FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

12 styczeń 2025

Puls rynku

2015-08-11 07:01

Po korekcie głównej pary

Raporty codzienne

Eurodolar poniżej 1,10
Wczorajsze wybicia w okolice 1,1030-35 zostały oczywiście skorygowane i na razie jesteśmy przy 1,0970-80 na głównej parze walutowej, tj. na EUR/USD. Taka sytuacja jest przed godziną siódmą. Najwidoczniej rynek uważa, że jeszcze nie wszystko pogrzebane, jeśli chodzi o możliwość wrześniowej podwyżki stóp dla dolara – albo też, że nawet termin grudniowy nie uprawnia do jakiegoś euforycznego, zdecydowanego wycofywania się z amerykańskiej waluty i podbijania europejskiej.

2015-08-10 19:06

Eurodolar i amerykańska inflacja

Raporty codzienne

Główna para
Dennis Lockhart, szef Fed w Atlancie, podczas swoich dzisiejszych wystąpień publicznych podsumował historię poprawy gospodarczej w ostatnich latach, przypominając m.in. o znaczącym spadku bezrobocia (z 10 proc. do 5,3 proc., co uznał za stan niewiele odbiegający od pełnego zatrudnienia). Zwrócił jednak uwagę na to, że inflacja wciąż jest niska i potrzebne byłoby więcej dowodów na to, że zmierza do 2-procentowego celu Fed. W podobne tony uderzył drugi luminarz Fed, Stanley Fischer. On również stwierdził, że polityka niskich stóp zadziałała i zatrudnienie szybko rośnie (bardziej niż wcześniej zakładano). Jednocześnie powiedział jednak dość wyraźnie, że warunkiem podwyżki stóp będzie wzrost inflacji.

2015-08-10 06:42

Lockhart i inne sprawy

Raporty codzienne

Na eurodolarze
Dziś rano kurs eurodolara jest stosunkowo wysoki, mianowicie oscyluje w okolicach 1,0960-65. Oznacza to pobyt nieco powyżej linii trendu spadkowego, przynajmniej jeśli znaczyć ją szczytami z 18 czerwca i następnie 10 oraz 13 lipca. Z drugiej strony, tylko minimalnie wyżej, przy 1,0980-85, można lokować pierwszy lokalny opór. Na razie więc rynek nie ma przekonania, by po prostu podbijać kurs do 1,10, a tym bardziej – do 1,1120. Owszem, piątkowe odczyty z rynku pracy USA były niespecjalnie przebojowe, ale np. pierwszy ruch po ich publikacji był pro-dolarowy (choć najwidoczniej był to ruch fałszywy). Tym niemniej dziś pewne znaczenie będzie mieć to, co o 15:00 i 18:25, w dwóch publicznych wypowiedziach, powie Dennis Lockhart z Fed. To jego wypowiedź niemal tydzień temu, we wtorek, obniżyła nagle kurs eurodolara, bo zabrzmiała nader jastrzębio. Lockhart orzekł wtedy, że generalnie jest za podwyższeniem stóp dla dolara – i to już we wrześniu – a do zmiany zdania mogłyby go skłonić tylko naprawdę mierne dane, odbiegające od założeń. Czy te z piątku uzna za słabe? Czy się do nich odniesie? Dowiemy się po południu i wieczorem. Na razie zmienność jest niewielka.

2015-08-07 19:19

Tydzień oczekiwań

Raporty tygodniowe

Walutowe zmagania
Z początku wydawało się, że ten tydzień roboczy będzie dość prosty – to znaczy, że rynek będzie po prostu czekał na piątkowe payrollsy, czyli przedstawione dziś oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy (o bezrobociu, zmianie zatrudnienia i dynamice płacy godzinowej). Interpretacja też miała być prosta: dobre dane to sygnał do umocnienia dolara, słabe – do odwrotu od waluty amerykańskiej. W ten obraz jednak już we wtorek po południu wkradło się mocne zaskoczenie. Oto bowiem Dennis Lockhart, jeden z członków FOMC, udzielił Wall Street Journal wywiadu, w którym przedstawił dość jastrzębie stanowisko. A mianowicie stwierdził, że już we wrześniu można myśleć o podwyższeniu stóp dla dolara – i że jego postawę mogłyby zmienić tylko naprawdę słabe dane, ostro odbiegające od założeń.

2015-08-07 07:37

Wiadomo, na co czekamy

Raporty codzienne

Istotne publikacje
Głównym odczytem dnia dzisiejszego będzie publikacja ze Stanów Zjednoczonych, a właściwie pakiet danych, który pojawi się o 14:30. Chodzi o dane z rynku pracy, mianowicie o stopę bezrobocia i informacje o zmianie (wzroście) zatrudnienia w lipcu. Stopa bezrobocia U-3, która jest w tym pakiecie podawana, zapewne nie odzwierciedla autentycznych rozmiarów tego zjawiska (bo nie obejmuje np. osób, które zaprzestały szukania pracy lub które pracują w niepełnym wymiarze godzin) – ale istotniejsze jest to, jak ta wielkość zmienia się w czasie. Jesienią 2012 było to jeszcze ok. 8 proc. Rezerwa Federalna uważa, że im lepsza sytuacja na rynku pracy (w szczególności chodzi tu jednak o wzrost zatrudnienia, a nie o sam poziom bezrobocia), tym bardziej można myśleć o podwyższeniu stóp dla dolara.

2015-08-06 14:58

Piątek będzie istotny dla EUR/USD?

Raporty codzienne

Dzisiejsze dane
Wczesnym rankiem, o 8:00, podano niemieckie odczyty nt. dynamiki zamówień w przemyśle za czerwiec. Były nadzwyczaj udane, choć trochę obniżono wyniki majowe. W każdym razie dynamika m/m to 2 proc. (zakładano +0,2 proc.), r/r to 13,5 proc., zaś r/r po dopasowaniu sezonowym to 7,2 proc. (przewidywano 5,2 proc.). O 14:30 poznaliśmy tygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek w USA. Wynik to 270 tys. sztuk, więc nieznacznie lepszy od prognozy na poziomie 273 tys.

2015-08-06 12:15

Przegląd rynkowy

Aktualności

Wczesnym rankiem, o 8:00, podano niemieckie odczyty nt. dynamiki zamówień w przemyśle za czerwiec. Były nadzwyczaj udane, choć trochę obniżono wyniki majowe. W każdym razie dynamika m/m to 2 proc. (zakładano +0,2 proc.), r/r to 13,5 proc., zaś r/r po dopasowaniu sezonowym to 7,2 proc. (przewidywano 5,2 proc.).

Na tym tle dość mizerne były wyniki z Wielkiej Brytanii. Tam produkcja przemysłowa za czerwiec spadła o 0,4 proc. m/m i wzrosła o 1,5 proc. r/r (prognozowano +0,1 proc. m/m i +2,2 proc. r/r). GBPPLN jest jednak wysoko - przy 6 zł.

Kurs CHF/PLN to obecnie 3,9130. 23 lipca notowano dołek przy 3,8530, ale np. 8 lipca notowania wykraczały ponad 4,06 zł.

EUR/USD jest ciągle w pobliżu 1,09, czasami trochę poniżej tej granicy. EUR/PLN mamy na 4,1865, USD/PLN na 3,8420, złoty generalnie się trochę osłabia.

Z innych informacji: KNF podała, że zysk netto sektora bankowego w Polsce spadł o 8,2 proc. r/r (do 7,96 mld zł) w I półroczu 2015. Poza tym PZU dostał zgodę KNF na przejęcie Alior Banku.

Wiadomością dnia jest to, że wczoraj w nocy Sejm przegłosował ustawę, w myśl której banki będą umarzać 90 proc. różnicy w kosztach kredytu w walucie obcej, np. w CHF. Chodzi o różnicę pomiędzy kwotą kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, które miałby dłużnik, gdyby kredyt od początku był w polskich złotych.

2015-08-06 06:32

Ważne będą dane jutrzejsze

Raporty codzienne

Niemieckie zamówienia
Dziś o 8:00 poznamy odczyt dynamiki niemieckich zamówień w przemyśle (za czerwiec). W maju dynamika ta była ujemna: -0,2 proc. m/m, -1,3 proc. r/r. O 13:30 ukaże się amerykański raport Challengera na temat planowanej liczby zwolnień, a o 14:30 – jak co tydzień – informacja o liczbie nowych wniosków o zasiłek w USA. Odczyty te mogą mieć pewne znaczenie, ale rynek będzie raczej czekał na dane jutrzejsze, czyli oficjalne, rządowe payrollsy. Poznamy wtedy (jutro o 14:30) amerykańskie bezrobocie, zmianę zatrudnienia poza rolnictwem i w sektorze prywatnym, wreszcie długość tygodnia pracy oraz płacę godzinową. Im lepsze dane – tym większa szansa na podwyżkę stóp we wrześniu i tym mocniejszy dolar, a słabszy np. złoty do dolara czy nawet złoty do euro.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice