu, gdy notowania od góry przeszły przez 1,22.

Ale Trump wiele zmienił i nie ustaje w swoich zabiegach. Prezydent USA twierdzi teraz, że należy ostro renegocjować układ NAFTA, bo Meksyk i Kanada są w jego ramach uprzywilejowane. Grozi też cłami na samochody z UE, gdy tymczasem prezydent Macron we Francji ogłasza, że Unia powinna proporcjonalnie i szybko odpowiedzieć na amerykańskie cła.

W tle mamy Rezerwę Federalną, która obniża systematycznie bilans, ale równocześnie z tym rośnie rentowność obligacji USA, wahająca się ostatnio w rejonie 2,8 – 2,9 proc. (w lutym były jeszcze wyższe poziomy). Dla przykładu, jeszcze jesienią było ok. 2,3 – 2,5 proc.

2018-03-05 04:42

Paradoksy protekcjonizmu i wykresy dolarowe

Raporty codzienne

Kurs i dane
Świat finansów cały czas jest pod wrażeniem (raczej negatywnym...) decyzji prezydenta Trumpa na temat ciężkiego oclenia stali i aluminium, wwożonych do USA zza granicy, np. z Kanady. Pojawiają się głosy, że ta polityka nie tylko zaszkodzi atmosferze pomiędzy państwami tudzież kondycji rynków giełdowych i forexowych – ale że okaże się słaba także i dla samych Stanów.

Trump szedł do wyborów hasłami, w których wolny rynek (hasła obniżki podatków, cofnięcia Obamacare, ograniczenia biurokracji) mieszały się z hasłami protekcjonizmu gospodarczego. Dziś te slogany realizuje – i pewnie z protekcjonizmem idzie mu łatwiej nawet niż z komponentem quasi-libertariańskim (czy raczej quasi-reaganowskim). Ale: jedną rzeczą jest to, że inne państwa mogą odpowiedzieć Trumpowi przy pomocy ceł odwetowych, a to będzie wojna handlowa. Drugą jest fakt, że w Stanach oprócz pracowników sektora stalowego są też liczne firmy (i ich pracownicy!), które wykorzystują stal i aluminium przy wytwarzaniu różnych artykułów. Jeśli będą nadal musiały ją importować, ale drożej, albo jeżeli amerykańscy producenci stali wykorzystają sytuację do tego, by podnieść swe ceny (poniżej równowartości ceł Trumpa, ale jednak) – to zapłacą za to konsumenci.

2018-03-02 20:32

Trump ratuje eurodolarowy trend boczny

Raporty tygodniowe

A miało być inaczej...
Poniekąd tak – wydawało się, że będzie inaczej. Przypomnijmy, że od stycznia (od drugiej połowy stycznia, powiedzmy) wykres eurodolara poruszał się w konsolidacji. Jej dolnym ograniczeniem był rejon 1,2180 – 1,22, za górne uznać można okolicę 1,2520-55.

Rzecz w tym, że w kończącym się tygodniu notowania zeszły poniżej 1,22 (tym samym naruszając dotychczasowe minima z lutego). Ba, było to zupełnie niedawno, bo wczoraj. Za powód uznać można przede wszystkim wypowiedź Jerome Powella w Izbie Reprezentantów. Została ona powszechnie odebrana jako jastrzębia: jako sugerująca co najmniej trzy podwyżki stóp procentowych w USA na ten rok. Ba, William Dudley z Fed mówił później nawet o czterech ruchach w górę, choć oczywiście "bez agresji" i na bazie napływających danych makro.

Tak czy inaczej, wydawało się, że konsolidacja została złamana dołem. Taki stan rzeczy mógłby się utrzymać, tyle że na rynku zamieszał prezydent Donald Trump. Oto bowiem Trump ogłosił, iż USA wprowadzają cła na stal (25 proc.) i aluminium (10 proc.) z zagranicy. To wywołało wielkie zamieszanie na rynkach. Indeksy giełdowe poszły w dół, a dolar radykalnie stracił (w sumie osłabienie dolara zgadza się z protekcjonistycznym kierunkiem polityki Trumpa). Trump twierdzi, że wkrótce USA stale będą kierować się zasadą wzajemności, ustalając na cudze produkty takie podatki, jakie są w ich krajach źródłowych nałożone na wyroby amerykańskie.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice