FMC Management
 

Aktualności

RSS Facebook

Kalendarium

24 grudzień 2024

Puls rynku

2018-07-10 21:49

Gospodarka, polityka, spekulacja

Raporty codzienne

Sprawy brytyjskie i europejskie
Para funt-euro, jak wiemy, spadła wczoraj z okolic 1,1345 do 1,1245. Dziś startowała pomiędzymi tymi skrajnościami, po południu i wieczorem osiągnęła pułap pokrewny wczorajszemu rozpoczęciu, a teraz jest przy 1,13.

W miarę podobnym torem biegły losy pary funt-dolarowej, aczkolwiek tam dzisiejsze maksima były jednak znacznie poniżej wczorajszych. Obecnie kurs to ok. 1,3270. Po drodze mieliśmy odczyt na temat produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, który wypadł słabo. Oczekiwano +0,5 proc. m/m oraz +1,9 proc. r/r, faktyczne wyniki to -0,4 proc. m/m oraz +0,8 proc. r/r (za maj). Do tego obniżono rezultaty kwietniowe, a poniżej założeń wypadło też przetwórstwo przemysłowe. To słabe dane, szczególnie w kontekście wzrostu obaw o to, jak przebiegnie Brexit. Co prawda do dymisji podał się p. Johnson, będący właśnie zwolennikiem ostrzejszej polityki brytyjskiej wobec UE, więc teoretycznie piłka jest po stronie mającej łagodniejsze podejście pani May, ale tak czy inaczej ta rozbieżność to czynnik osłabiający rząd. Z drugiej strony, pojawili się i tacy politycy torysowscy, którzy wyrazili swoją lojalność i poparcie dla kursu pani premier. O nadziejach z nią związanych, ale i o konieczności ruszenia naprzód tak, by zdążyć z podjęciem kluczowych decyzji do września, mówiła też kanclerz Merkel.

2018-07-10 07:55

Brytyjski przemysł w grze

Raporty codzienne

Dane rynkowe
Kilka odczytów może budzić dziś uwagę. Po pierwsze, o 8:45 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej we Francji za maj - oczekuje się wzrostu o 0,6 proc. m/m. Po drugie, o 10:00 mamy analogiczną publikację we Włoszech. Teoretycznie oba te odczyty mogą mieć jakiś wpływ na eurodolara, zwłaszcza francuski - o ile będą znacząco odbiegać od prognoz. W praktyce jednak istotniejsze są zawsze dane niemieckie i odczyty dla całej Strefy Euro.

Otóż jeśli chodzi o Niemcy, to mamy dziś o 11:00 indeks ZEW, uważany za dobry miernik kondycji tamtejszej gospodarki, choć nie tak dobry jak indeks Ifo. W każdym razie oczekuje się spadku z -16,1 pkt do -18,2 pkt. To trzecia z dzisiejszych ważnych publikacji. Czwartą będą dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, które pojawią się o 10:30.

2018-07-09 22:24

W pobliżu górnej granicy

Raporty codzienne

Konsolidacyjne rozważania
Jak wiemy, eurodolar mniej więcej w połowie maja osunął się w rejon trendu bocznego, ograniczonego z jednej strony przez 1,1515 (mniej więcej), a z drugiej - przez 1,1825-50 (to też pewne przybliżenie).

Od początku lipca, a nawet od końcówki czerwca, jesteśmy świadkami deprecjacji dolara - ale na razie w ramach owej konsolidacji. Dziś w szczytach notowano - według niektórych platform - 1,1790. Skoro dzień dopala się przy 1,1745, to można założyć, że owa konsolidacja została przetestowana (mniej więcej, w przybliżeniu, poniekąd, czy jakiegoż innego rozmytego kwantyfikatora chcielibyśmy tu użyć).

Teoretycznie może więc teraz nastąpić redukcja notowań do 1,17 - 1,1720, gdzie można wyróżnić coś w rodzaju poprzeczki, dzielącej trend boczny na dwie połowy, górną i dolną.

2018-07-09 09:22

W tym tygodniu zadziała Bank Kanady

Raporty codzienne

Początek zmagań
Za nami już odczyt na temat handlu zagranicznego Niemiec za maj. Eksport wzrósł aż o 1,8 proc. m/m, gdy oczekiwano ruchu w górę jedynie o 0,7 proc. Import zwiększył się o 0,7 proc., tymczasem prognozowano spadek o 0,3 proc.

Mogliśmy już dowiedzieć się i tego, że w maju produkcja przemysłowa w Czechach wzrosła o 1,4 proc. w skali rocznej - a oczekiwano +1,3 proc. O 10:30 poznamy jeszcze indeks Sentix, ważny wskaźnik punktowy, mierzący w syntetyczny sposób nastroje inwestorów ze Strefy Euro. Poza tym o 15:00 wypowie się Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego.

Jutro ważny będzie indeks ZEW, czyli odczyt makroekonomiczny z Niemiec. Poza tym warto będzie spojrzeć na brytyjską produkcję przemysłową za maj, którą poznamy o 10:30. W środę o 16:00 naszego czasu Bank Kanady określi stopę procentową, prawdpodobnie podnosząc ją z 1,25 proc. do 1,50 proc. Para USD/CAD jest teraz na poziomie 1,3085. Jak pamiętamy, w kwietniu para ta była poniżej 1,25 - i nagle poszła mocno w górę, czyli dolar kanadyjski stracił na wartości w relacji do amerykańskiego. Wynikało to z dość gołębich wypowiedzi szefostwa BoC. Pod koniec czerwca zakreślono maksima wyższe niż 1,33, potem sytuacja się zmieniła. Trzeba jednak pamiętać, że podwyżka jako taka jest już raczej wyceniona, ważniejszy będzie może raport BoC na temat polityki monetarnej, który ukaże się w środę o 16:30.

2018-07-07 08:22

Oto Ameryka, oto reszta świata

Raporty tygodniowe

Perspektywy i retrospektywy
Tydzień na eurodolarze zakończył się wysoko: w okolicach 1,1745. Oczywiście z pewnego punktu widzenia to nadal przebywanie w obszarze konsolidacji, ta bowiem obejmuje zakres od 1,1515 do 1,1850 (mniej więcej). Ciekawe jest jednak to, że przebito od dołu do góry swego rodzaju poprzeczkę przy 1,17 - 1,1720, która rozdziela ów rejon bocznych wahań na dwie połowy.

Innymi słowy, euro kończy tydzień z niejaką siłą. Trochę rozczarował amerykański odczyt na temat płacy godzinowej, bo w czerwcu odnotowano wzrost jedynie o 0,2 proc. m/m, gdy oczekiwano +0,3 proc. m/m. Co więcej, stopa bezrobocia wzrosła z 3,8 proc. do 4 proc., choć oczekiwano utrzymania starego poziomu. W tym kontekście mniejsze wrażenie zrobił fakt, że samo zatrudnienie wzrosło w miarę solidnie (i to, że podwyższono wyniki z maja).

Dodajmy jeszcze, że piątek przyniósł informacje o niemieckiej produkcji przemysłowej - i ta była bardzo dobra, +3,1 proc. r/r przy prognozie +1,5 proc. (w wersji poprawionej sezonowo). To czynnik korzystny dla euro.

2018-07-06 09:28

Słowo o rynku pracy

Raporty codzienne

Po południu
Mowa rzecz jasna o rynku pracy Stanów Zjednoczonych. Wczoraj rozczarował tzw. raport ADP, czyli przygotowane przez prywatną firmę ADP zestawienie nt. zmiany zatrudnienia w Stanach za czerwiec. Dziś o 14:30 pojawią się oficjalne dane rządowe: o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, o bezrobociu, płacy godzinowej i wykorzystaniu mocy produkcyjnych.

Ten pakiet publikacji zwyczajowo określa się jako non-farm payrolls i tradycyjnie jest on uważany, zresztą słusznie, za istotny dla giełd tudzież dla kondycji dolara. Im lepsze dane, tym mocniejszy będzie dolar - przynajmniej w teorii i ceteris paribus - oraz po wykluczeniu efektu "sprzedaży faktów" po "kupnie plotek".

2018-07-05 22:31

Skok i częściowy powrót

Raporty codzienne

W zaistniałej sytuacji
Główna para walutowa, jak to już pisaliśmy wiele razy w ostatnich dniach i tygodniach, porusza się od połowy maja w konsolidacji. Za dolne ograniczenie można z grubsza uznać rejon 1,1515 - za górne 1,1850. Po drodze można jednak rozpoznać swego rodzaju poprzeczkę przy 1,1720 - która broni dolara przed nadmiernym osłabieniem już od połowy czerwca.

I ta poprzeczka dziś zadziałała. Owszem, główna para wybiła się do 1,1720 - ale potem zawróciła i wieczór jest rozgrywany nieco niżej, przy 1,1685. Faktem jest jednak i to, że było parę wiadomości niepomyślnych dla dolara, a pomyślnych dla euro - w tym drugim przypadku chodzi zarówno o wpływ bezpośredni, jak i pośredni, niejako siłą rzeczy. Bezpośrednio euro mogło zostać wsparte np. informacją o tym, iż trzy główne siły polityczne w Niemczech, tj. CDU, CSU i SPD, porozumiały się w sprawie polityki migracyjnej. Chodzi o zaostrzenie polityki azylowej i walkę z migracją nielegalną.

2018-07-05 07:45

PMI, ISM i ADP

Raporty codzienne

Popołudnie w USA
Tytuł całego naszego raportu odnosi się do publikacji makroekonomicznych, jakie pojawią się w godzinach popołudniowych w Stanach Zjednoczonych. Otoż o 14:15 ukaże się raport firmy ADP na temat zmiany zatrudnienia za czerwiec - będący czymś w rodzaju państwowych payrollsów, które zostaną zaprezentowane jutro. W praktyce jednak oszacowanie ADP często odbiega od danych ministerialnych. Prognoza to 187 tys. nowych posad.

O 14:30 poznamy tygodniową liczbę wniosków o zasiłek w Stanach (im niższa, tym lepiej świadczy to o rynku pracy), o 15:45 mamy w harmonogramie PMI dla usług. Prognozuje się delikatny spadek z 56,8 pkt do 56,5 pkt. Godzina 16:00 pozwoli nam poznać ISM dla tego samego sektora, tu oczekuje się zejśćia z 58,6 pkt do 58,3 pkt. O 20:00 ukaże się protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, czyli komitetu, który steruje polityką monetarną Fed. Przekonamy się, jak bardzo jastrzębie jest nastawienie decydentów. Ogólnie rzec można, na podstawie komunikatu wydanego po obradach i późniejszych wypowiedzi tychże decydentów, iż Fed gotów jest do wykonania czterech podwyżek stóp w tym roku - czyli jeszcze dwóch. Pogląd ten ma jednak swoją opozycję w gremium decydentów.

Serwis zintegrowany z aplikacjami LucidOffice