FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

11 styczeń 2025

Puls rynku

2016-02-08 14:13

Napięcie rośnie, złoty traci

Raporty codzienne

Wkradł się chaos?
Eurodolar rano wybijał wysoko, nawet w rejony powyżej linii 1,1180. Później dość gwałtownie osunął się w dół – do 1,11. Teraz (to znaczy krótko po 14:00) wykres jest w pobliżu 1,1125.

Ta siła dolara nie oznacza bynajmniej jakiegoś wzrostu mocy gospodarki USA czy zwiększenia szansy na podwyżkę stóp w Stanach. W ogóle zresztą sytuacja jest dość paradoksalna, bo nie jest do końca jasne, w którą stronę należałoby przeć przy pogorszeniu nastrojów, a takie pogorszenie teraz widzimy.

Z czego ono wynika? Można wspomnieć, że indeks Sentix z Eurolandu rozczarował, spadając do 6 pkt, gdy liczono na utrzymanie 9,6 pkt. To mogło po części stać za osłabieniem euro w ostatnich godzinach, jakkolwiek istotniejsze są Chiny.

Co prawda w Chinach na giełdzie jest przerwa, ale podano informacje o gwałtownym, silnym kurczeniu się chińskich rezerw walutowych. Kraj broni kursu juana i próbuje chronić się przed odpływem kapitału. Sytuacja jest klinczowa – zarówno taka obrona, jak i ewentualna dewaluacja to nie są idealne możliwości, delikatnie mówiąc. W dół poszły giełdy, na minusie są takie indeksy jak WIG, WIG20, DAX czy S&P500. Teraz wszystko wkracza w fazę samospełniającej się przepowiedni i napędzania kolejnych spadków. Obniża się też cena ropy, jest to ok. 29,78 dolara za baryłkę.

2016-02-08 05:55

Rynek u progu nowego tygodnia

Raporty codzienne

Zaczynamy na eurodolarze
Eurodolar jest obecnie – w poniedziałek, wczesnym rankiem – w okolicach poziomu 1,1130. Naturalnie to wartość dużo niższa od czwartkowych i piątkowych maksimów, sięgających nawet 1,1235. Ale tego – tj. korekty gwałtownych zwyżek – można się było spodziewać.

Odrębną sprawą jest to, czy korekta ta pozwoli wyraźnie umocnić dolara, przez co rozumielibyśmy powrót poniżej górnego ograniczenia pokonanej już konsolidacji, czyli poniżej 1,1050-60. Otóż na to szanse są dużo mniejsze, bo jednak rynek powinien być (i pewnie jest) zdegustowany słabymi wartościami ISM i PMI z USA, jak też i odczytami piątkowymi z rynku pracy. No dobrze, co do tych ostatnich, to oceny analityków były rozbieżne. Na pewno przyrost zatrudnienia był niewielki w stosunku do prognoz, poza tym obniżono też wyniki z grudnia, ale z drugiej strony niektórzy sądzą, że to, co udało się wygenerować, to i tak sumy relatywnie niezłe. Poza tym bezrobocie (stopa) spadło do 4,9 proc. i wzrosła płaca godzinowa.

Cóż, wydaje się, że to akurat w sam raz, by trochę zahamować proces deprecjacji dolara, nie wystarczy to jednak, aby całkowicie go cofnąć, chyba że pojawiłyby się jakieś nieoczekiwane tematy. Na razie jest jednak bardzo spokojnie. Na przykład powinna trwać sesja w Chinach, ale nie trwa, z uwagi na tamtejszy Nowy Rok.

2016-02-05 14:42

Ważny tydzień, ważne zmiany

Raporty tygodniowe

Konsolidacja to już historia
Trend boczny na eurodolarze był naprawdę silny i wyraźny przez równo dwa miesiące. Jak pamiętamy, 3 grudnia Mario Draghi rozczarował rynki, ponieważ ogłoszone przez niego pogłębienie luzowania ilościowego, ograniczone do obniżki stóp i przedłużenia (ale nie powiększenia) QE – zostało odebrane jako rozczarowujące.

Wówczas EUR/USD gwałtownie wybił się z poziomów w pobliżu 1,06 do okolic 1,10. Później mieliśmy przez całą resztę grudnia, styczeń i początek lutego wahania w zakresie 1,08 – 1,10, choć formalne minima to ok. 1,0710 (u progu nowego roku), a szczyty notowano na 1,1060 (pierwsza połowa grudnia).

Dopiero w tym tygodniu gracze uznali, że warto rozbić konsolidację – i to górą. Duża część danych makro, napływających w ostatnim czasie z USA, była dość słaba – np. indeksy PMI i ISM dla usług, jak też i subindeks zatrudnienia ISM wpisały się w ten nurt. Inne odczyty były w najlepszym razie skromne, w każdym razie na ogół bez rewelacji. Do tego pojawiały się co jakiś czas kłopoty na rynku chińskim, choć trzeba przyznać, że akurat dziś sesja w Szanghaju była tylko nieznacznie na minusie, a poza tym giełda będzie tam do 15 lutego zamknięta (obchodzony będzie Chiński Nowy Rok).

W każdym razie już przedwczoraj, właśnie po odczytach PMI i ISM, rynek podbił gwałtownie wartość euro. Fundamenty miały znaczenie, oczywiście, ale sam atak był też na pewno napędzany spekulacją, jak to zwykle przy łamaniu trendu bocznego. Wczoraj (4 lutego) notowano nawet wyjścia do 1,1235. Rynek uważa, że w obecnym układzie danych makro FOMC zrezygnuje z podwyżki stóp w marcu.

2016-02-05 07:55

Dane o zatrudnieniu - jak wiele rozstrzygną?

Raporty codzienne

Dziś o 14:30
Dziś o 14:30 (naszego czasu) w Stanach opublikowane zostaną tzw. payrollsy, czyli dane o zmianie zatrudnienia (poza rolnictwem oraz w sektorze prywatnym) i stopie bezrobocia. Będą one dotyczyć stycznia tego roku.

Jeśli odczyty będą jakimś cudem rewelacyjnie dobre, to oczywiście dolar powinien zyskać na wartości, ale i tak ciężko byłoby doprowadzić do powrotu EUR/USD poniżej 1,10 – biorąc pod uwagę, że teraz mamy 1,12. Co więcej, jest duża szansa na to, że dane wypadną dość przeciętnie (biorąc pod uwagę np. słaby subindeks ISM, dotyczący zatrudnienia). To oczywiście do pewnego stopnia jest w cenach, więc niekoniecznie musi dojść do gwałtownego wybicia na północ, ba – mógłby nawet przydarzyć się lekki spadek ("kupuj plotki, sprzedawaj fakty"). Tym niemniej słabe dane w średnim terminie na pewno określiłyby wysokie notowania eurodolara, bo rynek przestałby dopuszczać (na większą skalę) możliwość podwyżki stóp przez Fed w marcu.

Naturalnie jest możliwe, że w marcu zadziała z kolei EBC – i że dokona pogłębienia i poszerzenia polityki luzowania monetarnego. Do tego czasu jednak spokojnie będzie można spekulować i podbijać notowania na północ, np. do 1,1340, gdzie można rozpoznać pewnego rodzaju opór (mamy też październikowe maksima, nieodległe od 1,15).

2016-02-04 16:19

Atak przeciwko dolarowi

Raporty codzienne

Wysoko i coraz wyżej
Wczorajsza świeca dzienna na eurodolarze była biała i wysoka, a więc nastąpił spory wzrost. Dziś notowania co prawda zaczęły się poniżej wczorajszego zamknięcia i wyglądało to na lekką korektę, ale ostatecznie sesja potwierdziła słabość dolara – nawet jeśli w tym, co się dzieje, pobrzmiewają echa trochę przesadnej spekulacji.

PMI i ISM dla usług, podane wczoraj, rozczarowały, zwłaszcza jeśli mówimy o subindeksie zatrudnienia ISM. Dziś podano dane o zamówieniach za grudzień – dynamiki dla dóbr trwałego użytku i dóbr bez środków transportu wyniosły -1 proc. m/m i -5 proc. m/m, więc były mocno ujemne, choć odrobinę lepsze od prognoz. Z drugiej strony, w przemyśle liczono na -2,6 proc. m/m, a było -2,9 proc. Co więcej, osłabiono wynik listopadowy dla tego segmentu – z -0,2 proc. do -0,7 proc.

Dolar ma się więc słabo. Notowano już szczyty na 1,1235, teraz mamy 1,1190. Owszem, aprecjacja euro była na tyle duża, że może się teraz okazać, iż rynek zbije nieco ceny i skonsoliduje na pewien czas wykres w rejonie 1,1050 – 1,12, ale tak czy inaczej generalne nastawienie jest kontr-dolarowe. Naturalnie może się okazać, że EBC pogłębi w jakiś sposób luzowanie monetarne w marcu, ale po części jest to już w cenach.

2016-02-04 07:21

Eurodolar narusza górne ograniczenie konsolidacji

Raporty codzienne

Coś się dzieje?
Na eurodolarze mieliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu godzin nader mocne ruchy w górę, owocujące nawet kursami rzędu 1,1140. Aktualnie notowany jest poziom 1,1085, ale to nie zmienia faktu, że konsolidacja, trwająca od 3 grudnia, została poważnie naruszona, a prawdopodobnie nawet rozbita.

Wykres ze świecami dziennymi pokazuje zresztą, że przejście przez opór w okolicy 1,1050-60 dokonało się nie przy pomocy knota świecy, co jeszcze mogłoby sugerować ruch efemeryczny i niepewny, ale całym korpusem. Wysoko nastąpiło więc także zamknięcie wczorajszej sesji i wysoko zaczyna się dzisiejsza.

Co ciekawe, nie wydaje się, by wydarzyło się coś naprawdę dramatycznego. Owszem, już wczoraj po południu – ok. 16:00 – wykres podchodził na wyższe poziomy, ale można było mieć wtedy realną nadzieję na to, że opory wytrzymają atak. Odczyty PMI i ISM dla usług w USA były może słabsze od prognoz, ale przecież nie poniżej 50 pkt. Głos Esther George we wtorek nie stanowił co prawda zaskoczenia, ale jednak miał swój dość jastrzębi charakter. Indeks Shanghai Composite jest dziś na plusie. A więc?

Cóż, w przypadku usługowego ISM trzeba mieć na względzie, że był to najniższy poziom od dwóch lat, a do tego spadł subindeks zatrudnienia, podczas gdy dla polityki monetarnej Fed to właśnie rynek pracy jest istotny. A czy reakcja rynku nie była przesadna? Pewnie była, tylko że przebijanie konsolidacji i generowanie nowych szczytów często ma taki właśnie, gwałtowny charakter. Rodzi się potrzeba ostrego wybicia i spekulacji – jak wysoko da się w danym momencie podskoczyć.

2016-02-03 16:08

ADP, PMI - ważne skróty

Raporty codzienne

Po publikacjach
W Strefie Euro grudniowa sprzedaż detaliczna wypadła w relacji m/m zgodnie z prognozą (+0,3 proc.), w stosunku rocznym zakładano 1,5 proc., było 1,4 proc. PMI dla usług w Niemczech spadł z 55,4 pkt do 55 pkt, w Strefie Euro utrzymał się na 53,6 pkt, zgodnie z prognozą.

Istotniejsze były jednak chyba dane dotyczące Stanów Zjednoczonych. Raport ADP przebił nieco prognozę, bo zakładano 195 tys. nowych miejsc pracy (przy wyniku grudniowym na poziomie 257 tys., został jednak on dziś zrewidowany o 10 tys. w górę), a tymczasem było ich 205 tys. Z drugiej strony, indeks PMI dla usług w USA spadł z 54,3 pkt nie do 53,7 pkt, co było uwzględnione w oczekiwaniach rynkowych, ale do 53,2 pkt. Tygodniowa dynamika liczby wniosków o kredyt hipoteczny była niska i ujemna: -2,6 proc.

W istocie eurodolar przebija powoli poziom 1,10 – gdy piszemy te słowa. Już dawno nie był tak wysoko, choć chwilami sytuował się tylko nieznacznie niżej. W każdym razie formalnie powyżej "dziesiątki" wykres było ostatni raz widać na początku grudnia. Mimo wszystko ten obraz mieści się jakoś w naszej ogólnej hipotezie o tym, że konsolidacja ma jeszcze szansę trwać. Dość powiedzieć, że w odwodzie jest w razie czego opór na 1,1060.

2016-02-03 08:22

Środa - waluty i PMI dla usług

Raporty codzienne

Seria publikacji
Wiemy już, że PMI dla usług wyniósł w Chinach 52,4 pkt, co było dobrym odczytem, jako że prognozowano 50,5 pkt. Chińska giełda (indeks Shanghai Composite, bo na nim się skupiamy) jest jednak na minusie, notowany jest poziom 2725 pkt (ok. -0,9 proc. w stosunku do zamknięcia wczorajszego).

Kwadrans po 9:00 poznamy PMI dla usług Hiszpanii, potem przyjdzie czas m.in. na Francję (o 9:50), Niemcy (pięć minut później) i Strefę Euro (o 10:00). Prognoza dla Niemiec to spadek z 56 pkt do 55,4 pkt, w Strefie zakłada się obniżkę z 54,2 pkt do 53,6 pkt.

O 11:00 dowiemy się, jak wypadła sprzedaż detaliczna w Strefie (grudniowa), o 14:15 poznamy natomiast amerykański raport ADP z rynku pracy. W praktyce często odbiega on od oficjalnych danych (tj. od payrollsów, które poznamy w piątek), niemniej może na dwie doby trochę ustawić nastroje. Poza tym o 15:45 poznamy PMI dla usług w USA, zaś o 16:00 indeks ISM dla tego samego sektora.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice