Puls rynku
2018-01-22 09:41 | Eurodolar w tym samym przedziale |
Raporty codzienne |
Shutdown w USA, koalicja w Niemczech?
Według medialnych doniesień SPD zgodziła się na koalicję z CDU/CSU, dzięki czemu Niemcy prawdopodobnie będą miały w marcu nowy rząd.
Nie można jednak powiedzieć, by decyzja w łonie socjaldemokratów została podjęta jakąś potężną większością głosów, zresztą umowę koalicyjną musi jeszcze zaklepać masowa baza członkowska partii. Na przykład przeciwna porozumieniu była młodzieżówka SPD.
Tak czy inaczej, dla euro to pozytywna wiadomość, jak każda, która porządkuje sprawy w Eurolandzie czy w Niemczech. W dodatku w USA mamy government shutdown (od sobotniego poranku, mierząc naszym czasem). Prezydent Trump chce zmienić panujące reguły, aby móc w Senacie uchwalić budżet zwykłą większością (teraz potrzebne są 3/5 głosów). Ale nawet niektórzy Republikanie są temu przeciwni. Pat trwa: zaś Trump twierdzi, że ustępstw zacznie dokonywać dopiero, gdy Kongres przydzieli pieniądze na budowę muru na granicy z Meksykiem.
2018-01-19 20:45 | Tydzień w trendzie bocznym |
Raporty tygodniowe |
Tak sobie wędrujemy
Mamy piątkowy wieczór i wyraźnie widzimy, że do przełomu na EUR/USD nie doszło. Główna para walutowa wspięła się u proga tygodnia na wysokie poziomy, po czym wędrowała w zakresie 1,22 – 1,23.
Oczywiście były małe odchylenia u góry (do 1,2315 w środę) oraz u dołu (do 1,2170 w nocy ze środy na czwartek), ale to niuanse.
Rynek utrzymuje siłę euro, ale nie podbija jej już w wyraźny sposób. I tak moc europejskiej waluty zdaje się być wykreowana trochę na wyrost – jakkolwiek nie sposób zaprzeczyć temu, że pojawiły się pewne czynniki o jastrzębim charakterze. Na przykład Weidmann z Bundesbanku czy Hansson z EBC mówili o tym, iż operacja QE nie powinna wybiegać poza wrzesień, nadmierny czy zbyt długi skup aktywów ma swoje negatywne strony, a gospodarka Eurolandu ma się dobrze. Na rzecz euro, albo raczej przeciw dolarowi świadczyły też niektóre wiadomości z USA, np. spory wokół możliwego shutdownu. Z drugiej strony, w Europie p. Villeroy z Banku Francji wyraził obawy co do zbyt mocnego euro, do tego w tle mamy perturbacje wokół możliwej (albo niemożliwej...) koalicji w Niemczech i wreszcie przyszłe wybory we Włoszech, gdzie mocną frakcję stanowią lewicowi eurosceptycy.
2018-01-19 09:30 | Przemysł, sprzedaż i inne polskie dane |
Raporty codzienne |
Obszar wahań
Eurodolar nie dokonał przełomu. Mamy oczywiście 1,2270-75, co oznacza, że notowania odbiły się od 1,22 – ale to nadal nie oznacza wyjścia poza granice obowiązujące w tym tygodniu.
Po południu, tj. o 16:00, poznamy raport Uniwersytetu Michigan na temat gospodarki amerykańskiej, w szczególności istotny będzie główny indeks – co do którego zakłada się lekki wzrost z 95,9 pkt do 97 pkt. Przypomnijmy, że wczoraj roczarował indeks Fed z Filadelfii, aczkolwiek – z drugiej strony – tygodniowa liczba wniosków o zasiłek (220 tys.) była mniejsza od założonej wartości 250 tys., co oczywiście było pozytywne.
2018-01-18 19:31 | Stan rzeczy się przedłuża |
Raporty codzienne |
Ameryka i Europa
Główna para walutowa nie wyszła poza swój ustalony parę dni temu zakres wahań. Nadal to 1,22 – 1,23. To znaczy: wczoraj ta górna linia została trochę naruszona, ale potem wróciliśmy do dolnej, a dziś wieczorem mamy ok. 1,2215-20.
Wszystko to dzieje się m.in. w cieniu dywagacji w rządzie i Kongresie USA na temat ewentualnego government shutdown. Innymi słowy, znów toczą się dyskuje o przyjęcie ustawy budżetowej. Trump pozostaje tymczasem nieustępliwy w kwestii imigrantów z Meksyku i budowy muru na granicy z tym krajem, co nie podoba się Demokratom, a do tego uważa, że potrzebne jest aktualnie solidne finansowanie wydatków militarnych.
2018-01-18 10:37 | Philadelphia Fed i głosy z EBC |
Raporty codzienne |
Na globalnym rynku
Wczoraj Bank Kanady podwyższył stopę procentową z 1 proc. do 1,25 proc., a dziś nad ranem mieliśmy dane makro z Chin i Japonii. W Chinach grudniowa dynamika cen nieruchomości wyniosła 5,3 proc. r/r, w listopadzie notowano 5,1 poc. W Japonii listopadowa produkcja przemysłowa zwiększyła się o 0,5 proc. m/m i 3,6 proc. r/r, a oczekiwano wyników na poziomie 0,6 proc. m/m i 3,7 proc. r/r.
Co do Chin, to poza cenami nieruchomości były tam i ważniejsze odczyty: np. dynamika PKB za IV kw. w skali rocznej przebiła prognozę ustawioną na poziomie 6,7 proc. (było 6,8 proc.), zaś produkcja przemysłowa zwyżkowała w ubiegłym miesiącu o 6,2 proc. r/r. Przewidywano 6 proc. Sprzedaż detaliczna wszelako zawiodła (9,4 proc. r/r, prognoza 10,1 proc. r/r).
2018-01-17 22:13 | Czy eurodolar na coś czeka? |
Raporty codzienne |
Między 22 i 23
Eurodolar wędruje sobie w tym tygodniu w rejonie 1,22 – 1,23. Pomiędzy tymi dwiema granicami, z bardzo drobnymi odchyleniami, uformował się rodzaj krótkoterminowej (jak na razie) konsolidacji.
Wzrost wartości euro napotkał pewne ograniczenia. Cóż, euro i tak sporo zyskało, a muśnięcie 1,23 to zawsze dobra okazja np. do korekty. Poza tym poza czynnikami wspierającymi wartość waluty Eurolandu (jak np. wypowiedź Weidmanna czy Hanssona) były też czynniki świadczące przeciwko niej (jak wypowiedź Villeroya z Banku Francji czy przeciągające się perturbacje w sprawie uformowania koalicji w Niemczech). Gdzieś w tle jest też temat przyszłych wyborów we Włoszech.
Dziś mieliśmy odczyt o grudniowej produkcji przemysłowej w USA. Wynik był świetny: +0,9 proc. m/m, prognozowano +0,5 proc. m/m. Z drugiej strony, obniżono wynik z listopada, mianowicie z +0,2 proc. m/m do -0,1 proc. m/m. Tak więc ostatecznie postęp nie był chyba tak duży.
2018-01-17 06:37 | Złoty w okresie przejściowym |
Raporty codzienne |
Co nas czeka?
Jeśli chodzi o ważniejsze dziś dane makro i inne wydarzenia, przynajmniej takie, które mogą mieć wpływ na eurodolara, to np. o 15:15 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w USA za grudzień, a także poziom wykorzystania mocy produkcyjnych. Do tego o 16:00 ukaże się NAHB – indeks rynku nieruchomości.
To nie wszystko, bo o 20:00 mamy Beżową Księgę, czyli raport gospodarczy Fed, zaś o 21:00 wystąpią Ch. Evans i R. Kaplan z tegoż Fed. Dodajmy jeszcze, że dużo wcześniej, o 11:00, poznamy inflację HICP w Eurolandzie.
2018-01-16 20:11 | Różne głosy, różne strony |
Raporty codzienne |
Parę kwestii
Eurodolar nie dokonał dziś jakiegoś szczególnego przełomu, tzn. nie przebił 1,23, ani też nie wrócił do 1,2080 – 1,21, tj. do rejonu, który jeszcze do niedawna stanowił dość konkretny opór, a teraz może uchodzić za wyraźniejsze wsparcie. Z drugiej strony, być może jednak za wsparcie należy uważać po prostu 1,22 – i tym powinni się zadowolić entuzjaści silniejszego dolara?
Było dziś parę głosów na temat euro, a w konsekwencji eurodolara. Na przykład p. Villeroy, szef Banku Francji, stwierdził, że Euroland nie osiągnął jeszcze swego celu inflacyjnego, a najnowsza aprecjacja euro generuje swego rodzaju niepewność. Taka wypowiedź to sygnał przeciwko zbyt mocnemu euro, ale z drugiej strony mieliśmy też słowa Jensa Weidmanna, szefa Bundesbanku. Ten z kolei ogłosił, w iście jastrzębi sposób, że zakończenie operacji QE jest wskazane i że skup aktywów generuje ujemne efekty, których nie powinno się ignorować.